Teraz jest 20 kwi 2024 06:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Skażenie gleby medykamentami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 27 kwi 2014 22:29
Posty: 6
Post Skażenie gleby medykamentami
Witam,

chciałabym uzyskać porady na temat możliwości skażenia gleby lekami. Na powierzchni około 21 arów (2100 m2) są zakopane na różnej głębokości (od 20 do 50 cm) ampułki po insulinie, testery krwi i dzisiaj znalazłam nawet jakieś opakowanie po środkach dermatologicznych. Mam na myśli ilości powyżej 100 (na razie) na 20 m2. Jest to działka kupiona głównie na cele warzywniczo-sadownicze, ale gdy zaczęłam wykopywać takie rzeczy to mi się słabo zrobiło i nie wyobrażam sobie, żeby moja 2 letnia córcia jadła owoce lub warzywa z takiej ziemi. Dowiedziałam się, że poprzedni właściciel "brał" insulinę ponad 18 lat także nie wiadomo ile tego w glebie jest. Stąd moje pytanie, czy ktoś coś mógłby mi poradzić, bo badanie skażenia gleby jest drogie i będę musiała czekać ze 2-3 miesiące. Myślałam o tym, żeby glebę pod grządki przekopać, wyczyścić ile się da, obramować deskami, położyć na niej czarną, dziurkowaną folię i po prostu kupić ziemię i wysypać w tych dużych skrzyniach, żeby warzywa nie ciągnęły wody ani soków z ziemi. Co Wy na to? Bardzo proszę o jakiekolwiek pomysły i porady bo szczerze mówiąc jestem zdruzgotana.


27 kwi 2014 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2009 23:34
Posty: 366
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
Ale czym miałyby te rośliny być skażone? Insuliną? Raczej mało prawdopodobne żeby rośliny ją czerpały z gleby.

Poza tym to jest białko, więc powinno się w ziemi już dawno rozłożyć.

Insulina nie jest toksyczna.


28 kwi 2014 09:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 22:29
Posty: 6
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
Wiem, że insulina to białko, jednak widok tylu ampułek w glebie przyprawia mnie o mdłości. Poza tym skąd ja mogę wiedzieć, czy ta "***" osoba wyrzucała tylko insulinę. To był alkoholik. Dla mnie korki po szampanie i "półlitrówki" w glebie to już norma, podobnie jak gwoździe, łańcuchy itp. Zastanawiam się po prostu czy owoce z drzew (bo założyłam sad) i warzywa nie zaszkodzą mojemu dziecku :/


28 kwi 2014 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2012 16:11
Posty: 412
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
Zaszkodzić to pewnie nie zaszkodzą, ale długofalowych skutków spożywania żywności hodowanej nad wysypiskiem nie znamy. Myślę, że z tym powinnaś się udać do kogoś, kto po prostu się w tym specjalizuje, a i bez badania skażenia gleby będziesz wiedziała wszystko tylko czysto teoretycznie.

A z prawnego punktu widzenia poprzedni właściciel łamał prawo, nielegalnie składając odpady medyczne, które powinno się utylizować.

_________________
Napromieniowani.pl

W Zonie: 9 razy (27 dni)
Eksploracja Czarnobyla: https://www.youtube.com/watch?v=CUczI9hfysM


28 kwi 2014 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 22:29
Posty: 6
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
To, że łamał prawo też wiem, ale nie jestem pewna czy warto to wszystko zbierać, zakładać sprawę do sądu itd. i jeszcze go szukać, bo nie utrzymujemy kontaktu żadnego, a on niby na rencie na ślepotę.

Domyślam się, że najlepiej jest wziąć kilka próbek i zawieźć do sanepidu.


28 kwi 2014 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2011 12:33
Posty: 163
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
najlepiej. chemikiem nie jestem, ale gdyby chodziło o moje dziecko nie zastanawiałbym się ani chwili. badanie próbek pewnie też jest drogie, ale czy faktycznie jest to aż tak duża kwota w stosunku do wartości działki?

pzdr.


28 kwi 2014 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 22:29
Posty: 6
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
BADANIA GLEB, ZIEM I PODŁOŻY OGRODNICZYCH

1 pH w H2O, zasolenie, N-NO3, N-NH4, P, K, Ca, Mg, chlorki próbka 46,25 zł
2 pH w H2O, N-NO3, P, K, Ca, Mg próbka 31,86 zł
3 Oznaczenie mikroelementów (Zn, Cu, Mn, Fe,) próbka 30,87 zł
4 Oznaczenie mikroelementów (Zn, Cu, Mn, Fe, B) próbka 46,25 zł
5 Oznaczanie zawartości metali ciężkich (Cd, Cu, Cr, Hg, Ni, Pb, Zn) próbka 355,11 zł

Nie wiem :) Pozdrawiam


28 kwi 2014 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2013 07:15
Posty: 35
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
DsA Kamila napisał(a):
BADANIA GLEB, ZIEM I PODŁOŻY OGRODNICZYCH

1 pH w H2O, zasolenie, N-NO3, N-NH4, P, K, Ca, Mg, chlorki próbka 46,25 zł
2 pH w H2O, N-NO3, P, K, Ca, Mg próbka 31,86 zł
3 Oznaczenie mikroelementów (Zn, Cu, Mn, Fe,) próbka 30,87 zł
4 Oznaczenie mikroelementów (Zn, Cu, Mn, Fe, B) próbka 46,25 zł
5 Oznaczanie zawartości metali ciężkich (Cd, Cu, Cr, Hg, Ni, Pb, Zn) próbka 355,11 zł

Nie wiem :) Pozdrawiam



Wszystko fajnie, ale te badania nie są w kierunku zanieczyszczenia gleby o którym mowa. Wiem, metale ciężkie brzmią "chodliwie", ale w tym przypadku na niewiele się zdarzą.
Wątpię aby takie badania były w standardowy cenniku. Pewnie będzie potrzeba porozmawiania z czym masz do czynienia i czego w labo mają szukać w próbkach.


28 kwi 2014 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2009 23:34
Posty: 366
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
Zgłoś się do sanepidu...

A tak w ogóle - specjalnie rejestracja na forum, zajmującym się Czarnobylem, żeby zapytać o skażenie gleby lekami? Nie wiem skąd pomysł żeby tutaj szukać informacji na ten temat.


28 kwi 2014 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 kwi 2014 22:29
Posty: 6
Post Re: Skażenie gleby medykamentami
Nie, czytałam sporo o Czarnobylu, gdyż będę pomagała zrobić mapę myśli siostrzeńcowi ciotecznemu o Czarnobylu. Napisałam przy okazji. Szczerze mówiąc napisałam na około 18 portalach i forach o tym problemie i na tylko dwóch ludzie popierają wysłanie próbki do sanepidu, a na pozostałych zostałam okrzyknięta "panikarą" bo insulina to nic złego, no i że przesadzam.


28 kwi 2014 20:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL