Teraz jest 28 mar 2024 21:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czarnobyl 2019 HBO 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016 06:23
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Obejrzałem cały serial (na kompie, wszystkie odcinki jeden po drugim) i stwierdzam, że choć nie uniknięto błędów ( o których wspomnieli już poprzednicy) to zrealizowany jest dobrze i nieźle się go ogląda.
Trzeba brać pod uwagę, że to serial fabularny ( naturalnie oparty na faktach), ale nie 100% dokument.

Tak czy inaczej nie żałuję obejrzenia :)

_________________
Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

4x w Strefie na Ukrainie, łącznie 12 dni.
1x w Strefie na Białorusi, łącznie 2 dni.
Dozymetry: Terra P, Polaron Prypiat x2, DP66M, Biełła.


05 cze 2019 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2018 20:53
Posty: 26
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Fajnie, że ostatni odcinek poruszył kwestie polityczne problemów, z którymi musiał zmierzyć się Legasow. Z jednej strony "głasnost" Gorbaczowa, z drugiej betony z KC i KGB - nie miał łatwo ten Akademik.
Jedynie poraziła mnie ogromna liczba ofiar, którą podano w ostatnim odcinku - cyt. "wg danych szacunkowych to od 4000-93000 ofiar śmiertelnych".
Należy rozgraniczyć 2 sprawy:
- ofiary awarii związane z nią bezpośrednio - to oficjalnie 31 osób i koniec. Kropka.
- liczba ofiar w następstwie awarii - nie mamy takich danych, gdyż musiałaby istnieć druga Eurazja, gdzie nie było nigdy żadnych prób jądrowych i awarii z uwolnieniem do środowiska radionuklidów. Wówczas mając dane porównawcze można stwierdzić : ile raków jest od Czarnobyla, a ile od innych czynników (CO2 , papierosy, dziura ozonowa, zanieczyszczenia chemiczne, pestycydy, itd. , itd. ).


06 cze 2019 06:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2014 12:40
Posty: 6
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
A moją uwagę zwrócił jeden z faktów na samym końcu serialu - pada tam informacja ,ze 3-ej inżynierowie którzy zdecydowali się zakręcić zawory przeżyli misje i żyją do dziś? Dlaczego podali tam taką informację? z tego co mi wiadomo to zmarli w ciągu 2 tygodni od zakończenia misji i zostali pochowani w ołowianych trumnach.


06 cze 2019 14:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 03 lip 2014 18:56
Posty: 45
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Najbardziej wiarygodna wersja mówi, że po przebyciu choroby popromiennej wszyscy doszli do siebie i dwóch nadal żyje. Poroszenko bodajże w zeszłym roku przyznał im odznaczenia za bohaterstwo.
edit: https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2449795-prezident-vrucil-nagrady-geroamlikvidatoram-i-rabotnikam-caes.html

_________________
Gamma RAE II R, DP-66M, Anri Sosna 4 tuby, DKS-04, KOS-1, Gamma Scout, Radex One, RKS107, Mirion SOR/T, DMC2000XB


06 cze 2019 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 03 lip 2014 18:56
Posty: 45
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
No i sobie jeszcze poszukałem o "nurkach" i znalazłem coś czego nie znałem. Okazuje się, że istnieją spisane w miarę szczegółowe wspomnienia Ananenki o akcji opróżniania zbiornika.
http://www.souzchernobyl.org/?section=101&id=2440

_________________
Gamma RAE II R, DP-66M, Anri Sosna 4 tuby, DKS-04, KOS-1, Gamma Scout, Radex One, RKS107, Mirion SOR/T, DMC2000XB


06 cze 2019 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 cze 2016 07:55
Posty: 4
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Zaciekawił mnie pochówek pierwszych ofiar na cmentarzu w Moskwie. Rzeczywiście trumny z ciałami umieszczano dźwigiem i zalewano betonem, czy to kolejny wymysł twórców dla podkręcenia emocji?


Ostatnio edytowano 08 lip 2019 14:54 przez Mariusz W., łącznie edytowano 1 raz

08 cze 2019 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lis 2016 22:10
Posty: 21
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Mariusz W. napisał(a):
Zaciekawił mnie pochówek pierwszych ofiar na cmentarzu w Moskwie. Rzeczywiście trumny z ciałami umieszczano dźwigiem i zalewano betonem, czy to kolejny wymysł twórców dla podkręcenia emocji?


Dokładnie tak było. A trumny były wykonane z ołowiu.

_________________
8 dni i 6 nocy w strefie (X 2017; IX 2021)
2 dni w strefie białoruskiej (V 2019)


09 cze 2019 08:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
Mariusz W. napisał(a):
Zaciekawił mnie pochówek pierwszych ofiar na cmentarzu w Moskwie. Rzeczywiście trumny z ciałami umieszczano dźwigiem i zalewano betonem, czy to kolejny wymysł twórców dla podkręcenia emocji?

Podkręcanie emocji.

Resztki po sekcjach zwłok umieszczono w drewnianych trumnach, te umieszczono z kolei w trumnach z ocynkowanej blachy. Jest to powszechnie stosowana na całym świecie procedura związana z przepisami sanitarnymi.

Jako miejsce pochówku wybrano cmentarz poza ówczesnymi granicami miasta, o trudnym dojeździe transportem publicznym. Pytania starszych kobiet (pielęgnujących groby swoich bliskich) dlaczego wykopano tyle mogił na raz zbyto jakimś sloganem, później dziennikarzom spisującym nazwiska z tablic skonfiskowano notatki. Wreszcie po śmierci ostatniej (Klaudii Łuzganowej pod koniec lipca) zaczęto nad mogiłami wznosić pomnik, pod który wylano solidny fundament. A że przy okazji utrudnia on ewentualne ekshumacje dla sprawdzenia jak bardzo symboliczna jest zawartość trumien (każdy strzęp skóry lub paznokcia jest dla patologów cennym materiałem biologicznym świadczącym o tempie wydalania izotopów z organizmu) - to już inna historia.


09 cze 2019 09:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016 06:23
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
@MAR
Czy mógłby Pan jako fachowiec w branży EJ i samej Katastrofy wypowiedzieć się ogólnie nt. serialu?

_________________
Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

4x w Strefie na Ukrainie, łącznie 12 dni.
1x w Strefie na Białorusi, łącznie 2 dni.
Dozymetry: Terra P, Polaron Prypiat x2, DP66M, Biełła.


10 cze 2019 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Czarnobyl 2019 HBO
"Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Czy tak przebiegała katastrofa? Pytamy fizyka jądrowego" polskieradio24

https://www.polskieradio24.pl/39/156/Ar ... si5kCOBVSM


10 cze 2019 10:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL