Teraz jest 28 mar 2024 10:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czarnobyl 2019 HBO 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Czarnobyl 2019 HBO
Będzie hit czy kit ?
https://youtu.be/s9APLXM9Ei8

https://filmweb.pl/serial/Czarnobyl-2019-799827

5 odcinków, pierwszy 7 maja


21 kwi 2019 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 03 lip 2014 18:56
Posty: 45
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Po pierwszym odcinku powiem, że na razie jest dobrze.

Jak ktoś nie ma HBO to można wykorzystać darmowy miesiąc HBO GO pamiętając żeby przed końcem się wyrejestrować wtedy opłata cykliczna za następny nie zostanie pobrana, a rejestrując się np. dziś można obejrzeć cały serial.

_________________
Gamma RAE II R, DP-66M, Anri Sosna 4 tuby, DKS-04, KOS-1, Gamma Scout, Radex One, RKS107, Mirion SOR/T, DMC2000XB


07 maja 2019 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Mi też się podobał pierwszy odcinek, warto obejrzeć. Dobrze, że na "akcje" nie trzeba czekać trzech odcinków tylko awarię mamy po 10 minutach serialu.


08 maja 2019 12:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Drugi odcinek - mega ! Polecam


15 maja 2019 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2018 20:53
Posty: 26
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Jak na razie po 2 odcinkach stwierdzam, że realizacja godna podziwu. Na pewno nie łatwo w 2018 roku załatwić sprzęt z lat '70 i '80, który w 1986 był normą. Film nakręcony z ogromnym realizmem.
Większość faktów zgodna z kilkunastoma książkami, które przeczytałem. Pod dyskusję poddałbym tylko kilka z nich:
1. Strażacy gasili dach reaktora, wchodząc na budynki hali maszynowni oraz dach reaktora 3. W filmie podjeżdżają pod zawaloną ścianę i gaszą... reaktor?
2. Katastrofa śmigłowca Mi-8. HBO pokazuje, że miała miejsce podczas gaszenia reaktora piaskiem i borem, podczas kiedy faktycznie miało to miejsce kilka miesięcy później podczas rozpylania polimerów na dach elektrowni.
3. Inny szczegół to ukazanie, że śmigłowce miały podczepione ładunki na linach. W początkowej fazie zrzucano worki z piaskiem/borem/ołowiem ręcznie z pokładu śmigłowców. Później zaimprowizowano podczepianie ładunków na spadochronach.

Jeden fakt mnie mocno zaciekawił. Pikałow w serialu podjeżdża pod halę reaktora 4 i mierzy dawkę 15000 R/h. Nie miałem pojęcia, że istnieje sprzęt z taką skalą. Ktoś coś?


15 maja 2019 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 03 lip 2014 18:56
Posty: 45
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Zgodzę się z przedmówcą. Ilość sprzętu, dbałość o szczegóły m.in wykorzystanie oryginalnych nagrań etc. jak na taką produkcję stoi na naprawdę wysokim poziomie. Pewne skróty, niedomówienia itp są nie do uniknięcia.
Z rzeczy dyskusyjnych dla mnie to w odcinku 1 przy rozmowie, że powietrze świeci bodajże Diatłow wyjaśnia, że to efekt Czerenkowa. Jednak to nie efekt Czerenkowa tylko po prostu jonizacja i w odcinku nr 2 prof. Legasow mówi już prawidłowo o jonizacji. Może to niedociągnięcie a może celowe rzucenie przez Diatłowa mądrych słów których aparatczyki nie zrozumieją a się uspokoją. To tyle.
Jeśli chodzi o sprzęt to nie wiem jakiego modelu użyto (i czy w ogóle miał jakieś oznaczenie) w Czarnobylu. Z amerykańskich mierników od tego poziomu promieniowania to są np.: ze starszych dla obrony cywilnej CDV711 mierzący do 10000 rentgenów/h wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy i nowsza bardziej imponująca zabawka dla reaktorów https://tech-associates.xyz/cp-mu-gn-submersible-gamma-neutron-probe/. Tak więc pomiary tych rzędów są osiągalne korzystając z np. komór jonizacyjnych. Jeśli skala jest niewystarczająca można umieścić sprzęt w osłonie o znanych parametrach i na tej podstawie oszacować moc dawki.

_________________
Gamma RAE II R, DP-66M, Anri Sosna 4 tuby, DKS-04, KOS-1, Gamma Scout, Radex One, RKS107, Mirion SOR/T, DMC2000XB


16 maja 2019 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2019 21:18
Posty: 1
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Naprawdę? To jedyne co macie tej radosnej twórczości do zarzucenia? Takie wzięte z kosmosu banialuki jak eksplozja pary wodnej o sile od 2 do 4 megaton (100 do 200 razy większa siła rażenia, niż bomby zrzuconej na Hiroszimę i to biorąc najwyższe szacowane wartości rażenia tej bomby), która zrówna z ziemią wszystkie okoliczne miejscowości (w promieniu 30 km), doprowadzi do zagłady ludności Kijowa (i większej części populacji Mińska) oraz uczyni Białoruś niezdatną do życia na kolejne 100 lat nie wydały się Wam podejrzane? :D

Nie oglądałem jeszcze 3-ciego epizodu i mam nikła nadzieję, że bohaterowie taki kompletnie przerysowany (i niedorzeczny) scenariusz tworzyli w celu skłonienia czynników oficjalnych do działania. Obawiam się jednak, że tak nie będzie. Jest to bowiem właściwie żywcem wyjęte z pewnego "dokumentu" stacji BBC (która w ostatniej dekadzie zmieniła się w telewizyjny szmatławiec).


23 maja 2019 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2014 15:31
Posty: 220
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
to tylko serial, nie dokument :) ma przyciągnąć widza, nie do końca odzwierciedlać rzeczywistość z tamtych czasów.
nie ma co się spinać i doszukiwać błędów bo i tak laik jak większość widzów tego serialu nie skuma o co chodzi


28 maja 2019 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013 16:00
Posty: 112
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Biorobot napisał(a):
...

Jeden fakt mnie mocno zaciekawił. Pikałow w serialu podjeżdża pod halę reaktora 4 i mierzy dawkę 15000 R/h. Nie miałem pojęcia, że istnieje sprzęt z taką skalą. Ktoś coś?


Jak Pikałow jedzie to w pewnym momencie widać sondę od DP5, w dodatku z otwartym okienkiem pomiarowym. Po pierwsze, powinno być zamknięte, choć przy takiej dawce gammy dodatkowa beta jest bez znaczenia. Po drugie, ten przyrząd ma zakres do 200 R/h czyli przy reaktorze by się przekręcił kilka razy, chyba że umieścić sondę w osłonie o znanej grubości i obliczyć moc dawki uwzględniając współczynnik osłabienia.
Takie duże moce dawki to raczej komorą jonizacyjną się mierzy, niestety też nie znam konkretnego modelu o zakresie do 1000 R/h (pokładowy DP-3B miał do 500).

_________________
Polaron Pripyat, ANRI 01-02 Sosna, RK-67, RK-21C, RKP-1-2, EKO-C, Radex RD1008, Soeks Ecovisor F4, UDR-2, Radiatex MRD-2

https://patronite.pl/anonymousdosimetrist


http://www.promieniowanie.blogspot.com

Siatki Auera https://allegro.pl/oferta/zarnik-siatka-zarowa-koszulka-auera-lamp-gazowych-8362268107


29 maja 2019 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 03 lut 2018 23:23
Posty: 4
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Jak na amerykańską produkcję mogliby się bardziej postarać. Gorsze filmy mają przyzwoitą grafikę komputerową. A tak, to ani elektrownia, ani Prypeć.


31 maja 2019 08:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL