Teraz jest 30 wrz 2022 19:16
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 cze 2014 19:11
Posty: 4
Post Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam sie czy nie pojechać na wycieczke :) Z wami jedynie termin musiałbym wybrać. A więc mam 19 lat dowód mam Czy coś jeszcze trzeba wyrabiać jadąc na Ukraine?
Co najlepiej ze sobą zabrać do zony?
Czy trzeba brać jakiś specjalny skafander i maske?
Chyba to tyle będe najwyżej pytał jak przypomne sobie.


29 maja 2017 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2014 08:15
Posty: 69
Lokalizacja: Radom
Post Re: Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
Przeczytaj informacje na stronie głównej. Tam są odpowiedzi na Twoje pytania.

W dwóch słowach.
Najważniejszy paszport. Bez niego nie wejdziesz na Ukrainę ani do Zony.
Jakieś ciuchy które można pobudzić. Dobra latarka i maska w zależności gdzie chcesz wchodzić.

_________________
W Zonie: 4 razy - 11 dni.
Pobyty w Strefie: [IV.2015] [IV.2016] [V.2017] [VI.2017]


29 maja 2017 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016 06:23
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
Post Re: Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
Tak jak pisał poprzednik - najważniejszy jest paszport.

Co do ekwipunku - przejrzyj dział "Wyprawy" jest tam kilka tematów z odpowiedziami na Twoje pytania.

Ze swojej strony polecam koniecznie zabrać aparat fotograficzny :)

_________________
Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

4x w Strefie na Ukrainie, łącznie 12 dni.
1x w Strefie na Białorusi, łącznie 2 dni.
Dozymetry: Terra P, Polaron Prypiat x2, DP66M, Biełła.


30 maja 2017 20:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 462
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
mietek1596 napisał(a):
Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam sie czy nie pojechać na wycieczke :) Z wami jedynie termin musiałbym wybrać. A więc mam 19 lat dowód mam Czy coś jeszcze trzeba wyrabiać jadąc na Ukraine?(…)


    — potrzebny Ci będzie paszport, który musisz wyrobić sobie zanim wyślesz zgłoszenie do StrefaZero.org (wg informacji MSWiA czas wyrabiania paszportu nie trwa dłużej niż 30 dni). Podczas zgłoszenia uczestnictwa będziesz poproszony przez Organizatorów m.in. o niektóre dane Twojego paszportu, które muszą przesłać Administracji Strefy, abyś mógł dostać czasową przepustkę czyli pozwolenie na określony czas wejścia do Strefy. Sama przepustka już jest na głowie StrefaZero.org ;-)

      — pamiętaj aby zabrać Paszport go ze sobą, nie tylko podczas przejazdu przez granica Polsko-Ukraińską, ale także jak pojedziesz koleją do Strefy z miasta Sławutycz (taką drogą tam się dostaniesz ze StrefaZero.org) — gdy wysiądziesz z pociągu przy EJ Czarnobyl, będziesz musiał okazać swój paszport, którego dane porówna ze swoimi strażnik(-cy). Gdybyś zapomniał paszportu spędzisz "miły" czas na peronie stacji Semihody od 8:20 aż do 17:20 czekając na powrót reszty osób na pociąg wracający do Sławutycza.
      Nikomu nie życzę takiego PECHA i czekania tam 9 godz.!mietek1596 napisał(a):
(…)Co najlepiej ze sobą zabrać do zony?(…)


— mapa Prypeci – choć dostaniesz od Organizatorów, to warto wydrukować sobie jakąś wcześniej z WWW, np. tą na kartce A3:

http://drbiotox.deviantart.com/art/Map- ... -490074523

warto przy okazji opisać sobie na niej przynajmniej główne budynki, np. posiłkując się chociażby Wikimapią:

http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=51.40 ... 8&z=15&m=w— latarka czołowa – przydaje się w eksploracji wewnątrz budynków ciemnych miejsc/pomieszczeń, a jej zaletą jest to że masz wciąż dwie wolne ręce!

— możliwie jak najmniej sprzętu foto – z własnego doświadczenia wiem teraz że nie potrzebnie "tachalem" tyle sprzętu ile "tachałem", a większość ok. 90% zdjęć robiłem 1.-dną z KILKU lustrzanek oraz podpiętym do niej 1.-dnym obiektywem tzw. standardowym, a rzadko kiedy teleobiektywem.

Jeśli zdecydujesz się wziąć statyw, to możliwie jak najbardziej poręczny i najmniejszy po złożeniu, przykładem takiego statywu jest np. Manfrotto BeFree.
— dozymetr, możesz mi wierzyć lub nie ale nie jest on tam konieczny! SERIO… Tam gdzie będziesz się poruszał to trzeba się sporo naszukać jakiś skażonych izotopami promieniotwórczymi miejsc o jakimś wyraźnym wzroście dawek promieniowania ponad poziom tła. A te co napotkasz i tak są niezbyt wysokie:

http://www.fornalski.rootspoland.com/Ja ... nobylu.pdf

Mogą być wciąż miejsca/obiekty w Strefie, gdzie są wciąż wysokie dawki, ale są one normalnie niedostępne dla wycieczek ze względu bezpieczeństwa (np. wnętrze IV Bloku CzAES :o ) .
mietek1596 napisał(a):
(…)Czy trzeba brać jakiś specjalny skafander i maske?
Chyba to tyle będe najwyżej pytał jak przypomne sobie.


Skafandra nie trzeba brać, jedynie normalne ubranie osłaniające prócz tułowia, też nogi i ręce. Buty na wytrzymałej podeszwie, jeśli to możliwie nieprzemakalne, bo mogą się zdarzyć zalane wodą pomieszczenia.

— bardzo przydadzą się rękawiczki robocze, takie jak używają w budownictwie itp., oczywiście ich jest mnóstwo, mnóstwo rodzajów, a zatem dobierz sobie takie aby się wygodnie Ci je nosiło, niezbyt krępowały ruchy palców i dłoni, ale jednocześnie były w miarę wytrzymałe.

— maska przeciwpyłowa może się czasem przydać, nie musisz jej nosić cały czas tam, a nawet nie jest konieczna w pomieszczeniach gdzie widać że jest niewiele pyłu np. z oknami. Przydać się może w miejscach trudno dostępnych, zamkniętych pomieszczeniach pełnych kurzu, pleśni i brudu. Głównym zadaniem maski będzie raczej ochrona przed wdychaniem szkodliwej zdrowotnie pleśni i ochrona przed jej nieprzyjemnymi zapachami.
Na koniec garść informacji cennych dla każdej osoby planującej I raz wyprawę do Strefy Czarnobyla:

Artykuł Andrzeja_k dla Portalu czarnobyl.pl napisał(a):
Środki bezpieczeństwa w Strefie Zamkniętej
ANDRZEJ_K 13 MARZEC 2012
Tablice z ogólnymi zasadami przebywania w Strefie na południowym punkcie kontrolnym "Dityatki"
Oto zbiór podstawowych informacji i zagadnień, w głównej mierze od naszego Licencjonowanego Ukraińskiego Przewodnika oraz uzupełniające komentarze ode mnie. Proponuje dobrze się z nimi zapoznać i mieć pewność iż nie będziemy mieli żadnych nieprzyjemności związanych z pobytem w Strefie.

PAMIĘTAJ! Osoby ubiegające się o wjazd do strefy powinny upewnić się, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań odnośnie wjazdu do strefy (np. wielokrotne zdjęcia RTG lub tomografia komputerowa wykonywane w niedalekiej przeszłości)

1. PORUSZANIE SIĘ PO STREFIE ZAMKNIĘTEJ
Po całej Strefie poruszamy się GRUPĄ, a szczególnie na terenie Elektrowni oraz Prypeci. Elektrownie Jądrowe (i ogólnie tego typu obiekty) mają Zaostrzony Rygor Bezpieczeństwa – tzn. strażnicy mają prawo zastrzelić samotnie poruszającą się po terenie osobę jako intruza bez oddania strzałów ostrzegawczych!

Zwiedzanie Prypeci także musi odbywać się w mniejszych lub większych GRUPACH. Nigdy samotnie. Związane jest to z tym, iż w opuszczonym od 1986 r. mieście nikt nie remontuje budynków i większość z nich jest w mniej lub bardziej opłakanym stanie (p. zdjęcie poniżej). Zwiedzanie ich samopas w przypadku kontuzji lub wypadku, wiąże się z niemożnością udzielenia pomocy takiej osobie w szybkim czasie – o konsekwencjach tego wolę nie pisać ...

W Prypeci naprawdę trzeba uważać – zdarzył się przypadek jednej z Polskich wycieczek, że wypchnięta przez wiatr szyba spadła nagle – dosłownie kilkanaście centymetrów od osoby! Cud że nic się nie stało...

Należy poruszać się raczej po asfaltowej/betonowej nawierzchni. Unikać chodzenia po roślinności, a zwłaszcza po mchu. Związane jest to z wyższym natężeniem promieniowania w rejonach występowania skupisk roślinności. Prostym i skutecznym na to rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w butelkę wody przed wjazdem do Strefy (kilka hrywien), która pozwoli podczyścić na bieżąco ubranie, a zwłaszcza buty. Potem już po powrocie można je normalnie uprać i po kłopocie.

Przy obecnym już znośnym natężeniu promieniowania i to nie tylko w tych miejscach, gdzie się wpuszcza wycieczki, okazuje się że ubrań prawdę mówiąc nie trzeba potem wyrzucać – jak to wielu zwykle nakazuje – chyba że się ubrudziło mocno ziemią, pyłem, itp.

Z uwagi jednak na to, że w Prypeci jest pełno potłuczonego szkła oraz uszkodzonego mienia – nie trudno nawet o rozdarcie ubrania, więc zalecane jest by było ono albo nienowe, albo z miarę wytrzymałych materiałów.

2. UBRANIE I RZECZY
Bluza MUSI zakrywać ramiona; spodnie całe nogi, ale nogawki NIE MOGĄ WŁÓCZYĆ SIĘ PO ZIEMI.

Przed zwiedzaniem Prypeci warto się zaopatrzyć w gumowe rękawice i jak kto chce także w maski przeciwpyłowe, zwłaszcza dotyczy to alergików! W budynkach jest pełno kurzu, pleśni i ogólne jest...

...no sami najlepiej zobaczcie jak TAM jest w praktycznie we wszystkich budynkach:

Obrazek
Fot. Andrzej_K – Lic.CC


WAŻNE: NIE WOLNO KŁAŚĆ NICZEGO NA ZIEMI

Więc nie przesadzajcie z plecakami, bagażami, statywami pod aparaty, itp. – bo to trzeba wszystko tachać ze sobą. W pobliżu elektrowni rzeczywiście jest wciąż podwyższone promieniowanie (ok.5 µSv/h), ale na szczęście w Prypeci jest nieco niższe (1-4 µSv/h), to jednak lepiej uważać z kładzeniem rzeczy na glebie, bo przed wyjazdem jest przeprowadzana kontrola dozymetryczna.

Dla porównania np. w Centrum Warszawy jest (0,3 µSV/h), czyli jest to normalne promieniowanie tła...

3. JEDZENIE I PICIE W STREFIE:

Przestrzegano nas, że podczas zwiedzania Prypeci i okolic, najlepiej nie jeść, a jeśli już to wafle, batony, a więc jedzenie opakowane (żadnych kanapek!). Przed jedzeniem wypłukać usta i wypluć (chodzi o dekontaminację radionuklidów) a potem – po otwarciu zjeść cały baton, a nie zostawiać go "na potem".

Picie: PŁUCZEMY USTA I WYPLUWAMY PIERWSZY ŁYK (dekontaminacja radionuklidów), dopiero potem pijemy. Jeżeli się o tym zapomni, to nie musimy się z tego powodu "wieszać" — raczej nie grozi nam rak przewodu pokarmowego, no chyba że się ma pecha i połknie dużo źródeł cząsteczek Alfa...

Bardzo smacznie i do syta można pojeść w Stołówce Elektrowni, na której teren wchodzi przez specjalną bramkę dozymetryczną (wycieczki mają przy tym sprawdzaniu sporo świetnej "zabawy")

Tak wygląda taka bramka:

Obrazek
Fot. Internet


Wchodzi się z jednej strony, staje się na czujnikach do stóp, kładzie się ręce na bocznych czujnikach przesuwalnego panelu – jak ktoś jest ambitny, to może sobie ten panel przysunąć do ciała dla pewności pomiaru...

...po chwili na 99,9999999% przypadków pojawi się napis "CZISTO" i blokada bramki otwiera się, wchodzi kolejna osoba. Da capo...

4. NIE ZABIERAĆ NICZEGO ZE STREFY

Na terenie Elektrowni oraz tzw. Checkpointach (Punktach Kontrolnych) prowadzona też jest kontrola dozymetryczna. Poza tym te tzw. "artefakty" są przede wszystkim Z A K A Ź N E !

WOLNO FOTOGRAFOWAĆ WSZYSTKO, OPRÓCZ: PRACOWNIKÓW ELEKTROWNI, OCHRONY I NIEKTÓRYCH OBIEKTÓW NA TERENIE ELEKTROWNI

zakaz dotyczy Stacji Semichody przy Elektrowni, bramy wjazdowej przed Sarkofagiem (ale SAM Sarkofag MOŻNA), budynku Dyrekcji Elektrowni oraz Punktów Kontrolnych. Niedostosowanie się grozi nieprzyjemnościami dla całej grupy – na Ukrainie jest uznawana zasada Odpowiedzialności Zbiorowej – a także na pewno dla kolejnych wycieczek, np. większe trudności z załatwianiem przepustek, karnie krótszy pobyt w Strefie...

PAMIĘTAJCIE: na Punktach Kontrolnych jest przeprowadzana kontrola paszportowa wraz ZE SPRAWDZENIEM ZGODNOŚCI NAZWISK Z LISTĄ, bagaży oraz dozymetryczna (te same procedury są przy powrocie). Próba wejście więc "na waleta" mogłaby się skończyć dla Was naprawdę nieciekawie...

Wwożenie alkoholu do "Strefy" jest ZABRONIONE. Ochrona jest na to wyczulona i jak znajdą alko., to będziecie mieli ogromne szczęście, jak tylko skończy się na konfiskacie – a mają prawo za coś takiego wydalić ze Strefy lub nawet aresztować!

5. PODSUMOWANIE

Podczas wizyty w strefie zamkniętej wszyscy obywatele zagraniczni i Ukrainy są zobowiązani:

Posiadać odzież, obuwie, które maksymalnie chroni ciało, głowę, ręce i nogi;
Przestrzegać zasady bezpieczeństwa radiologicznego, zdrowia oraz przepisy bezpieczeństwa;
Ścisłe przestrzegać wszystkich instrukcji oficera - przewodnika;
Poruszać się tylko po wyznaczonych trasach;
Przestrzegać osobistych zasad higieny osobistej.
Podczas wizyty w strefie całkowicie zabronione jest :

Posiadanie jakiejkolwiek broni;
Picie alkocholu i zazywanie narkotyków;
Jedzenie i palenie tytoniu na wolnym powietrzu;
Dotykanie jakichkolwiek struktur lub roslinnosci;
Siadanie lub kładzenie sprzętu foto/wideo na ziemi;
Zabieranie jakichkolwiek przedmiotów poza strefę;
Naruszac zasady ubioru (sandały, spodenki, spodnice);
Przebywanie w strefie bez oficera - przewodnika ;
Zbieranie, wykorzystywanie i zabieranie ze strefy wykluczenia i strefa wysiedlenia produktow rolnych (warzywa, owoce, jagody, grzyby, rośliny, ryby itp.), z wyjątkiem próbek do celów naukowych;
Wnoszenia i wynoszenia do/z zamknietej strefy i strefy przesiedlenia jakichkolwiek zwierząt (psy, koty itp.);
Picia wode ze studni, rzek i innych otwartych zrodel wody. Moźna uzywac tylko wody z wodociagow w Czarnobylu, lub wody z zamkniętych oryginalnie pojemników
Wszystkie instrukcje oficera przewodnika sa wiazące dla zwiedzajacych. Fotografowanie i filmowanie na wyznaczonej trasie podlegaja obostrzeniom przewodnika.

Przed opuszczeniem strefy wykluczenia oraz strefy przesiedlenia, konieczne jest:

Przejscie obowiazkowej kontroli napromieniowania ubran, obuwia i rzeczy osobistych;
Przejscie obowiazkowej kontroli napromieniowania transportu.
Jesli zanieczyszczenie przekracza ustalonych poziomy kontroli, osobiste ubrania, obuwie oraz produkty podlegaja zniszczeniu. Podczas pobytu mozliwe jest otrzymanie dawki promieniowania do 3 mSv, ktora nie przekracza limitu dawki populacji.01 cze 2017 22:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2017 12:28
Posty: 13
Post Re: Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
Czy dane paszportu należy przesłać organizatorom tak jak jest napisane w regulaminie, czyli 12 dni przed rozpoczęciem imprezy czy może jest to punkt, który nie jest aż tak rygorystycznie przestrzegany?


26 lip 2017 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 lut 2015 18:51
Posty: 7
Post Re: Perwsza wyprawa do czarnboyla/prypeci
Lumines napisał(a):
Czy dane paszportu należy przesłać organizatorom tak jak jest napisane w regulaminie, czyli 12 dni przed rozpoczęciem imprezy czy może jest to punkt, który nie jest aż tak rygorystycznie przestrzegany?O ile Ukraińcy na wiele rzeczy patrzą przez palce, to akurat 100% zgodność papierów MUSI być.

Ergo -> jeśli organizator prosi Cię o konkretne terminy dosłania numerów dokumentów, to tego się trzymaj.


26 lip 2017 13:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL