Teraz jest 25 kwi 2024 00:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
mientek napisał(a):
Pan umie język czy pomaga ktoś panu?


tak, trzeba znać ukraiński lub rosyjski. Z angielskim, nie wspominając o polskim, nic się nie zdziała.

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


07 cze 2013 15:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 wrz 2011 12:20
Posty: 31
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Witam Panie Arku i gratuluję kolejnego pobytu w strefie, oraz wspaniałych zdjęć i reportażu. Mam tylko jedno pytanie, mianowicie w jakim celu epatuje Pan czytających "tysiącami ton substancji radioaktywnych, które wydostały się do atmosfery" i znowu "tysiącami ton tychże substancji które spoczywają pod sarkofagiem". Wszyscy wiemy, że masa uranu w rdzeniu tego reaktora wynosiła 192 t, z czego tylko niewielka ilość dostała się do atmosfery. We wszystkich swoich relacjach stara się Pan być obiektywny, dlaczego więc w tym wypadku tak nie jest. Może warto by wprowadzić poprawki do tych opisów, tak żeby były bliższe rzeczywistości. Pozdrawiam.


07 cze 2013 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
krzyszto4 napisał(a):
Witam Panie Arku i gratuluję kolejnego pobytu w strefie, oraz wspaniałych zdjęć i reportażu. Mam tylko jedno pytanie, mianowicie w jakim celu epatuje Pan czytających "tysiącami ton substancji radioaktywnych, które wydostały się do atmosfery" i znowu "tysiącami ton tychże substancji które spoczywają pod sarkofagiem". Wszyscy wiemy, że masa uranu w rdzeniu tego reaktora wynosiła 192 t, z czego tylko niewielka ilość dostała się do atmosfery. We wszystkich swoich relacjach stara się Pan być obiektywny, dlaczego więc w tym wypadku tak nie jest. Może warto by wprowadzić poprawki do tych opisów, tak żeby były bliższe rzeczywistości. Pozdrawiam.


Pisząc "tysiące ton radioaktywnych MATERIAŁÓW" miałem na myśli nie tylko paliwo ale również wszystko to co przez nie zostało skażone. Na przykład grafit i inne elementy rdzenia albo ołów, który zrzucano w celu pochłaniania promieniowania. Te i inne materiały wydostały się na zewnątrz nie tylko poprzez sam wybuch ale później, wskutek procesów fuzji, wrzenia i sublimacji zachodzących w palącym się reaktorze. Chcąc napisać wyłącznie o paliwie nie używałbym liczby mnogiej ani słowa "materiał".

A teraz ja zapytam, gdzie epatuję? :) Wydaje mi się, że pisałem o tym w artykule tylko 1 raz.

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


07 cze 2013 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2011 20:54
Posty: 332
Lokalizacja: Piaseczno
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Skoro z tematu wyprawy (gratuluje kolejnych doświadczeń) zrobiła się dysputa językowa, to i ja dorzucę swoje trzy grosze. Mianowicie jakich znowu "procesów fuzji"?! Wiem, że autorowi chodziło o zapewne o osadzanie się drobnych pyłów substancji promieniotwórczych na powierzchni innych materiałów, lub tychże absorbowanie, ale słowo fuzja (w znaczeniu ekonomicznym) kompletnie się do tego nie nadaje. Dodatkowo ktoś jest gotów pomyśleć, że w reaktorze po wybuchu została zainicjowana fuzja jądrowa i pewnie przebiega tam do dzisiaj, produkując energię.
Nad tą sublimacją też można się pochylić, mianowicie co niby tam sublimowało, bo ja szczerze nie mam pomysłu.


09 cze 2013 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Zapewne chodziło o DYfuzję.


10 cze 2013 06:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Jeśli już to o „fission” czyli rozszczepienie. Natomiast pisząc o fuzji (sublimacji też) chodziło mi o ołów.

Chcąc uniknąć kolejnych wyjaśnień do wyjaśnień, a potem kolejnych wyjaśnień do wyjaśnień wyjaśnień – odsyłam na przykład do raportu Alexeja Yablokova pt. Chernobyl Consequences of the Catastrophe for People and the Environment – wątek o fuzji Pb – rozdział 1.6 - strona 24.

Przy okazji polecam raport wszystkim, którzy całą swoją wiedzę o skutkach katastrofy opierają jedynie na raportach tzw. The Chernobyl Forum lub różnych artykułach czy wypowiedziach na nich bazujących. Pozwala spojrzeć na konsekwencje katastrofy również od strony ukraińskich i rosyjskich naukowców i wyników ich badań, a przez to wyrobić sobie bardziej wyważone zdanie nt. skutków zdrowotnych np. zachorowalności lub nieszkodliwości małych dawek promieniowania na zdrowie.

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


10 cze 2013 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 wrz 2011 12:20
Posty: 31
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Pan Alexej Yablokov jest założycielem Greenpeace Russia, więc o jakim wyważonym stanowisku tutaj może być mowa? Ta książka nie przeszła również pozytywnej weryfikacji naukowej i wydawniczej.


10 cze 2013 11:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
krzysztof4 – po raz drugi zwracam uwagę na czytanie ze zrozumieniem. Chodzi o wyrobienie sobie (czyt. własnego) zdania. Obu raportom (stronom) można zarzucić wiele, przeczytanie racji obu, pozwoli na wyrobienie sobie własnego zdania. Najgorsze to widzieć tylko racje jednych i być głuchym na argumenty drugich.

Po drugie, proszę najpierw przeczytać raport, Yablokov jest tylko jednym z autorów, proszę chociaż przeczytać przedmowę i spojrzeć na literaturę [1000 pozycji] i badania z których czerpał – może to przekona, żeby poświecić lekturze trochę czasu.

Raport Forum Czarnobyla oraz Yablokova są chyba jedynymi tak obszernymi i kompleksowymi próbami zbadania tego zagadnienia. Warto znać oba.

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


10 cze 2013 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 wrz 2011 12:20
Posty: 31
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Ok z chęciom przeczytam w wolnej chwili, jednak jakiś pogląd na temat tej publikacji posiadam (być może błędny). A wracając do Pana reportażu, to myślę, że gdyby zamienić te " tysiące ton " na coś bardziej odpowiadającego rzeczywistości to wszyscy myślę byliby usatysfakcjonowani. Pozdrawiam


10 cze 2013 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2011 20:54
Posty: 332
Lokalizacja: Piaseczno
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
APOD napisał(a):
Jeśli już to o „fission” czyli rozszczepienie. Natomiast pisząc o fuzji (sublimacji też) chodziło mi o ołów.

To że w świecie istnieje takie zjawisko jak rozszczepianie jąder atomowych nie oznacza, że może sobie zajść ot tak, w jakimś płonącym gruzowisku, ale mniejsza z tym.
Faktycznie, w książce jest to wszystko napisane i przy okazji wszystko się wyjaśnia. Owszem, autor użył takiego zwrotu, co nie oznacza że owe fusion mamy tłumaczyć na fuzję. W naszym języku słowo to w zastosowaniu technicznym oznacza fuzję jądrową (szczególnie zwrot "proces fuzji"). W książce Yablokova chodziło o to, że wrzucony do wnętrza reaktora ołów po prostu reagował w wysokiej temperaturze z innymi związkami, po czym produkty tych reakcji albo parowały, albo wcześniej sublimowały.
Nie były to natomiast "radioaktywne materiały" dlatego nie wiem czy zasadne jest wliczanie ich do tej puli. Parujący ołów i jego związki sam w sobie jest szkodliwy, to już wystarczy.
Dlaczego się czepiam, po prostu jak ktoś niezorientowany zobaczy, że płonącym reaktorze zachodziła fuzja, to nie zinterpretuje tego jako reakcje z innymi związkami, a przemianę jądrową (szczególnie, że było tam paliwo jądrowe, wysokie promieniowanie itp.). A stąd już prosto do siania czarnej propagandy i paniki, że wnętrze sarkofagu to tykająca bomba atomowa, która jak walnie, to rozwali pół Europy.


10 cze 2013 14:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL