Teraz jest 28 mar 2024 17:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 maja 2015 12:13
Posty: 4
Post Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Dlaczego zwierzęta i rośliny całkowicie pozbawione promieniowania jonizującego przestają się rozwijać? Czy chodzi po prostu o brak stymulowania systemów naprawczych DNA w komórce, czy także o inne aspekty? Jeśli ktoś dysponuje badaniami na ten temat, to bardzo proszę o udostępnienie ;)


25 cze 2015 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
BitOfDisregard napisał(a):
Dlaczego zwierzęta i rośliny całkowicie pozbawione promieniowania jonizującego przestają się rozwijać? Czy chodzi po prostu o brak stymulowania systemów naprawczych DNA w komórce, czy także o inne aspekty? Jeśli ktoś dysponuje badaniami na ten temat, to bardzo proszę o udostępnienie ;)

Wydaje mi się, że to coś w stylu jak trzymanie dziecka w sterylnych warunkach (częstsze alergie), czy picie wody destylowanej, które może doprowadzić do problemów zdrowotnych (chodzi mi o czyste h2o pozbawione jakichkolwiek minerałów)

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


25 cze 2015 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lut 2013 14:08
Posty: 155
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
radioaktywna deprywacja sensoryczna


(nie wiem to się wypowiem a co)


25 cze 2015 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Wszystkie rośliny i zwierzęta wyewoluowały w czasach gdy naturalne tło promieniowania było wyższe. Dlatego organizmy są dostosowane do wyższego poziomu promieniowania, jest ono po prostu niezbędne do życia.
W tej chwili żyjemy w nieoptymalnych warunkach, tylko mieszkańcy rejonów o naturalnie wyższym poziomie tła i pracownicy atomistyki są w lepszej sytuacji.


25 cze 2015 17:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 maja 2015 12:13
Posty: 4
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Tak, ale czy ktoś kiedyś zbadał molekularne podłoże tego zjawiska? W jaki sposób dokładnie wpływa brak promieniowania na komórkę? Chodzi mi o to, czy organizmy wyłącznie przystosowały się do szkodliwego działania promieniowania i potrafią sobie z nim radzić (wtedy logicznym wydawałoby się, że bez promieniowania powinny mieć się lepiej bez konieczności bronienia się przed nim, a mają się gorzej), czy też promieniowanie jest im z jakiegoś powodu niezbędne?


25 cze 2015 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Ja patrzę na to w ten sposób, że każdy czynnik - dowolna substancja, temperatura, promieniowanie, alkohol czy nawet papierosy - w odpowiedniej dawce może pozytwnie wpłynąć na zdrowie, oczywiście w dużo większej powodować uszkoddzenia w organiźmie. Działa to na podobnej zasadzie jak budowanie masy mięśniowej. Ćwicząc w pewnym stopniu nasze mięśnie uszkadzamy, a podczas regeneracyjnej przerwy te odbudowują się z nadwyżką. Jeśli będziemy codziennie zbyt intensywnie ćwiczyć (bez przerwy na regenerację) osiągniemy odwrotny efekt - nasze mięśnie nie zdążą się zregenerować i zaczniemy tracić na ich masie, z kolei jeśli nasze męśnie zostaną pozbawione bodźca w postaci jakiegokolwiek wysiłku również zaczną wiotczeć. Co do twojego zdania, że logika nakazuje sądzić, że bez promieniowania organizmy będą się mieć lepiej, to właśnie powyżej wytłumaczyłem, że mało co w przyrodzie następuje liniowo. W większości przypadków jest jakiś punkt optymalny i na lewo i prawo od niego, czyli w przypadku niedoboru i nadmiaru danego czynnika skutki będą odpowiednio mniej lub bardziej gorsze. Przykładowo - niedobór wit. C na 100% wpłynie negatywnie na nas, z kolei żeby ją przedawkować musielibyśmy wchłonąć jej kilogramy. Cyjanowodór w odpowiedniej ilości - bardzo małej - zabija od razu, a, choć zawarty w dymie papierosowym (co ciekawe w dymie występuje też radioaktywny m.in. polon 210) w mikroskopijnej ilości nie wyrządza nam większych szkód. Danych niestety nie mam, ale chyba wydaje się to logiczne, jeśli zastanowimy się czy istnieje w przyrodzie czynnik, który zachodzi liniowo (nie licząc matematycznej części nauki wymyślonej przez człowieka, gdzie pomiar odległości, czasu zachodzi oczywiście liniowo ;))

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


25 cze 2015 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 maja 2015 12:13
Posty: 4
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Rozumiem co chcesz przekazać, po prostu mam już takie zboczenie ze studiów, że do zrozumienia w pełni danego zjawiska zachodzącego w organizmach potrzebuję długich nazw enzymów i artykułu z dłuższą listą przypisów niż właściwą treścią. Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawe zjawisko do głębszego poznania i opisania, bo to, że tak jest nie ulega wątpliwości i jest zrozumiałe na intuicyjnym poziomie. I właśnie w tym rzecz, że chciałabym się dowiedzieć, czy napewno tylko na intuicyjnym.


25 cze 2015 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
BitOfDisregard napisał(a):
Rozumiem co chcesz przekazać, po prostu mam już takie zboczenie ze studiów, że do zrozumienia w pełni danego zjawiska zachodzącego w organizmach potrzebuję długich nazw enzymów i artykułu z dłuższą listą przypisów niż właściwą treścią. Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawe zjawisko do głębszego poznania i opisania, bo to, że tak jest nie ulega wątpliwości i jest zrozumiałe na intuicyjnym poziomie. I właśnie w tym rzecz, że chciałabym się dowiedzieć, czy napewno tylko na intuicyjnym.

Odnośnie hormezy radiacyjnej można znaleźć w necie trochę danych i wyników badań potwierdzających to zjawisko, jednak częściej odnoszą się one do efektu "na prawo" od statystycznego promieniowania tła. Raz, dawno temu widziałem jakiś materiał wideo, w którym wspominano o badaniach mających na celu sprawdzenie jak zachowają się organizmy żywe w maksymalnej izolacji od promieniowania, jednak nie potrafię go znaleźć.

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


25 cze 2015 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
Tak, mechanizm zjawiska jest przebadany. Mam parę bardzo naukowych materiałów na ten temat - jak je odkopię to prześlę.


26 cze 2015 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 maja 2015 12:13
Posty: 4
Post Re: Tło promieniowania a rośliny i zwierzęta
MAR napisał(a):
Tak, mechanizm zjawiska jest przebadany. Mam parę bardzo naukowych materiałów na ten temat - jak je odkopię to prześlę.


Z góry dziękuję ;)


26 cze 2015 20:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL