Teraz jest 28 kwi 2024 00:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Nie zazdroszcze mieszkańcom ale z tego co wyczytałem to nie mieli tak źle jeśli chodzi o ewakuację. Państwo jak by nie było zapewniło ludziom mniej więcej taki byt jaki mieli przed awarią i możliwości wyboru.

Teraz jeśli chodzi o miasto. W sumie ma to swoje racje. Miasto zaraz po awarii kiedy już wysiedlono wszystkich ludzi było dobrze zabezpieczone tak? Do czasu akcji "wracamy po swoje rzeczy" mieszkania były pozamykane, zainstalowane alarmy, pląby na drzwiach, ścisła ochrona ale kiedy ludzie pozabierali te dobra które chcieli to z drugiej strony (według mnie) nie miało to zbytnio sensu; alarmy, pełno wojska i pilnowanie każdego mieszkania z osobna. A nieuniknione było powstrzymanie szabrowników.
Miszkania są puste bo te cenniejsze rzeczy ludzie zabrali, to co zostawili myślę że z czasem było wywożone i niszczone przez wojsko aby powstrzymać "łowców skarbów".


29 gru 2009 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
nukle napisał(a):
Mówiono im, że jadą na kilka dni, żeby wsadzić ich do autobusu. Potem to już pewnie gorzka prawada...


Miasto chciano uratować, Paweł opowiadał mi na dachu 16-tki, że bloki i wieżowce były czyszczone z powietrza, podobnie ulice i chodniki po ewakuacji i opanowaniu sytuacji w Elektrowni były kilkukrotnie zmywane... W jednym z filmów, bodajże "Bitwa o Czarnobyl" jest pokazana ta akcja, jeden z oficjeli wypowiada się tam też, że "to miasto trzeba uratować, że nie widzi innej opcji"... Podobne akcje dezaktywacji promieniowania w mieście są uwiecznione na zdjęciach w Albumie, jaki dostaliśmy w kwietniu w Czarnobylu. W związku z tym mam pytanie: Kiedy stało się jasne, że ludzie do Prypeci nigdy nie powrócą? Kiedy były te akcje zabierania rzeczy?
Andrzej K. Podczas kwietniowego wyjazdu skupiłem się właśnie na mieszkaniach i poeksplorowałem obrzeża Prypeci. W dzielnicy wschodniej duuużo czasu "straciłem" na przedszkole Cheburashka. To chyba najlepiej zachowane i największe przedszkole, mam parę fotek stamtąd. Polecam na przyszłość komuś. Co do mieszkań są tam dwie 16-tki, między którymi trzeba przejść, byłem w jednej w środku, ale ogólnie wszędzie tak samo wszystko rozszabrowane :( Byłem w szoku, negatywnym szoku, niestety.
Ponoć najmniej rozszabrowane są Zakłady Jupiter, pomieszczenia biurowe są w dość dobrym stanie.


Załączniki:
DSC00871.JPG
DSC00871.JPG [ 35.82 KiB | Przeglądane 14645 razy ]
Komentarz: Przedszkole "Cheburashka"
DSC00868.JPG
DSC00868.JPG [ 33.69 KiB | Przeglądane 14649 razy ]
29 gru 2009 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Ewakuacja miała być na trzy dni, do czasu wyjaśnienia co się stało (na razie był tylko niewielki pożar na 4 bloku). Autentycznie tak myślano, jestem tego pewien po wielu rozmowach z wieloma ludźmi. Ludzie wychodząc zamykali mieszkania. Kiedy naściągano zmobilizowane wojska do gaszenia pożaru i stworzenia strefy ochronnej - zaczęły się kradzieże. Wydano wtedy (w jakiś tydzień po awarii) rozkaz strzelania do szabrowników. Później (po paru miesiącach) założono też czujniki ruchu na klatkach.

Wojskowe ciężarówki po rzeczy osobiste mieszkańców załatwiły władze, w tamtych czasach nie było innej możliwości. Później złomiarze pozostawionymi książkami i meblami opalali izolację z wyrwanych kabli miedzianych i aluminiowych. Ale ta działalność rozpoczęła się dopiero kilka lat temu, w tej chwili lawinowo narasta. Do końca lat 1990-tych działały tajne zakłady 'Jupiter' a okoliczne laboratoria jeszcze dłużej, stąd miasto było pod ochroną tych co pilnowali ich tajności. Żołnierze rozjeżdżali transporterami prywatne samochody by ukrócić ich wywożenie ze Strefy. Była taka akcja przed 1995 rokiem (wtedy byłem pierwszy raz).

Nigdy nie spotkałem niezniszczonego mieszkania i nie spodziewam się by takie się ostało.


30 gru 2009 09:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
nic? wszystko zniszczyli? a teraz złomiarze i reszta tej ekipki; przeciez jest wojsko, patrole itp. Nie można było nic z tym procederem zrobić?


30 gru 2009 12:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Constantine napisał(a):
przeciez jest wojsko, patrole itp. Nie można było nic z tym procederem zrobić?
pewnie można było ale to kosztuje i to pewnie nie mało...

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


30 gru 2009 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Myśle ze jak by sie chciało to można by jakoś zniechęcić złomiarzy. Kurde czy naprawde tak trudno zauważyć i powstrzymać wielkiego kamaza wieżdżającego do strefy i za chwile wywożącego grzejniki czy transporter opancerzony albo inne metale?


30 gru 2009 23:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 466
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Constantine napisał(a):
Myśle ze jak by sie chciało to można by jakoś zniechęcić złomiarzy. Kurde czy naprawde tak trudno zauważyć i powstrzymać wielkiego kamaza wieżdżającego do strefy i za chwile wywożącego grzejniki czy transporter opancerzony albo inne metale?


Być może ci złomiarze idą na "deal" ze Strażnikami, więc „przymykają na to oko”, bo są zajęci wtedy przeliczaniem zawartości słynnych kopert – biorąc pod uwagę skorumpowanie tamtego kraju, takie rzeczy są tam na "porządku dziennym".
Zupełnie inna sytuacja może być, gdy ktoś chce coś „uszczknąć” ze Strefy bez "uzgodnienia" tego ze Strażnikami; tak stało się ze słynną próbą kradzieży helikoptera w połowie 2008 r.: "szabrownicy" wiedzieli, że na "półlegalny" szmugiel czegoś takiego nie ma co liczyć, więc spróbowali zaryzykować i... wpadli!

Aha – bardzo ważna rzecz: inaczej Ukraińcy na tego typu "lewe interesy" patrzą, gdy je robi z nimi „autochton”, a inaczej gdy próbuje robić „zagraniczniak”...
Może się dla tego drugiego skończyć np. donosem na Milicję za próbę przekupstwa, czego konsekwencji nawet najgorszemu wrogowi nie życzę...


31 gru 2009 00:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2009 00:45
Posty: 67
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
hubik napisał(a):
wariorr napisał(a):
[i]"Pod koniec maja w wejściach do wszystkich domów zainstalowano elektroniczne urządzenia alarmowe połączone z pulpitem sygnalizacyjnym w miejskiej centrali telefonicznej.



Zdaje się, ze uchwyciłem przypadkiem element tego systemu. Czujnik na szybie ostał się na parterze 16-tki, - tej szesnastki obok placu Lenina.


Załączniki:
Obraz 385a.jpg
Obraz 385a.jpg [ 83.28 KiB | Przeglądane 14492 razy ]
03 sty 2010 14:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
nukle napisał(a):
Zdaje się, ze uchwyciłem przypadkiem element tego systemu. Czujnik na szybie ostał się na parterze 16-tki, - tej szesnastki obok placu Lenina.
wygląda na zwykły czujnik ruchu, czyli tak jak to opisywał p. Marek

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


03 sty 2010 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2011 21:35
Posty: 375
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Dalsze losy ludzi wysiedlonych z Prypeci
Czy scenka w 1:58 jest oryginalna czy tylko zrobiona - zapożyczona na potrzeby tego filmiku? http://www.dailymotion.com/video/xgwdqz_chernobyl-1986-yyyy_shortfilms Gdzie w ogóle można znaleźć ( o ile istnieją ) pełne wersje tych materiałów?

_________________
Obrazek
http://www.youtube.com/watch?v=K1I-Z85IKLQ
Pripyat 2011 - strefa zero


20 sie 2011 22:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 146 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL