Teraz jest 20 kwi 2024 00:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 cze 2011 15:55
Posty: 65
Post Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Mam dwa pytania:

- czy przez Janów przejeżdzają aktualnie jakies pociągi, z mapy wynika, ze jadąc pociągiem ze Sławutyczna po minieciu elektrowni i Janowa dotrzemy do miejscowości Owrucz i z HAFASA wynika ze do tej miejscowości pociagi dojeżdzają między innymi z KIjowa, czy istnijeje jakikolwiek ruch na tej trasie ?

- Prypeć, oglądałem zapodane na forum filmy i było ujęcie pokazujące działąjącą sygnalizacje świetlną już po ewakuacji miasta, i nasuwa się pytania, kiedy miasto zostało odlączone od podstwowych mediów, typu: prą, ogrzewanie, gaz ?, czy było to w niedlugim czasie od ewakuacji czy dopiero kiedy nasiliło się plądrowanie ?


22 wrz 2012 00:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Przez Janów nie przejeżdżają żadne pociągi, linia od strony Sławutycza, Czernihowa i Kijowa kończy się na dobudowanej po awarii stacji Siemichody (200 m od Sarkofagu). Janów jest totalnie rozszabrowany, kilka miesięcy temu wycięto nawet przewody trakcji elektrycznej. Od strony zachodniej (przez całą Strefę 10-km) czasami dojeżdża ciągniony przez lokomotywę dieslowską pociąg naprawiaczy torów.

Pierwsza ewakuacja ogłoszona 27 kwietnia o godz. 12:00, a przeprowadzona między godz. 14:00 a 17:00, obejmowała głównie dzieci, kobiety i starców - cały personel pracowników elektrowni, służby miejskie, milicję i pracowników szpitala pozostawiono w mieście. Dopiero po gwałtownym rozszaleniu się pożaru i przepaleniu dachu nad ranem 28 kwietnia - zmianę która schodziła z elektrowni (rozpoczęli ją 27 w godzinach przed północą) wywieziono transportami wojskowymi. Wygaszono resztę reaktorów i zabezpieczono część niejądrową (wypuszczono wodór służący chłodzeniu transformatorów i spuszczono tony smarów z turbin). Pozostawiono tylko pracowników reaktorów.

W trakcie budowy Sarkofagu zbudowano alternatywne (puszczone górą po powierzchni ziemi) zasilanie w wodę ze studni artezyjskiej i inne instalacje miejskie.

Prypeć była zabezpieczona przed plądrowaniem dopóki działały zakłady Jupiter przerobu paliwa jądrowego - do 2002 roku. Początek plądrowania to dopiero 2005 rok a jego gwałtowne nasilenie to kwestia ostatnich 3 lat. Żeby obalić mity - mieszkańcy wywieźli swój dobytek w trzech dużych akcjach zorganizowanych na przełomie 1986/1987. Wojsko podstawiało ciężarówki i mogli zabrać wszystko z mieszkań. Mebli na ogół nie brali bo prześmiardły w nieogrzewanych i niewietrzonych pomieszczeniach.


22 wrz 2012 08:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2012 22:55
Posty: 44
Lokalizacja: Gliwice/Kraków
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
MAR napisał(a):
Prypeć była zabezpieczona przed plądrowaniem dopóki działały zakłady Jupiter przerobu paliwa jądrowego - do 2002 roku. Początek plądrowania to dopiero 2005 rok a jego gwałtowne nasilenie to kwestia ostatnich 3 lat. Żeby obalić mity - mieszkańcy wywieźli swój dobytek w trzech dużych akcjach zorganizowanych na przełomie 1986/1987. Wojsko podstawiało ciężarówki i mogli zabrać wszystko z mieszkań. Mebli na ogół nie brali bo prześmiardły w nieogrzewanych i niewietrzonych pomieszczeniach.


Jeżeli takie akcje przenoszenia dobytku miały miejsce, to znaczy, że dobytek mieszkańców Prypeci nie wchłonął tyle promieniowania, żeby jego użytkowanie było niebezpieczne? Pytam, bo kiedyś gdzieś w Internecie mignęła mi informacja o napromieniowanych telewizorach i innym radioaktywnym sprzęcie na rynku, skradzionym właśnie z Prypeci.


02 lis 2012 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2011 15:56
Posty: 176
Lokalizacja: Sosnowiec/Prypeć
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
bazyliszek napisał(a):
kiedyś gdzieś w Internecie mignęła mi informacja o napromieniowanych telewizorach i innym radioaktywnym sprzęcie na rynku, skradzionym właśnie z Prypeci.

Tutaj pewnie chodziło głównie o kradzież części samochodowych ze składowiska Rosocha i Burakiwka. Napromieniowane części ze starych Ziłów itp. były sprzedawane na targowiskach w Kijowie.


03 lis 2012 08:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2012 11:25
Posty: 44
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
to ja też mam pytanie w temacie Prypeci, a konkretnie stadionu Awanhard. Znalazłem w sieci sprzeczne informacje - jedni mówią, że był oddany do użytku niedługo przed awarią, natomiast inni, że nie został skończony do awarii. Jak to było?


23 lis 2012 09:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Na stadionie rozpoczęto organizowanie imprez, nie postawiono jednak południowo-wschodnich masztów oświetleniowych. Miały być też wzniesione trybuny po drugiej stronie murawy, nie było to jednak niedokończenie budowy ale planowanie przyszłej rozbudowy.


23 lis 2012 10:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2012 11:25
Posty: 44
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Dziękuję za szybką odpowiedź:)
To jeszcze niech Pan rozwieje wątpliwości co do wesołego miasteczka - czy to prawda, że nigdy nie zostało uruchomione? Bo takie informacje znalazłem (że pierwsze uruchomienie miało być 01.05.86), ale na zdjęciach sprzed awarii widać diabelski młyn (chyba, że są to akurat zdjęcia sprzed samej awarii - tego nie wiem)?


23 lis 2012 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Tak, to prawda - miało być oficjalnie otwarte na 1 maja 1986. Jakieś dwa tygodnie przed awarią był 'rozruch próbny' - i to z niego są te zdjęcia.


23 lis 2012 10:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2012 11:25
Posty: 44
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
MAR napisał(a):
Tak, to prawda - miało być oficjalnie otwarte na 1 maja 1986. Jakieś dwa tygodnie przed awarią był 'rozruch próbny' - i to z niego są te zdjęcia.

Dziękuję za odpowiedzi ;)


23 lis 2012 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Dwa pytania jedno kolejowe, druge w temacie Prypeci
Bardzo proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jakie były okoliczności próby wywiezienia ze Strefy helikoptera w 2008 roku? Gdzie on się znajdował, czy był to ten sam, który uległ wypadkowi podczas likwidowania skutków awarii i jakie były kary za złapanie złodziei?

2. Słyszałem o jakimś mieszkańcu w Prypeci, który hoduje warzywa. Czy jest to zgodne z prawdą?

3. Gdzie znajdowała się pokrywa reaktora nr 6, dlaczego się tam znalazła, w jaki sposób ją wywieziono i kto na tym zarobił?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)


25 lis 2012 17:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL