Teraz jest 28 kwi 2024 01:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 wrz 2010 21:16
Posty: 32
Lokalizacja: Kielce
Post SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
Witam wszystkich.
Wróciliśmy ze strefy piaty raz. Nigdy nie przypuszczałem że uda nam się tam być tyle razy i zobaczyć CAŁĄ strefę. Dzięki uprzejmości naszych przyjaciół w strefie jeździliśmy jak zawsze własnym autem i dostaliśmy specjalne przepustki do niektórych zakazanych miejsc.


Dla odmiany nie zatrzymaliśmy się w Kijowie tylko pod Ivankowem w hotelu przy drodze. Cała niepewność co do miejsca w którym spaliśmy i moja niepewność o samochód rozwiały się po skonsumowaniu kilku butelek wódki z miejscowymi.


Rankiem wyruszyliśmy do pierwszej bramki - wyjątkowo przewodnik czekał na nas w Czarnobylu. Po minięciu bramki byliśmy zupełnie sami i postanowiliśmy to wykorzystać. Po dwóch godzinach samowolki przybyliśmy do Czarnobyla. Ma miejscu zastępca kierownika przewodników zbeształ nas zdrowo, po czym się uśmiechnął i uścisnął dłonie (zrozum tych Ukraińców).


Już z przewodnikiem udaliśmy się do wież chłodniczych, odnaleźliśmy pozostałości po składowisku rakiet których zadaniem była ochrona "Oka Moskwy" przed atakiem z powietrza. Następnie parę znajomych już miejsc ale grzechem byłoby ich nie odwiedzić. Po nich udaliśmy się do kompleksu obok Oka Moskwy do radaru pomocniczego zwanego potocznie "kołem" z racji swojego kształtu. Później odwiedziliśmy raz jeszcze cmentarz mieszkańców Prypeci, a najbardziej przygnębiająca była część gdzie znajdują się groby dzieci. Promieniowanie przekraczało normalną dawkę o kilka tys razy. Następnie szybki wypad na dźwigi gdzie Rafał wlazł na jeden z nich i końcówka w hotelu przy odpowiednim litrażu alkoholu, dołączył do nas Arek Podniesiński z którym wszystko sobie wyjaśniliśmy i zawarliśmy zacną znajomość.


Dzień drugi rozpoczęliśmy ponownie od znanych nam miejsc m.in. Fujiyama, szpital, etc. Dotarliśmy ponownie do kompleksu Oka Moskwy gdzie Rafał zmierzył się z mniejszym radarem, ale radar wygrał bo nie pił przez dwa dni chorych ilości wódki :mrgreen: , a tak poważnie mieliśmy pietra że nas zobaczy strażnik i będzie kicha na przyszłość. Następnie udaliśmy się do składowiska pojazdów do miejscowości Burakówka. Tam dopiero dają promieniowaniem te sprzęty! Przy okazji zgadałem się ze strażnikiem że mieszkał 2 lata pod Kielcami - moim rodzinnym miastem.
Świat jest malutki.
Potem udało nam się dotrzeć do jeszcze jednego miejsca na którym nam zależało - mianowicie do opuszczonego ośrodka wypoczynkowego. Miejsce w którym czas się zatrzymał i które jeszcze przypomina ośrodek dzięki temu że mało kto tam dociera. Niestety pomimo iż mieliśmy oficjalną przepustkę do bloków reaktorów 5 i 6 strażnik nas nie wpuścił mimo interwencji telefonicznych u góry. Krótka piłka nie ma "inżyniera" który MUSI nam towarzyszyć w środku -nie ma wchodzenia! Jak pisałem wcześniej - zrozum tych Ukraińców. Pewnie "inżynier"miał akurat wolne (była sobota) :cry:


Reasumując - rozjechanie strefy zajęło nam dwa lata, i zabrało kuuupę kasy, ale było na prawdę WARTO!! Myślę że zdążyliśmy w pewne miejsca dosłownie w ostatniej chwili. Wiemy że niedługo na pewno przestaną istnieć najlepszy dowód macie na początku filmu. Nie zamieniłbym tych wypraw na żadne inne. Być może zorganizujemy wycieczkę dla 5-6 osób na parę dni. Szczegóły wkrótce - póki co musimy odsapnąć o strefy



Link do krótkiego pokazu zdjęć poniżej


http://www.youtube.com/watch?v=fzGI9SYR91M

Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia w Strefie


Grzesiek i Rafał


ps. pospieszcie Rafała żeby zrobił video bo szykuje się niezły film.


24 maja 2011 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
No cóż, kolejny raz wypada złożyć gratulacje! Szczególnie, że kolejne nowe miejsca udało się wam odwiedzić i uwiecznić. Los niektórych z nich niestety niedługo się zakończy...

PS. Czy te tablice z nazwami wsi ustawiono może w Czarnobylu, na tym placu, który w zeszłym roku zrównano z ziemią?

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


24 maja 2011 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 wrz 2010 21:16
Posty: 32
Lokalizacja: Kielce
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
hubik napisał(a):
No cóż, kolejny raz wypada złożyć gratulacje! Szczególnie, że kolejne nowe miejsca udało się wam odwiedzić i uwiecznić. Los niektórych z nich niestety niedługo się zakończy...

PS. Czy te tablice z nazwami wsi ustawiono może w Czarnobylu, na tym placu, który w zeszłym roku zrównano z ziemią?



Dokładnie w tym miejscu, dzięki za miłe słowa


24 maja 2011 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
Powiem jedno: SZACUN KOLEGO!!! i może jeszcze jedno: cholernie ale to cholernie zazdroszcze ;) W następnym roku kończe 18 lat i zastanawiam się nad wyjazdem do strefy prawie od razu po ukończeniu tego granicznego wieku, bo jak wiadomo za te 2 lata (urodziny mam w sierpniu) strefa może się bardzo zmienić, a blok IV w takim "designie" jak jest teraz zniknie

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


24 maja 2011 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2011 16:22
Posty: 28
Lokalizacja: Szczecin
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
Super sprawa :)


25 maja 2011 10:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2009 23:34
Posty: 366
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
Wspaniały film, dziękujemy!

Miałbym małą prośbę: można podać odczyty z dozymetru (wraz z jednostką) w kolejności występowania? Niestety widzę tam ledwie liczby, a jednostkę i przecinek odczytać jest już niezwykle ciężko.


25 maja 2011 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 wrz 2010 21:16
Posty: 32
Lokalizacja: Kielce
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
uSv/h przecinek jest w środku między cyframi, obejrzyj w HD widać dokładnie. Pozdrawiam


25 maja 2011 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
gratuluje wyprawy. Miło było się spotkać i pogadać.
Tymczasem relację z mojej możecie poczytać tutaj:

http://www.podniesinski.pl/portal/?p=3865

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


15 cze 2011 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 wrz 2010 21:16
Posty: 32
Lokalizacja: Kielce
Post Re: SAMOCHODEM DO ZONY V - miejsca wyjątkowe
APOD napisał(a):
gratuluje wyprawy. Miło było się spotkać i pogadać.
Tymczasem relację z mojej możecie poczytać tutaj:

http://www.podniesinski.pl/portal/?p=3865


Dzięki, a Twoja relacja Mistrzostwo!
Mam nadzieję że się jeszcze spotkamy.
Pozdrawiam


15 cze 2011 19:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 166 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL