Teraz jest 29 mar 2024 13:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Spływ Prypecią do Prypeci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Spływ Prypecią do Prypeci
Może pomysł jest głupi, niedorzeczny i trochę szalony, ale jak w temacie. Chciałbym zorganizować spływ kajakowy/pontonowy do Prypeci, i dalej z finałem w Kijowie. W tym roku, na wakacjach płynąłem sam z Rzeszowa do Gdańska, trwało to 3 tygodnie i było... no po prostu dziko, pięknie...
http://blog.tenbit.pl/wariorr
Teraz wpadłem na pomysł, by połączyć spływy rzekami ze zwiedzaniem strefy :) Wiem, że to trochę ekstrawagancki klimat, spływ przez kawał Białorusi i połowę Ukrainy, przez nienaruszoną przyrodę, bagna, stepy, łąki, ale myślę, że może się udać!
Logistycznie wiem jak to zorganizować i co zabrać, cały spływ to około 800 km, start byłby w Brześciu... Tu mam pytanie do admina: pewnie przepłynięcie przez strefę kajakiem/pontonem wymaga zezwoleń i wielu papierów... Co byłoby mi potrzebne do realizacji tego planu? Czy załatwiać to normalnie, tak jak wycieczkę do Strefy w Kijowie? Czy może trzeba coś więcej? Jak wygląda sprawa z pływaniem w Strefie??? No i z biwakowaniem? Czy nikt mnie nie zabije jak rozbiję namiot pod Czarnobylem? :)
Jeśli jest ktoś, kto zechciałby popłynąć, proszę pisać na priv :) Nie mówię, że to się uda, ale... :)


30 gru 2009 00:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Jestem pewien, że na terenie Strefy będzie to niemożliwe. Mam jednak namiary na firmę oficjalnego przewodnika, który organizuje rajdy wędkarskie po zachodniej stronie obszaru. Kiedy znajdę ten kontakt to przekażę informację.


30 gru 2009 08:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
To było prawie pewne. Ale fajnie by było; ognisko, namioty i gitarka w tej ciszy słyszana między blokami w Prypeci :D


30 gru 2009 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Dziękuję Panie Marku za wszelką pomoc.
Constantine, nawet nie chodzi o gitarkę i ognisko między blokami w Prypeci, gitarki nie będzie ze względu na ilość miejsca w kajaku, ale chodzi o przepłynięcie Prypecią przez Strefę, aż do Dniepru i do Kijowa. Sam spływ ma ciekawe klimaty, a Strefa jest jakoby "po drodze" :)
Chciałbym spędzić ok. 4 dni w Strefie, zresztą patrząc na rzekę, przy dobrej pogodzie i bez zwiedzania 2-3 dni trzeba by i tak przez Strefę wiosłować. Chciałbym przy okazji oczywiście zahaczyć o Prypeć i Czarnobyl. A nocowałbym w namiocie :) Ciekawe, czy jest to formalnie do załatwienia... Szkoda, jeśli nie... Czyli przepustka pozwalająca na pobyt w Strefie nie zezwala na rozbicie namiotu i miałbym kłopoty jakby co? Czy Prypecią (rzeką) nikt nie pływa? To piękna rzeka...


30 gru 2009 16:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
wariorr byłem juz na wielu spływach, pływam od małego i fajnie ze mamy na forum kogos o podobnych zainteresowaniach ;) hmm dziennie przy "spacerowym tempie" przepływamy ok 20-30km to w strefie wiosłowania jest na bank 2 dni + pare dni na "dłuższy" biwak a to juz mogło by byc naprawde ciekawe doświadczenie :)


30 gru 2009 23:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Spoko! Na wodzie się świetnie odpoczywa... Płynąc z Rzeszowa do Gdańska miałem etapy dzienne i po 70 km, choć zwykle robiłem 30-50. No ale to pontonem. Kajak jest szybszy :) Żeby nie przepisy, można by spróbować z tą Prypecią... Popłynąłbyś?


31 gru 2009 00:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Jeśli nie będzie problemu z moim wiekiem (18) to jasne ;)

A wiadomo jak ta rzeka wygląda w niektórych miejscach? Czy jest zdatna do pływania po niej?


31 gru 2009 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Constantine napisał(a):
Jeśli nie będzie problemu z moim wiekiem (18) to jasne ;)

A wiadomo jak ta rzeka wygląda w niektórych miejscach? Czy jest zdatna do pływania po niej?


Co do wieku to na pewno aż do wpłynięcia w Strefę nie będzie problemów. Tyle, że załatwiania byłoby ogrom no i pewnie koszty spore (sam spływ w miarę tani, ale Strefa itp.) bo trzeba to załatwiać i po stronie Białorusi i po stronie Ukrainy. Co do rzeki, to wygląda w porządku. Jeżeli przepłynąć kanałem od strony Brześcia, wypływa się na rzekę szeroką i w miarę spokojną (podobna szerokość do Odry lub górnego biegu Sanu). Kiedyś Prypeć była żeglowna, teraz raczej ciężko tam spotkać człowieka. Przede wszystkim rzeka jest nieuregulowana, brak nad nią większych siedzib ludzkich, ale i brak jakichkolwiek zapór czy elektrowni wodnych a w przypadku spływu to plus. Zapasy trzeba by zrobić jeszcze w Polsce na 2-3 tygodnie z góry i można płynąć :) Tylko ten przepływ przez strefę i zgodę na zwiedzenie Prypeci i Czarnobyla załatwić... Ideałem byłby namiot i łażenie gdzie popadnie, ale tam nie ma takiej opcji :( Pewnie będzie musiał być przewodnik i hotel, a to czyni ten biznes dość drogim...


31 gru 2009 14:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2009 00:30
Posty: 223
Lokalizacja: B-C moje gg; 380254
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Proponuję obliczycz wstępny kosztorys i trasę. To i mapki wstawię na forum jutro lub pojutrze bo dziś juz nie mam czasu zbytnio ok?

To co udało nam się zebrac porównamy tu na forum dobrze?


31 gru 2009 14:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Spływ Prypecią do Prypeci
Constantine napisał(a):
Proponuję obliczycz wstępny kosztorys i trasę. To i mapki wstawię na forum jutro lub pojutrze bo dziś juz nie mam czasu zbytnio ok?

To co udało nam się zebrac porównamy tu na forum dobrze?


Nie wiem tylko, bo ciężko znaleźć coś w necie na ten temat, czy są jakieś opłaty za pływanie po Białorusi. Znalazłem coś takiego:
http://www.kaylon.pl/splywy-kajakowe-prypec.html
Ale nas dotyczy też dalszy odcinek rzeki. Nikt chyba nie wpadł jeszcze na pomysł, by płynąć przez Strefę kajakiem, czy pontonem... Póki co mogę obliczyć, zakładając, że już posiada się odpowiedni sprzęt, sam koszt spływu (głównie jedzenie) ok. 1000 zł + i tu trzeba wliczyć opłaty za pobyt w strefie i powrót z Kijowa wraz ze sprzętem. Ile? Nie mniej niż 1500 zł z pewnością... Dlatego lepszy ponton niż kajak - można go zwinąć i umieścić w pociągu.
Mówią, że na Prypeci potrzebny przewodnik, bo mnóstwo rozgałęzień, teren bardzo bagnisty i łatwo zbłądzić. Sam Zbiornik Kijowski to też nie byle co... Przydałaby się albo doskonała mapa, albo gps. Jeśli znajdziesz mapy jakieś dokładniejsze w necie, daj znać. Zresztą wszystko jest teorią, dopóki nieznane są możliwości samodzielnego poruszania się drogami wodnymi w strefie i noclegi...


31 gru 2009 16:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL