Teraz jest 24 kwi 2024 17:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jak zorganizować wyjazd? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 05 lut 2009 18:02
Posty: 20
Lokalizacja: Los Angeles
Post Jak zorganizować wyjazd?
Chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli ktoś chce jechać do strefy na własną rękę, żeby móc swobodnie ją zwiedzić to czy potrzebne są jakieś zezwolenia i gdzie należy się w tym celu udać? Czy w ogóle jest możliwe, żeby wraz ze znajomymi mógł kilka dni spędzić na zwiedzaniu Prypeci i Czarnobyla czy istnieją jakieś limity dla osób prywatnych? Z góry dzięki za jakieś info

_________________
Obrazek


07 wrz 2010 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Pierwszy wyjazd organizowaliśmy koło roku, mając za sobą poparcie Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego i moje wcześniejsze dwa oficjalne wyjazdy. Oczywiście w ciągu tygodnia można załatwić kilkugodzinny pobyt w Strefie przez jedno z biur podróży. Ale na indywidualne załatwienie 2 dniowego programu podobnego do naszego - raczej nie ma większych szans. Prypiat.com (organizacja likwidatorów i ich rodzin) organizuje pobyty zaledwie 1 dniowe.


07 wrz 2010 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Temat samodzielnej wyprawy był już wielokrotnie poruszany na tym forum. Przypomnę jednak poniższe informacje...

Na stronie "Chernobyl Info":
http://www.chernobyl.info/index.php?use ... =566&lID=2
jest opisana ta procedura:

Cytuj:
(...)Przebywanie na terytorium Strefy Wykluczenia i Strefy Gwarantowanego (obowiązkowo) Przesiedlenia jest regulowane ustawą Ukrainy "O stanie prawnym na terytorium, które zostało skażone w wyniku katastrofy w Czarnobylu". Wspomniane ustawy nakłada ograniczenia wizyt na obszarach skażonych. Organizacja wycieczek do strefy Czarnobyla realizowana jest przez przedsiębiorstwo państwowe "Chernobylinterinform Agency" wraz z wydawaniem zezwolenia przez Administrację Strefy.

Aby uzyskać zezwolenie na wizytę do Strefy, zainteresowane osoby lub organizacje muszą wysłać żądanie, skierowane do dyrektora Administracji Strefy Zamkniętej i Strefy Gwarantowanego (obowiązkowo) Przesiedlenia, wskazując cel i żądaną datę wizyty, obywatelstwo, data urodzenia i numer paszportu każdego wnioskodawcy. Ten list może być przesłany faksem +380 4493 52205 do departamentu współpracy zagranicznej z "Chernobylinterinform Agency". Po uzyskaniu potwierdzenia zarejestrowania wniosku, dane mogą być określone przez telefon
(+380 4493 52449 i +380 4423 55014). W przypadku problemów prosimy o kontakt z szefem Międzynarodowego Wydziału.

Przetwarzania dokumentów i przygotowanie programu trwa do 10 dni. W nagłych przypadkach termin ten może zostać skrócony. Osobom z zewnątrz, nie wolno poruszać się po Strefie na własną rękę, wszyscy ludzie mogą poruszać się po terytorium Strefy, jeżeli towarzyszy im Przewodnik, który może również służyć jako tłumacz dla obcokrajowców. Ponieważ liczba pracowników Agencji jest ograniczona, nie wszystkie wnioski mogą zostać przyjęte dla wszystkich, dotyczy to zwłaszcza maksymalnych ich ilości przypadających w sezonie (marzec-maj). W takich przypadkach, grupy tworzone są według dnia złożenia wniosku.

Zwykle odwiedzający pokrywają wydatki związane z przygotowaniem programu, usługi przewodnika i transportu (transport z Kijowa i na całym terytorium strefy). Poza tym, goście mogą zamówić posiłki i pokój w hotelu w przypadku kilkudniowego pobytu. Całkowity koszt takiej wizyty jest obliczana w każdym przypadku oddzielnie, w zależności od liczby uczestników i usług. Koszty, obliczone dla grupy 3 osób, stanowią około 400$ za jednodniową wizytę wraz z posiłkami. Pojedynczy odwiedzający płacą prawie tyle samo co kilka osób. Dlatego w grupie 3-4 osób wydatek na jedną osobę jest niższy niż w przypadku indywidualnej podróży. Dla dużych grup (7 lub więcej osób), koszty są jeszcze mniejsze.(...)


07 wrz 2010 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Sorry, że piszę tutaj ale nie chcę tworzyć nowego tematu, a mam kilka pytań.
Na forum się dopiero zarejestrowałem, ale temat Czarnobyla zawsze mnie interesował, a tak bardzo to od kilku lat.
Oglądnąłem już wiele zdjęć i filmów z polskich wypraw/wycieczek/ekspedycji do Zony i czytałem wiele postów na forach i mam pytania dotyczące głównie wyjazdów organizowanych przez was:
1. Jak to jest z wchodzeniem do budynków. Wiele z nich jest w złym stanie, ale czy można na własną odpowiedzialność do nich wejść? Bo wcześniej trzeba podpisać oświadczenie, w którym wyraźnie mamy napisane, że zobowiązujemy się do tego. W Pytania i Odpowiedzi jest napisane, że nikt tego nie pilnuje. A jak to jest w rzeczywistości. Ktoś wchodziliście czy nie? Chodzi tutaj o to żeby nikt nie miał potem pretensji do przewodników/organizatorów, czy naprawdę nie można wchodzić?
2. Czy "samodzielna eksploracja" polega na tym co sama nazwa wskazuje? Czy raczej chodzi się z jakimiś przewodnikiem lub w grupkach, czy po prostu jak kto chce?
3. Jeszcze takie osobiste pytanie. Czy na wyjazdy jeżdżą raczej ludzie którzy tam już byli czy dużo jest osób które jadą po raz pierwszy? I czy są to bardziej naukowcy i ludzie bardziej w temacie (więcej niż tyle co z neta, książek i filmów), czy też zwykli "śmiertelnicy". Po prostu nie wiem jaka jest "ranga" tego wyjazdu.

Bardzo proszę o odpowiedzi i z góry za nie dziękuję.
Pozdrawiam
Karol

p.s.
przeczytałem swój post i brzmi trochę (Zwłaszcza 1 punkt) jakbym był napalonym dzieciakiem szukającym super wrażeń i ryzyka, ale tak nie jest. Pytam z ciekawości. Chce się po prostu dowiedzieć :)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


18 lut 2011 23:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Kaaarol napisał(a):
1. Jak to jest z wchodzeniem do budynków
Na to pytanie właściwie sam sobie odpowiedziałeś. Oficjalnie wchodzić nie można. A to czy na własną odpowiedzialność wejdziesz to już twoja prywatna sprawa.

Kaaarol napisał(a):
2. Czy "samodzielna eksploracja" polega na tym co sama nazwa wskazuje? Czy raczej chodzi się z jakimiś przewodnikiem lub w grupkach, czy po prostu jak kto chce?
W tej kwestii masz pełne prawo wyboru:

- możesz zupełnie sam eksplorować miasto (tego jednak nie polecam bo w razie czego (np. stracisz przytomność) może być trudno Cię znaleźć

- możesz skumać się z kimś z grupy i razem z nim(i) chodzić po Prypeci

- zawsze zawiązuje się jedna albo dwie grupy, które zwiedzają Prypeć z kimś z organizatorów (zazwyczaj jedna grupa z p. Markiem a druga z p. Siergiejem)

Kaaarol napisał(a):
3. Jeszcze takie osobiste pytanie. Czy na wyjazdy jeżdżą raczej ludzie którzy tam już byli czy dużo jest osób które jadą po raz pierwszy? Po prostu nie wiem jaka jest "ranga" tego wyjazdu.
Ciężko powiedzieć - ja byłem dwa razy i zawsze było kilka osób które były tam już wcześniej. No ale w grupie ponad 30 uczestników to raczej mało ;)

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


19 lut 2011 00:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Bardzo dziękuję za rzetelną odpowiedź.
Do Zony bym jechał raczej z kimś znajomym (kto też nie był), ale nie sam.
No i mam ostatnie pytanie.
Czy np jak ktoś by chciał wejść na dajmy na to Koło Młyńskie, albo inne w tym stylu miejsce (czysto hipotetycznie, bo ja i tak bym się bał), to czy jest to traktowane przez innych jako przejaw nieodpowiedzialności i głupoty i chęci "poszpanowania", czy raczej nikt nie zwraca na to uwagi?
Mam na myśli coś w tym stylu:
youtube . com / watch?v=q3FBq4UAIGY&feature=related

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


19 lut 2011 00:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Teoretycznie do Strefy jadą ludzie pełnoletni, zwykle mający własne źródło dochodu, więc dojrzali... W praktyce wygląda to różnie... Jedni wchodzą sobie na diabelski młyn, inni malują sprayami na stadionie w Prypeci logo Legii Warszawa... Oczywiście, że możesz wspiąć się na koło. Nikt za rączkę nie trzyma. A czym dla Ciebie jest ten czyn; wyzwaniem, szpanerstwem, bezsensem (bo właściwie po co wchodzić, widoki są lepsze z innych miejsc...), głupotą, czy może odwagą (bo zardzewiała drabinka ledwo się trzyma i łatwo kark skręcić) to już musisz sobie sam odpowiedzieć. Osobiście wdrapywałem się w życiu na gorsze rzeczy i jakoś zdobycie w ten sposób diabelskiego młyna nie robi na mnie wrażenia... W przypadku jednak upadku z wysokości nie chciałbym być w skórze ani delikwenta, ani organizatorów wyjazdu... Pozdrawiam


19 lut 2011 01:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
Dzieki za odpowiedzi. Tak jak wcześniej mówiłem - nie zamierzałbym wchodzić na takie miejsca, a spytałem z ciekawości. Pozdrawiam :)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


19 lut 2011 02:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2011 20:54
Posty: 332
Lokalizacja: Piaseczno
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
wariorr napisał(a):
W przypadku jednak upadku z wysokości nie chciałbym być w skórze ani delikwenta, ani organizatorów wyjazdu... Pozdrawiam


Organizatorzy są obwarowani regulaminami itp, sądzę, że trudno byłoby ich ruszyć. Z drugiej strony jak ktoś się pcha do Czarnobyla to potem trudno mieć chyba pretensję do kogokolwiek, że spadł na niego kawałek tynku czy złamał nogę wpadając w otwartą studzienkę. Ciekaw jestem jak na takie wypadki patrzy ubezpieczyciel? Czy w przypadku (odpukać) jak złamię rękę potykając się na prostej asfaltowej drodze nie zrobią mnie w balona tekstem, że znajdowałem się w miejscu o podwyższonym ryzyku, niejako sam się prosiłem o wypadek i nici z odszkodowania...


19 lut 2011 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: Jak zorganizować wyjazd?
garrett napisał(a):
Ciekaw jestem jak na takie wypadki patrzy ubezpieczyciel?
To już kwestia zakresu ubezpieczenia jaki jest zawarty w umowie. Większość standardowych umów nie obejmuje sportów ekstremalnych i miejsc o podwyższonym ryzyku. No ale zawsze można ją o takie opcje rozszerzyć. Skoro można się ubezpieczyć jadąc w strefę działań wojennych, to tym bardziej gdy wybieramy się do Zony. Pozostaje tylko kwestia ceny ubezpieczenia i zakresu świadczeń w razie wypadku.

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


19 lut 2011 13:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL