Teraz jest 28 mar 2024 20:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Elektrownia Jądrowa w Polsce potrzebna OD ZARAZ! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 kwi 2009 23:34
Posty: 366
Post Re: Elektrownia Jądrowa w Polsce potrzebna OD ZARAZ!
staszeka napisał(a):
Tego tematu nawet nie poruszałem bo założyłem, że to oczywiste. W sumie i tak myślę, że mimo wszystko w Krakowie (jestem mieszkańcem tego miasta) główną przyczyną smogu nie jest pobliska elektrownia, a idioci którzy palą w piecach różnym gównem np. śmieciami co by oszczędzić na ich wywozie. Ponoć jakieś regulacje mają się prawne pojawić i dofinansowania na piece gazowe czy instalacje z MPEC czyli "ciepło" z elektrociepłowni, ale zanim to wejdzie w życie to kolejne osoby ucierpią. Sam jestem astmatykiem i cała moja rodzina również i nie wykluczam, że jest to efektem "czystości" krakowskiego powietrza.

Zgadza się - ale niestety problem prywatnych pieców dużo trudniej wyeliminować. Z czasem jednak miejmy nadzieję sytuacja się poprawi. Ważne aby nie dokładać się do tego zjawiska jeszcze elektrowniami.


12 maja 2014 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 12:31
Posty: 10
Lokalizacja: wychodzę na pole
Post Re: Elektrownia Jądrowa w Polsce potrzebna OD ZARAZ!
Co do zanieczyszczeń to emisje el węglowych spadły niesamowicie w porównaniu z latami gdzie ochrona środowiska była nic nie znaczącym hasłem. Odpylanie na poziomie >~99% jest faktem, więc wszystkie pyły leżą na hałdach z popiołem. Są coraz częściej oczyszczane i po spełnieniu odpowiednich norm służą w budownictwie pod drogami i jako surowiec do produkcji pustaków. Gospodarka pobocznymi produktami spalania istnieje i się rozwija. Np. produkcja gipsu syntetycznego z instalacji odsiarczania.

Jednak faktem jest, że emisja, choć mocno ograniczona, ma miejsce. Jednak z kominów coraz częściej wydobywa się tylko para wodna i co2 ze śladowymi ilościami pozostałych substancji.

Co do:
Cytuj:
Przecież większość tworzyw sztucznych jest wytwarzanych z węgla

One są na bazie węglowodorów i zazwyczaj wykorzystujemy tutaj ropę i gaz. Węgiel w koksownictwie to inny surowiec niż węgiel energetyczny.
Choć możliwe i stosowane w kilku specyficznych regionach na świecie jest upłynnianie węgla to jest to marginalne.
Opracowywane obecnie w Polsce podziemne zgazowanie węgla może pomóc sięgnąć po złoża do tej pory nieekonomiczne więc w sumie nie stoi to sobie na przeszkodzie.

No i pozostaje kwestia ceny. Niedawno Czesi (bardzo pragmatyczny naród, z urzędnikami o podobnej mentalności) oddalił w czasie rozbudowę EJ w Temelinie. Jako uzasadnienie decyzji podał brak ekonomicznych przesłanek do opłacalności budowy. Nie oznacza to ich wycofania się z planów zwiększania EJ w systemie, ale je opóźnia i przenosi w bliżej nieokreśloną przyszłość.
Czechy obecnie w prawie 60% mają system el-en. oparty na węglu (przeważa brunatny), dopełniony jest OZE i EJ.

_________________
"Lista przeinaczeń, nieporozumień, niedomówień i błędnej interpretacji byłaby dłuższa niż ten wywiad"


13 maja 2014 00:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2014 17:42
Posty: 3
Lokalizacja: Lubelskie
Post Re: Elektrownia Jądrowa w Polsce potrzebna OD ZARAZ!
Dla mnie jest to neutralne czy będzie elektrownia czy nie w każdym bądź razie elektrownia w Czarnobylu to był "ruski wynalazek".

_________________
Fanatyk klimatu postapokaliptycznego.


08 sty 2015 22:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL