Teraz jest 29 mar 2024 10:50




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:16
Posty: 56
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
garrett napisał(a):
APOD napisał(a):
Jeśli już to o „fission” czyli rozszczepienie. Natomiast pisząc o fuzji (sublimacji też) chodziło mi o ołów.

To że w świecie istnieje takie zjawisko jak rozszczepianie jąder atomowych nie oznacza, że może sobie zajść ot tak, w jakimś płonącym gruzowisku, ale mniejsza z tym.


Nie tak mniejsza z tym, ponieważ w tym „płonącym gruzowisku” akurat doszło (i nadal dochodzi) do rozszczepiania jąder atomowych ( fission ). Proszę odróżnić reakcję łączenia się jąder pierwiastków lekkich w jądra pierwiastków cięższych (fusion, fuzja) od rozszczepiania, czyli reakcji podziału ciężkiego jądra atomu na dwa, a czasem więcej (fission, rozpad).

garrett napisał(a):
Faktycznie, w książce jest to wszystko napisane i przy okazji wszystko się wyjaśnia. Owszem, autor użył takiego zwrotu, co nie oznacza że owe fusion mamy tłumaczyć na fuzję. W naszym języku słowo to w zastosowaniu technicznym oznacza fuzję jądrową (szczególnie zwrot "proces fuzji"). W książce Yablokova chodziło o to, że wrzucony do wnętrza reaktora ołów po prostu reagował w wysokiej temperaturze z innymi związkami, po czym produkty tych reakcji albo parowały, albo wcześniej sublimowały.


Yablokov wymienia fuzję na równi z wrzeniem i sublimacją, jako przyczynę emisji Pb do atmosfery, a nie jako przyczynę wrzenia i sublimacji, jak kolega sugeruje. Niestety nie jestem fizykiem, żeby ocenić, w wyniku jakiej fuzji do atmosfery przedostała się znacząca część ołowiu, ale cieszę się, że podanie źródła trochę sprawę wyjaśniło. I może ktoś mądrzejszy wyjaśni co Yablokov miał na myśli pisząc o fuzji ołowiu.

garrett napisał(a):
Dlaczego się czepiam, po prostu jak ktoś niezorientowany zobaczy, że płonącym reaktorze zachodziła fuzja, to nie zinterpretuje tego jako reakcje z innymi związkami, a przemianę jądrową...


I dobrze to zinterpretuje! Tam dochodziło i nadal dochodzi do „przemian jądrowych”, niekoniecznie łączenia jąder (fuzji) ale z pewnością do ich rozszczepiania (rozpadu). Powszechnie tam znajdujący się Cs-137 w końcu rozpadnie się w trwały izotop Ba-137.

Poza tym niepotrzebnie to czepianie, w swoim reportażu nie wspominałem ani słowem o fuzji/fusion ani o fission. Moja uwaga o „fission” była odpowiedzią na post innego forumowicza, który błędnie sugerował, że może mi chodzić o „dyfuzję”. Dyskutując na forum sprecyzowałem czego fuzję miałem na myśli (Pb) oraz podałem źródło tej informacji.


krzyszto4 napisał(a):
Ok z chęciom przeczytam w wolnej chwili, jednak jakiś pogląd na temat tej publikacji posiadam (być może błędny). A wracając do Pana reportażu, to myślę, że gdyby zamienić te " tysiące ton " na coś bardziej odpowiadającego rzeczywistości to wszyscy myślę byliby usatysfakcjonowani. Pozdrawiam


Wyjaśniałem wcześniej, że chodziło mi o wszystkie materiały, a nie tylko paliwo. W reaktorze oprócz paliwa było też chociażby 1700 ton radioaktywnego grafitu oraz kilka tysięcy ton innych elementów rdzenia, które miały kontakt z paliwem. Ponadto, różne źródła różnie podają ile z tego przedostało się na zewnątrz. Niemniej jednak aby uniknąć nieporozumień w najbliższym czasie doprecyzuję lub zmienię tę informację – muszę najpierw odszukać źródło z którego ją wziąłem. Tak czy inaczej dziękuję za zwrócenie uwagi, przed publikacją reportażu weryfikowały go 3 osoby, które nie zwróciły mi na to uwagi.

_________________
Arek
http://www.podniesinski.pl


11 cze 2013 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2011 20:54
Posty: 332
Lokalizacja: Piaseczno
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
APOD napisał(a):
Nie tak mniejsza z tym, ponieważ w tym „płonącym gruzowisku” akurat doszło (i nadal dochodzi) do rozszczepiania jąder atomowych ( fission ). Proszę odróżnić reakcję łączenia się jąder pierwiastków lekkich w jądra pierwiastków cięższych (fusion, fuzja) od rozszczepiania, czyli reakcji podziału ciężkiego jądra atomu na dwa, a czasem więcej (fission, rozpad).


Mój błąd, zrobiłem skrót myślowy i nie napisałem, że chodzi mi o wymuszone rozszczepienie jąder atomowych. Owszem, paliwo które znajduje się w reaktorze podlega przemianom jądrowym, nikt tego nie neguje. Ale nie jest to reakcja fuzji, która potrzebuje do zainicjowania ogromnej energii i to że w języku angielskim słowo to brzmi podobnie, nie oznacza, że znaczy to samo. Z resztą sam pewnie dokonałem złej interpretacji omawianego fragmentu książki Yablokova. Otóż energię potrzebną do zmiany stanu skupienia ze stałego na ciekły nazywamy "ciepłem topnienia", co po angielsku tłumaczy się nie inaczej jak "heat of fusion". I stąd to magiczne słowo. Zatem ołów wg Yablokova trafił do atmosfery na skutek jego topnienia, wrzenia i sublimacji. Moja wcześniejsza interpretacja wyjaśniała jednak problem sublimacji, gdyż sam ołów owszem sublimować może, ale w próżni. Za to istnieją związki ołowiu które sublimują pod ciśnieniem atmosferycznym poniżej swojej temperatury wrzenia.
Tak czy siak, wszystko o czym mówiłem zajść w "płonącym gruzowisku" mogło. Nawet wspomniana przez kolegę dyfuzja - też zajść mogła. Ale fuzja nie mogła. I dlatego potrzebne jest czepianie. Bo pod względem energetycznym topnienie (czy reakcja chemiczna) a reakcja fuzji jądrowej to jak porównywać jabłko do całego sadu.
Mam nadzieję, że problem "fuzji ołowiu" został wyjaśniony i mogę już w spokoju iść uczyć się chemii fizycznej na jutrzejszy egzamin... I tak, wiem że jest różnica między reakcją rozczepiania ciężkich jąder a reakcją łączenia lekkich.


11 cze 2013 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009 16:03
Posty: 32
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Ciekawa dyskusja... a tak wracając do tematu, bardzo podoba mi się reportaż i zdjęcia


12 cze 2013 15:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2011 22:45
Posty: 793
Lokalizacja: Lublin
Post Re: DŁUGI WEEKEND W STREFIE - NAJNOWSZY REPORTAŻ/RELACJA
Przepraszam za odkop, ale moje poszukiwania doprowadziły mnie tutaj.
Czym jest ten szary proszek z podziemi Jupitera? Wie ktoś?

_________________
Mój kanał na YouTube
Gdzie byłem w Strefie i co widziałem - mapa
Pobyty w Strefie: [05.04.2013] [02-05.06.2014] [19-23.10.2015] [21-24.03.2017] [18-25.07.2018]
Co daje łącznie: 408 godziny (21 dni)


10 wrz 2015 17:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL