Teraz jest 28 mar 2024 15:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Promieniowanie w roentgenodiagnostyce 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Promieniowanie w roentgenodiagnostyce
No to ja po dwóch rtg płuc i kręgosłupa odcinka lędźwiowego i tk klatki piersiowej.
w przyszłym tygodniu badanie izotopowe galem całego ciała. Kiedy zacznę świecić? ;)
A to wszystko w okresie półtora miesiąca:)


01 mar 2017 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2016 06:36
Posty: 3
Post Re: Promieniowanie w roentgenodiagnostyce
Prześwietleń promieniami X używa się również przy badaniu poprawności lutowania układów BGA. Są to układy scalone takie z nóżkami pod spodem układu, jak np. procesor w laptopie albo mostek południowy na płycie głównej. Badanie takie pozwala zobaczyć czy wszystkie nóżki łączą i czy nie ma zwarć. Mam w pracy maszynę do takiego lutowania, ale prześwietleń nie robi. Nawet na duży serwis do za duży koszt. Stosowane raczej przy masowej produkcji. Nam wystarczy metobą - jak nie działa sprób jeszcze raz.


04 cze 2017 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Promieniowanie w roentgenodiagnostyce
oolsztyniak napisał(a):
No to ja po dwóch rtg płuc i kręgosłupa odcinka lędźwiowego i tk klatki piersiowej.
w przyszłym tygodniu badanie izotopowe galem całego ciała. Kiedy zacznę świecić? ;)
A to wszystko w okresie półtora miesiąca:)


Wracając do Twoich obaw to pragnę Cię nieco uspokoić, że używany najczęściej w tego rodzaju radiodiagnostyce jaką będziesz miał: Gal-67 oraz czasem Gal-68 oraz podobną radiotoksyczność do popularnego izotopu służącego też do obrazowania Technetu-99m mają o kilka rzędów niższą radiotoksyczność od np. Iodu-131 (używanego głównie raczej w radioterapii guzów/nadczynności tarczycy), ].

Cytuj:
Ga-67: 2.12E-10 Sv/Bq (0.78 mrem/uCi) – połknięty
Ga-68: 9.24E-11 Sv/Bq (0.34 mrem/uCi) – połknięty
Tc-99m: 1.68E-11 Sv/Bq (0.062 mrem/mCi) – połknięty
I-131: 4.76 E-7 Sv/Bq (1.76 rem/uCi) – połknięty dot. tarczycy

źródło: Health Physics Society (North Carolina)
Nuclide Data Safety Sheet
http://www.hpschapters.org/northcarolina/nsds.php3


Najczęściej wykorzystuje się wyprodukowany w pobliskim ośrodkowi lub w danym ośrodku cyklotronie Ga-67 o okresie połowicznego rozpadu ok. 3,3 dnia (~78 h), czasem Ga-68, ale ten ma już bardzo krótki okres połowicznego rozpadu 0.04 dnia (~1 h), co wymusza natychmiastowe po wyprodukowaniu podanie pacjentowi i analiza ciała zawierającego Ga-68 tzw. gamma-kamerą póki jeszcze jest jakaś konkretna ilość tego nuklidu w organizmie.

Załącznik:
Ga-67 + Ga-68.gif
Ga-67 + Ga-68.gif [ 36.46 KiB | Przeglądane 21377 razy ]
Źródło wykresu: WISE Uranium Project


Dlatego więc mniej kłopotliwy dla personelu Ga-67, jest częściej wykorzystywany. Do czego?

Analizuje się nim m.in. całe ciało w celu zlokalizowania źródła gorączki o nieznanym pochodzeniu, a także wykrywania zmian chorobowych w płucach, takich jak gruźlica lub sarkoidoza, przydaje się też do diagnozowania zmian szpiku m.in. w kręgosłupie oraz zakażenia dysku(ów) kręgosłupa – mniemam że to pewnie będzie u Ciebie sprawdzane.

Cytuj:
Obrazek

Przykład scyntygramu Ga-67: tutaj zmiany w śliniankach (A) oraz w oskrzelach (B) wskazują na sarkoidozę.
Żródło fot. Wikipedia



Natomiast jak podaje ten artykuł:

http://snmmi.files.cms-plus.com/docs/Ga ... ion_v3.pdf

Podaje się zwykle pacjentowi ok. 150-220 MBq (ok. 4-6 mCi = 0.004-0.006 Ci) Ga-67, co wg. tabeli przelicznikowej na str. III powyższego art., odpowiada to maksymalnej dawce dla samego pacjenta rzędu 26,4 mSv (wg przelicznika 0.12 mSv/1MBq Ga-67).

BTW: 220 MBq Galu-67 to zaledwie fizycznie <10 ng (<0.01 mg) tego izotopu! Serio!!!

