Teraz jest 28 mar 2024 12:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Promieniowanie w Czarnobylu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15 mar 2015 12:02
Posty: 1
Post Promieniowanie w Czarnobylu
Witam.

Otrzymałem propozycję wyjazdu na 3 tygodnie do Czarnobyla do pracy przy budowie sarkofagu nad reaktorem nr IV. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, że jak dokładnie wygląda tam sprawa z promieniowaniem. Wiem, że są tam organizowane wycieczki, poza tym sporo ludzi tam pracuje, więc pewnie można zakładać, ze to bezpieczne, ale jak to jest w przypadku, jakby nie było, trochę dłuższego pobytu? I co z rzeczami, które miałbym tam ze sobą? Jakiś sprzęt, książki, ubrania, są w stanie złapać jakąś dawkę większą niż "marginalna"? Proszę o odpowiedź kogoś, kto ma jakiś pojęcia na ten temat.

Pozdrawiam.


15 mar 2015 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
No nieźle, my musimy płacić za wyjazdy do strefy, a ty nie dość, że będziesz tam 3 tygodnie, to jeszcze ci za to płacić będą :)
Co do promieniowania niech inni się wypowiedzą, ale skoro budowa prowadzona jest naprawdę profesjonalnie to i środki bezpieczeństwa są na pewno wysokie.

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


15 mar 2015 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2011 22:45
Posty: 793
Lokalizacja: Lublin
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
Witam,
podczas mojego pobytu w Strefie w czerwcu 2014 roku spotkałem trzech polaków pracujących nad budową nowego sarkofagu. Nie narzekali na prace. Każdy z nich ma dawkomierz promieniowania, który zlicza im przyjętą dawkę. Jeżeli dzienna dawka zostanie przekroczona schodzisz po prostu wcześniej z roboty. Jedyne na co narzekali to przymus przebierania się w odzież ochronną codziennie na początku pracy. A tak to byli zadowoleni i opowiadali o swoich przepustkach i placu budowy. Przed wjazdem do Strefy są szkolenia i trochę historii tego miejsca.
Czyli nie będziesz w stanie skazić swoich rzeczy. Będziesz w odzieży ochronnej, będziesz miał nadzór dozymetrystów itd. Także nie ma problemu z radiacją.
A tak z ciekawości, będziesz tam pracował jako kto? Można się wkręcić do pracy? :D

_________________
Mój kanał na YouTube
Gdzie byłem w Strefie i co widziałem - mapa
Pobyty w Strefie: [05.04.2013] [02-05.06.2014] [19-23.10.2015] [21-24.03.2017] [18-25.07.2018]
Co daje łącznie: 408 godziny (21 dni)


15 mar 2015 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2012 01:00
Posty: 135
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
Promieniowania nie masz się co obawiać, nie jest tak strasznie jakby się wydawało. Co do sprzętu, książek, ubrań itp to nic Ci się nie napromieniuje - promieniowanie jonizujące nie jest w stanie "naładować" przedmiotów tak aby same stawały się źródłem promieniowania tak więc bez obaw, no chyba że jakiś radioaktywny pył przyczepi się do nich - wtedy będzie efekt napromieniowania ;)
Tak jak wspomniał kolega Irydius - na pewno dostaniesz dawkomierz i jeśli dzienna dawka promieniowania zostanie przekroczona to będziesz miał po prostu wcześniejszy fajrant :D

_________________
Liczniki Geigera: Biełła, DP-66, Polaron Pripyat, RKSB-104, DBG-01N

Wyjazdów do Strefy: 1
Czas spędzony w Strefie: 76h


15 mar 2015 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2012 16:11
Posty: 412
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
Mnóstwo Polaków pracuje przy sarkofagu. Wielu z nich pisze do Napromieniowani.pl wychwalając się zdjęciami z komórki, gdzie piksel leży na pikselu z podejściem pokroju "co ty wiesz o Czarnobylu" :) Także Maciej, jak już tam pojedziesz, to błagam - pozostań normalny ;)

_________________
Napromieniowani.pl

W Zonie: 9 razy (27 dni)
Eksploracja Czarnobyla: https://www.youtube.com/watch?v=CUczI9hfysM


16 mar 2015 01:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2011 06:01
Posty: 289
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
I jak sprawa? Pzdr


08 kwi 2015 01:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 kwi 2015 19:04
Posty: 2
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
Witam, jestem tu nowy, bardzo interesuje się tematyką Czarnobyla, zapisałem się nawet na najbliższą wycieczkę ze Strefa Zero :) . Mam pytanie do Irydius'a i Len'a, macie może jakieś namiary na kogoś kto mógłby załatwić pracę przy budowie nowego sarkofagu? Próbowałem szukać na własna rękę ale w necie 0 ofert :roll:


14 kwi 2015 19:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
:lol:


21 kwi 2015 09:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2012 16:11
Posty: 412
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
haker24 napisał(a):
Witam, jestem tu nowy, bardzo interesuje się tematyką Czarnobyla, zapisałem się nawet na najbliższą wycieczkę ze Strefa Zero :) . Mam pytanie do Irydius'a i Len'a, macie może jakieś namiary na kogoś kto mógłby załatwić pracę przy budowie nowego sarkofagu? Próbowałem szukać na własna rękę ale w necie 0 ofert :roll:
Jedna z polskich firm jakiś czas temu szukała chętnych, jednak z uwagi, że jest to praca na wysokościach, musiałbyś mieć odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Inną sprawą jest to, że zainteresowanie Czarnobylem nie ma nic do tego. Pracownicy rzadko kiedy mogą pochwalić się zwiedzaniem Zony czy choćby pobliskiej Prypeci. Zwyczajnie nie ma na to czasu.

_________________
Napromieniowani.pl

W Zonie: 9 razy (27 dni)
Eksploracja Czarnobyla: https://www.youtube.com/watch?v=CUczI9hfysM


21 kwi 2015 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 kwi 2015 19:04
Posty: 2
Post Re: Promieniowanie w Czarnobylu
Len napisał(a):
Jedna z polskich firm jakiś czas temu szukała chętnych, jednak z uwagi, że jest to praca na wysokościach, musiałbyś mieć odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Inną sprawą jest to, że zainteresowanie Czarnobylem nie ma nic do tego. Pracownicy rzadko kiedy mogą pochwalić się zwiedzaniem Zony czy choćby pobliskiej Prypeci. Zwyczajnie nie ma na to czasu.

Jeśli chodzi o uprawnienia wysokościowe to nie było by problemu, gorzej z doświadczeniem, jedyne prace na wysokości jakie do tej pory wykonywałem to montaże anten na masztach telekomunikacyjnych. mógłbyś podać na priva nazwę tej firmy?


27 kwi 2015 22:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL