Wbrew powszechniej opinii przy wybuchu jądrowym (atmosferycznym lub naziemnym) głównym czynnikami rażącymi nie jest promieniowanie jonizujące czy neutrony, lecz efekty występujące przy wybuchu silnych ładunków konwencjonalnych: FALA UDERZENIOWA i PROMIENIOWANIE CIEPLNE...
Cytuj:
Wybuch: <100 kt >1000 kt
Fala uderzeniowa: █████▌ 55% ████▌ 45%
Promieniowanie cieplne: ███ 30% ████ 40%
Promieniowanie γ: █ 4% █ 4%
Promieniowanie neutr.: | 1% | 1%
Opad promieniotwórczy: ██ 10% ██ 10%
Źródło: Materiały DSiD
6.VIII.1945 roku w Hiroszimie na wysokości 600 metrów oraz w odległości linowej 150 m — czyli sumarycznie zaledwie 618 metrów od budynku centrum wystawowego, eksplodowała ~16 kt bomba "Little Boy":
Był to jedyny tak blisko położony budynek od miejsca wybuchu jądrowego, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu.Tymczasem kopuła bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, to jeszcze bardziej wytrzymała konstrukcja od Hiroshimskiego budynku hali wystawienniczej:Cytuj:
Od lewej:
— 1,27 cm blacha stalowa – chroni wnętrze elektrowni przed odpryskami betonu
— 122 cm żelbetonowa osłona
— pręty stalowe o grubości przegubu ludzkiej ręki
(Źródło fot: http://nei.org) Potencjalnym zagrożeniem dla EJ byłby bardzo silny wybuch jądrowy >800 kt, w myśl którego określa się promień kuli ognistej ≥1 km, mógłby dosięgnąć kopuły bezpieczeństwa i ją stopić...
Dla zainteresowanych:
Na poniższych stronach są prócz wielu informacji także kalkulatory zasięgu rażenia wybuchów jądrowych:
http://dsid.ipj.gov.pl/files/LukaszA/bomba/wybuch.htmhttp://dsid.ipj.gov.pl/files/LukaszA/bomba/efekt.htmA NEUTRONY?! 
Choć jak podane jest wyżej neutrony stanową mniejszą część, rażących typowych ładunków jądrowych, to w przypadku bomby neutronowej (niewielki ładunek termojądrowy o specjalnej konstrukcji), promieniowanie neutronowe stanowi w nich znaczniejszą "%" część rażącą niż w klasycznych Bombach "A".
Trzeba pamiętać jednak o tym, że:
W Elektrowni Jądrowej:
— rozszczepienia w rdzeniu uzyskuje się NEUTRONAMI TERMICZNYMI o energii 0.025 eV
Przy wybuchu (termo)jądrowym:
— emitowane są NEUTRONY PRĘDKIE o energii ≥1000000 eV (≥ MeV)Większość bo około 96% paliwa w EJ, to NIEROZSZCZEPIALNY U-238, a który owszem rozszczepiają neutrony prędkie, ale też bardzo niechętnie (przekrój czynny około ~1 {b} barna).
Dopiero silnie podgrzany U-238 do setek milionów °C, łatwiej ulega rozszczepieniu, co było przyczyną tego, że część wybuchów termojądrowych była silniejsza niż zakładano przy projektowaniu ładunków (np. test "
Ivy Mike" z 1952 r.).
Prócz tego w przypadku wybuchu zewnętrznego, gros neutronów wychwyci kopuła bezpieczeństwa, gdyż akurat właśnie beton jest skuteczną osłoną dla neutronów.
Jedynym IMHO poważnym zagrożeniem byłoby użycie na tyle silnego ładunku jądrowego, że doszłoby do zniszczenia kopuły bezpieczeństwa oraz urządzeń znajdujących się wewnątrz, tym samym FALL-OUT byłby większy nie tylko o skażenie pochodzące od samej bomby, ale także o części rdzenia... czyli mielibyśmy wtedy do czynienia z Czarnobylem ×10. (bo w 1986 uległo emisji do otoczenia 1/10 całkowitej aktywności rdzenia ЧАЕС)
A co by się wtedy stało ilustruje poniższe porównanie:
Cytuj:
Kliknij by powiększyć rysunek (oraz uruchomić animację)
Źródło: Opracowanie własne