        Dodam jako ciekawostkę, że sprawdziłem jakie potencjalne "zagrożenie" będziesz stanowić dla postronnych osób, gdyż Ga-67 jest izotopem przede wszystkim gamma-promieniotwórczym, emitującym to promieniowanie w kilku energiach i proporcjach % (można te dane znaleźć w internecie, jak kogo to interesuje…). Posłużyłem się tu: http://www.radprocalculator.com/Gamma.aspx
        220 MBq Ga-67 w odległości 100 cm odpowiada dawce ekspozycyjnej o mocy 3,3 µSv/h.
        Mówiąc inaczej jest to nikłe 0.0000033 Sv/h!
        BTW: dla porównania 220 MBq Co-60 ze 100 cm to aż >67 µSv/h! (~20× wyższa dawka od Galu, a na dodatek aktywność Kobaltu zanika dużo wolniej!)

      Oczywiście w całkiem niezłym tęmpie (p. błękitny wykres na białym polu powyżej) emitowana dawka przez Ciebie będzie spadać z dnia na dzień zarówno ze względu na własny rozpad Ga-67, jak i inne czynniki które opisuję niżej…

Warto wiedzieć, że substancja podana Ci do diagnostyki tzw. Cytrynian Galu zawierający Ga-67 będzie częściowo usuwany z organizmu wpierw przez nerki (nawet 25% w ciągu I-ej doby), potem przez okrężnice, co przyspieszy w pewnym stopniu też proces usuwania nuklidu nie tylko przez sam jego rozpad promieniotwórczy.
Aby to wspomóc prawdopodobnie dostaniesz wcześniej albo tabletki przeczyszczające, albo zrobią Ci lewatywę.

Jeśli nie miałeś nigdy robionej lewatywy, to wiedz że ja akurat sam sobie robię od czasu do czasu l., aby się pozbyć "śmieci" zalegających jelita i nie jest to zbytnio kłopotliwe czy bolesne, jedynie trzeba przemóc barierę psychologiczną podczas włożenie wlewnika do tzw. *


P.S. Nie jestem lekarzem, te wszystkie informacje pochodzą ze źródeł powyżej, proszę lepiej upewnij się o szczegóły tej diagnostyki lekarzy/personelu ośrodka diagnostycznego


04 cze 2017 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Promieniowanie w roentgenodiagnostyce
Andrzej_K napisał(a):
Aby to wspomóc prawdopodobnie dostaniesz wcześniej albo tabletki przeczyszczające, albo zrobią Ci lewatywę.

Jeśli nie miałeś nigdy robionej lewatywy, to wiedz że ja akurat sam sobie robię od czasu do czasu l., aby się pozbyć "śmieci" zalegających jelita i nie jest to zbytnio kłopotliwe czy bolesne, jedynie trzeba przemóc barierę psychologiczną podczas włożenie wlewnika do tzw. *

Nic mi nie robili, nie podali tabletek ani nie kazali zrobić lewatywy :)

Ciekawie to opisałeś.
Zalecenia były takie, żeby trzymać się z dala od dzieci, kobiet w ciąży i unikać skupisk ludzkich. Do tego dwukrotnie spuszczać wodę w toalecie oraz wyrzucić bieliznę osobistą (nie wiem po co).
I tyle :)

Już dawno jestem po zabiegu i obrazowaniu.
Nie czułem się dziwnie po podaniu ani w trakcie obrazowania.


05 cze 2017 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Promieniowanie w roentgenodiagnostyce
Dziękuję za odpowiedź…



No ja się posiłkowałem opisem procedur z zachodniego świata, no ale Polska to Polska i tu widocznie są "inne" procedury…
Podane zalecenia ochrony radiologicznej są standardowe, kilka lat temu członkowi mojej rodziny po iniekcji 851 MBq (0.023 Ci) Jodu-131 też kazano trzymać się z dala od dzieci, kobiet w ciąży i unikać skupisk ludzkich. Do tego dwukrotnie spuszczać wodę w toalecie oraz wyrzucić bieliznę osobistą — to akurat zalecenia jest ze względu na to, że zarówno na muszli klozetowej jak i na bieliźnie mogą zostawać nawet mało widoczne nasze naturalne wydzieliny skażone nuklidem.

      BTW: Ale wtopa, rzeczywiście nie przyjrzałem się że Twój post był napisany kilka miesięcy temu, a w tamtym czasie nie miałem "głowy" zaglądać na Forum StrefaZero.org.

Dziś gdy piszę te słowa 5.VI. już w zasadzie śladu nie ma w Twoim organizmie po Galu-67 — gdyż po ok. 88 dniach z aktywności rzędu 220,000,000 Bq zmniejszył się do… niecałych 2 Bq.

Zresztą już dużo wcześniej przestałeś stanowić "zagrożenie" dla otoczenia bo np. emitowane przez Ciebie promieniowanie z 3,3 µSv/h spadło do 0,1 µSv/h (poniżej poziomu naturalnego tła) w ciągu zaledwie ok. 16 dni od iniekcji – może nawet nieco szybciej ze względu na usuwanie drogą biologiczną.

                      I to by było IMHO na tyle w temacie:
                      "P R Z E M I N Ę Ł O
                       Z    G A L E M - 6 7"


                                  ;-)


05 cze 2017 20:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL