Strefazero.org
https://strefazero.org/forum/

W jakie miejsca ewakuowano mieszkańców Prypeci?
https://strefazero.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=1612
Strona 1 z 1

Autor:  Bagration [ 16 lip 2017 21:21 ]
Tytuł:  W jakie miejsca ewakuowano mieszkańców Prypeci?

Bardzo ciekawa, choć w literaturze zwykle pomijana kwestia czyli w jakie miejsca ewakuowano mieszkańców Prypeci i pozostałych ewakuowanych z okolicznych wsi? Bo raczej nie zawieźli ich pod Złotą Bramę w Kijowie i nie powiedzieli: a teraz radźcie sobie sami. Na szybko źródła jakie jestem w stanie znaleźć to:
W opracowaniu działu szkolenia i doradztwa IPJ napisano że:
Cytuj:
Czasem przesiedleńcy w miejscu docelowym otrzymywali większe dawki promieniowania od radonu z podłoża, niż otrzymywaliby ze skażeń pozostawszy w domu. Z Prypeci wysiedlono ludzi do miejscowości Pleskoje, gdzie dawki na tarczycę od jodu-131 były 5 razy większe niż w opuszczanym miejscu

Natomiast w książce "Czernobyl" Waldemara Siwińskiego (mimo że należy podchodzić do niej z dystansem) napisano:
Cytuj:
Nastała godzina "zero" dla pracowników GAI, czyli milicjantów z kijowskiej drogówki. Musieli oni zapewnić bezpieczny przejazd rozciągniętej na długości dwudziestu kilometrów kolumnie składającej się z 1100 autobusów, jadących z zapalonymi światłami w dwóch rzędach obok siebie. Kilkanaście kilometrów za zamieszkanym jeszcze Czarnobylem (jego ewakuacja rozpocznie się dopiero 3 maja) prypecka kolumna zaczęła się rozdzielać na części kierowane do różnych rejonów obwodu kijowskiego: Poleskiego. Iwanowskiego i Borodiańskiego

Znów w innej pozycji (chyba u Miedwiediewa) napisano że (mniej więcej, z pamięci):
Cytuj:
Koło wsi Iłownica (chyba nawet do "Bajecznego") trafiła część osób ewakuowanych z Prypeci a później tam stacjonował "sztab" antykryzysowy i część likwidatorów.


Wersja W. S. wydaje się jednak najbardziej logiczna i prawdopodobna. Zapraszam do dyskusji.

Autor:  0zero [ 17 lip 2017 18:22 ]
Tytuł:  Re: W jakie miejsca ewakuowano mieszkańców Prypeci?

No więc tak, mieszkańców Prypeci ewakuowano do różnych miejscowości odwodu Kijowskiego, mieszkańców "dokwaterowywano" do rożnych domów gdzie było miejsce, również do hoteli, i innych miejsc gdzie można było pomieszkiwać, zanim nie dostali docelowych mieszkań (wytyczne ichniejszej Obrony Cywilnej).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/