Teraz jest 29 mar 2024 13:54




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Elektrownie Jądrowe - ogólnie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Nie mogłem znaleźć żadnego odpowiedniego tematu a mam pytanie:

Czy ktoś z tutejszych naukowców ;) mógłby mi wyjaśnić temat MOX Fuels, na podstawie tego artykułu:

http://www.independent.co.uk/news/scien ... 67535.html

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


29 lis 2013 00:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
MOX (Mixed Oxide Fuel) to paliwo jądrowe z mieszaniny tlenków uranu i plutonu, w odróżnieniu od 'zwykłego' paliwa zawierającego jedynie związki uranu.

Wykorzystanie tego paliwa wymaga jednak przeprowadzenia wnikliwych analiz i uzyskania formalnych licencji, nie każdy reaktor bowiem może je stosować. Izotopy plutonu pochłaniają więcej neutronów niż uranu - co wymaga zmian w systemach sterowania, MOX ma niższą przewodność cieplną (gorzej przewodzi ciepło) - co powoduje wyższe temperatury paliwa podczas eksploatacji, z tego ostatniego wynikają ograniczenia czasu wypalenia paliwa (długości okresu pracy reaktora między przeładunkiem) ze względu na rozprężanie się w pastylkach paliwowych gazowych izotopów powstających podczas rozszczepienia. Podstawową zaletą MOX jest możliwość pozbywania się izotopów plutonu (łącznie z plutonem Pu-239 z głowic jądrowych), wykorzystując je jako paliwo w reaktorach.

W tej chwili około 1/3 energii powstającej na świecie w komercyjnych elektrowniach jądrowych pochodzi ze 'spalania' plutonu w prętach MOX.


29 lis 2013 09:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Dziękuję ;)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


29 lis 2013 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Mam następne pytanie.

2 tygodnie temu na AGHu na szkoleniu (bardziej konferencji) nt. "Perspektywy rozwoju energetyki jądrowe w Polsce na tle doświadczeń czeskich", wystąpił m.in. pan Jerzy Niewodniczański (były prezes PAA).
Podczas przybliżania zebranym tematu energetyki jądrowej (od podstaw), wspomniał też o sensie wprowadzania reaktorów modułowych SMR (zamiast zwykłych o dużej mocy), mówiąc, że - cytuję - "to idiotyczny pomysł" (jedynie ma to sens w państwach gdzie skupiska ludzkie są od siebie oddalone - np. w Afryce).
Następnie powiedział, że na razie żaden kraj ich nie buduje i w najbliższym czasie nie planuje. Wtedy z sali odezwał się Ludwik Pieńkowski i zaprotestował, podając za przykład Chiny, które budują (lub rozpoczynają niedługo budowę) reaktorów HTR (HTGR).
Pan Jerzy Niewodniczański odpowiedział mu, że to nie prawda oraz że reaktory HTR (HTGR) to nie reaktory modułowe. Dyskusja trwała dość długo, a po całej konferencji obaj panowie wymienili jeszcze kilka zdań i rozeszli się w (w skrócie mówiąc) raczej niemiłej atmosferze.

Tutaj pytanie do pana Marka: jako że NCBJ jest związane z pracami nad HTR-PL, który z panów miał rację?


edit: W sumie wszystko tłumaczy o tych nieporozumieniach raport NCBJ o SMRach z marca tego roku, ale dziwi mnie że osoba taka jak Niewodniczański mówi takie rzeczy, więc wciąż proszę o rozwinięcie tematu.

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


08 gru 2013 02:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Całkowicie zgadzam się z uwagą prof. Niewodniczańskiego - reaktory wysokotemperaturowe HTGR a tzw. małe reaktory modułowe SMR to dwie zupełnie różne bajki.

W Polsce od pewnego czasu grupa związanych z producentem lobbystów stara się 'zareklamować' projekt małych reaktorów, sprowadzający się do stwierdzenia - zamiast budować typową elektrownię jądrową o znaczeniu ogólnokrajowym (o mocy około 1500 MWe) każdy rolnik indywidualny niech se postawi za stodołą obok szamba własną atomową elektrowienkę modułową. Obok tego od dłuższego czasu wegetuje inny rodzimy pomysł, popierany przez lobby węglowe ze Ślunska - zaprojektujmy reaktor wysokotemperaturowy do produkcji podobnego do oleju napędowego paliwa z węgla. Obie te grupy zawzięcie lobbują w zasadzie przeciw budowie w Polsce normalnej, sprawdzonej w skali świata typowej elektrowni jądrowej, a wtórują im zwolennicy łupków.

Prof. Niewodniczański po prostu bardzo rozsądnie odniósł się do ekonomicznego oszołomstwa, sprowadzającego się do haseł typu 'będziemy żarli trawę, ale zbudujemy naszą własną energetykę opartą o nierealne ekonomiczne pomysły rodzimych specjalistów'. Specjaliści o brzozy muszą przecież znaleźć kolejny temat dla swoich ekspertyz ;-)


08 gru 2013 11:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Dziękuję za odpowiedź :)
Podczas konferencji stałem po stronie pana Niewodniczańskiego ( w przerwie z nim chwile porozmawialem o magazynie izotopów promieniotworczych na AGHu, o czym wylewnie i z pasją mi odpowiedzial), Pan Pieńkowski, ktorego wtedy nie znalem, wydawal sie byc zwyklym krzykaczem.
Co ciekawe - jest on opiekunem koła naukowego Uranium, którego pierwszym projektem bedzie stworzyc model reaktora HTR z kogeneracja ciepła i produkcji wodoru.

Dopiero po konferencji slyszac wiele dobrych wypowiedzi o panu Pieńkowskim np na spotkaniu koła naukowego, oraz przeglądajac kilka artykułów w internecie zaczalem sie zastanawiac nad tamtym sporem. Wydaje mi się że po prostu doszło do nieporozumienia.
Pan Niewodniczański chciał wytłumaczyć łopatologicznie wszystkim zebranym (bynajmniej nie byli to naukowcy) na czym polega idea i sens (lub jego brak) małych reaktorów, a pan Pieńkowski popatrzył na to od strony bardziej technicznej i naukoweh więc poczuł się w obowiazku poprawic niektore szczegoly.

Ale czy w takim razie sama idea malych reaktorów w Polsce (jako uzupełnienie) ma sens, tak jak jest napisane w raporcie po zakładanym 2030r.? Czy na obecną chwilę jest to tylko "broń" lobby chcącego wyprzeć zwykłe reaktory?

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


08 gru 2013 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 12:31
Posty: 10
Lokalizacja: wychodzę na pole
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie.

W raporcie o SMR autorstwa NCBJ jest takie stwierdzenie:

Cytuj:
Jedynymi technologiami SMR, które mają szanse na komercyjne wdrożenie w perspektywie 10-12 lat to LWR i HTR. SMR mogą mieć duże zastosowanie w odległych skupiskach ludzkich (USA i Rosja) lub do kogeneracji (Europa). Nie stanowią więc konkurencji, a cenne uzupełnienie floty dużych reaktorów pracujących w podstawie mocy.


Tak więc chyba jednak pan Pieńkowski wiedział o czym mówi i zdaje się to potwierdzać samo NCBJ.

Dodatkowo [url="http://www.world-nuclear.org/info/Nuclear-Fuel-Cycle/Power-Reactors/Small-Nuclear-Power-Reactors"]na stronie World Nuclear Asociation[/url] mozemy przeczytać, że najbardziej zaawansowany projekt to obecnie Chińska konstrukcja w technologii HTR.
Więc jak widać, nie są to zupełnie inne bajki.

Do tematu dorzucę moje 3 grosze. Nigdy przy projekcie HTR-PL nie spotkałem się z opiniami - SMR lepsze niż klasyczna EJ. Każdy mówił, że to dwa oddzielne zagadnienia. SMR mają znaleźć zastosowanie do hutnictwa czy zakładów chemicznych (obecnie myśli się o azotach). O mieszaniu do tego górników (dla których każde źródło energii inne niż węgiel jest złe - mocno uogólniając) chcących przerabiać dzięki HTR węgiel na paliwa płynne pierwszy raz przeczytałem na tym forum. Do upłynniania węgla nie potrzeba elektrowni jądrowej, a technologia jest dużo starsza od jądrowej.


Byłem na tej konferencji i ta dyskusja wywiązała się podczas przemówienia doktoranta, pracownika wydziału WEiP o EJ w mediach. Spór zakończył się na stwierdzeniu, że HTR to specyficzny SMR, choć b.prezes PAA nadal kręcił głową. Pan Pieńkowski ogólnie wg mnie zaprezentował się b. dobrze pytając przedstawiciela ministerstwa gospodarki o nierealność naszego harmonogramu budowy naszej EJ w porównaniu do zaawansowania i planów Brytyjczyków w Hinkley Point C oraz podważając jej ekonomiczność, podając twarde i prawdziwe dane liczbowe. Miałem z zajęcia i okazał spory profesjonalizm, wyróżniąjacy się wg mnie na tle ogółu pracowników AGH.

Nawiasem mówiąc, dla mnie przemówienie byłego prezesa PAA było ultra nudne i nijak mające się do tematu konferencji. Miałem wrażenie, że szanowny pan się zapomniał do wystąpienia przygotować. Z aspektu Czech o którym miała być konferencja, jedynie relacja z wycieczki studenckiej była na temat. Wolne żarty...

Pozdrawiam!

_________________
"Lista przeinaczeń, nieporozumień, niedomówień i błędnej interpretacji byłaby dłuższa niż ten wywiad"


28 kwi 2014 01:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Miło, że w końcu mamy kogoś z AGHu ;)

Co do mojego postu to był on z grudnia 2013 i w między czasie trochę z zewnątrz na to popatrzyłem. Co do samego pana Pieńkowskiego, z tego co go poznałem wydaje się być osobą bardzo w porządku. Jest raczej osobą szanowaną na wydziale (będę miał z nim zajęcia w przyszłym roku to może sie będę mógł wypowiedzieć coś więcej).
Jest on bardzo zaangażowany w projekt HTRPL, więc w temacie pewnie siedzi i reakcja na słowa pana Niewodniczańskiego (który pewnie dość niefortunnie trafił z tematem i nie przygotował się na taką odpowiedź, nie wiedząc że na sali jest specjalista.) wydaje się być uzasadniona, choć wciąż staram się patrzeć na chłodno z boku, bo obaj panowie mają mój szacunek.

pozdrawiam

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


28 kwi 2014 01:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 12:31
Posty: 10
Lokalizacja: wychodzę na pole
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Ja pamiętam to troszkę inaczej. Doktorant mówił o EJ w mediach i podał przykład gazety która mówi o realnej alternatywie dla naszej pełnowymiarowej elektrowni powiedział, że SMR nie ma nigdzie na świecie. Wtedy zaprotestował Pieńkowski na co padła odpowiedź od b.p. PAA. Więc Niewodniczański odpowiadał na opinię, nie zgodził się, a nie on był kontrowany. To troszeczkę wpływa na niekorzyść b.p. PAA.

_________________
"Lista przeinaczeń, nieporozumień, niedomówień i błędnej interpretacji byłaby dłuższa niż ten wywiad"


28 kwi 2014 01:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Elektrownie Jądrowe - ogólnie
Ale wcześniej to Pan Niewodniczański mówił w swoim przemówieniu o "kretyńskim pomyśle" zastąpienia projektu dużych reaktorów większą ilością małych, których jeszcze nigdzie nie ma budowanych, na co z sali zareagował pan Pieńkowski.

Za to podczas prezentacji doktoranta (Pawła Gajda) nt. energetyki jądrowej w mediach, pan Ludwik Pieńkowski niepotrzebnie ostro zaprotestował przeciwko zdjęciu przedstawiającym kapliczkę z napisem: "Boże chroń od atomu", mówiąc że to zdjęcie obraża jego uczucia religijne (tak BTW sam jestem wierzący i bardziej sama kapliczka obraża moje uczucia religijne pokazując katolików z niekorzystnej storny, niż pokazanie jej zdjęcia w jakimś tam celu w prezentacji).
Po zakończeniu konferencji Pieńkowski podszedł do Gajdy mówiąc: "niepotrzebnie Paweł dawałeś do zdjęcie, no po co to było". Przechodzący obok Niewodniczański rozpoczął jeszcze dyskusje z Pieńkowskim na temat SMRów, ale po chwili poszedł mówiąc pod nosem "komplement" nt pana Pieńkowskiego.

Moim zdaniem wszystko wyszło tylko w wyniku nieporozumienia dot. terminologii lub/i obustronnej niewiedzy jakie panowie mają nawzajem zdanie na omawiany temat i chyba nie ma co roztrząsać ;)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


28 kwi 2014 17:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL