Teraz jest 28 mar 2024 14:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Radioaktywny grafit z Czarnobyla - co z nim zrobiono? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 mar 2020 15:58
Posty: 36
Post Radioaktywny grafit z Czarnobyla - co z nim zrobiono?
Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich.

Wszyscy wiemy jak grafit był po wybuchu usuwany z dachu reaktora. Po tym jak zawodziły maszyny wysłano tam ponad 3500 ludzi którzy przez niecałą minutę zrzucali go z dachu i kończyli swoje zadanie. Pytanie jest teraz następujące: co zrobiony z grafitem i innymi promieniotwórczymi materiałami które zrzucono na ziemię? Jak przebiegało ich porządkowanie? Gdzie je składowano? Mało jest niestety informacji na ten temat, o zdjęciach czy materiałach video już nie wspominając.


10 kwi 2020 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Radioaktywny grafit z Czarnobyla - co z nim zrobiono?
W artykule pt. "Obsługa radioaktywnych odpadów w pierwszym okresie awarii w Czarnobylu. Przegląd i analiza":

https://www.researchgate.net/publicatio ... r_i_analiz

Można przeczytać m.in. na stronie 29:

Cytuj:
"(…)Rozbite fragmenty elementów paliwowych, grafit reaktora, zniszczone konstrukcje budowlane czwartej jednostki zebrano w metalowych pojemnikach (pojemniki były pierwotnie używane wywóz śmieci z okładkami). Używając maszyn spychaczy, przesunięto do granic „zawalenia” budynku reaktora (Ryc. 7). Tak oczyszczone terytorium zostało zamknięte prefabrykowanymi płytami żelbetowymi. Projekt odkażenie opracowany przez Atomenergostroyproekt przewidywało: rozbicie całego terytorium Czarnobyl w 23 strefach; czyszczenie terytorium strefy z obcych konstrukcji, materiałów budowlanych itp .; usunięcie górnej warstwy gleby w celu pochówku i planowania powierzchni ziemi; stopniowe układanie płyt,
(W sumie 6 kroków). Dostawa materiałów i wyjście z rozładowanego transportu przewidziano osobno drogi w zależności od etapu pracy. Zaplanowano wypełnienie połączeń między płytami w jednym kawałku betonu po ich ułożeniu, a pozostałe części terytorium, na których układanie płyt jest niemożliwe, zostały wypełnione beton lany o grubości co najmniej 200 mm. (Samoilenko Yu.N., 1989).
Niestety w całości wdrożenie tego projektu nie powiodło się. Przede wszystkim z powodu niezgodności unieszkodliwiania RAO, z realizacją głównego zadania: pochówku zniszczonego bloku jako całości. Jednak w takim zakresie, w jakim prace (w zakresie odkażania), zapewniły przejęcie kontroli nad sytuacją kryzysową, zostały przeprowadzone w pełnym stopniu
(…)





To było wtedy. A dzisiaj? A co w przyszłości?



Tutaj można coś znaleźć na te tematy:

https://inis.iaea.org/collection/NCLCol ... 090154.pdf

Oto tekst [bez rysunków i tabeli] Rozdziału 6 (str. 13-14):

Cytuj:
(…)6. ZARZĄDZANIE ODPADAMI GRAFITOWYMI

Nagromadzono znaczną ilość skażonego sprzętu i przedmiotów specjalnych używanych podczas eksploatacji elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Obecnie są one przechowywane w basenach chłodzących, szybach technologicznych oraz w rdzeniu reaktora jednostek 1-3. Całkowita liczba tych specjalnych przedmiotów (odpady o długiej długości) wynosi około 26 000 jednostek. Zgodnie z projektem wymiary tych specjalnych elementów wynoszą od 6 do 22 metrów długości i do 145 mm średnicy. Kanały technologiczne obejmują również 19 sztuk grafitowych tulei i 163 grafitowe pierścienie.

„Preferowana” strategia wycofania z eksploatacji bloków RBMK w Czarnobylu 1–3 przewiduje bezpieczne przechowywanie do około 2045 r., A demontaż zostanie zakończony do 2064 r

(…)

W tym momencie pierścienie i tuleje grafitowe zostaną zapakowane w 165-litrowe beczki i umieszczone w betonowym pojemniku GTZ-2.6 i
przechowywane w istniejącym magazynie tymczasowego składowania wraz z innymi odpadami, bez spoinowania, przez okres do 50 lat. Wartości graniczne całkowitej aktywności w tych opakowaniach podstawowych powinny wynosić dla 165-litrowej beczki długich przedmiotów specjalnych (cięcie i mielenie) - 4,32×10^12 Bq / baryłka i 200-litrowa baryłka grafitu niskiego i pośredniego poziomu (mielenie) - 4,11×10^10 Bq / baryłka.

Osobno trwają prace nad IEG nad odpowiednimi zaprawami do ostatecznego usunięcia do repozytorium. Ilość pierścieni i tulei wynosi 372 tony. Inwentaryzacje odpadów napromieniowanych odpadów grafitowych to Chornobyl NPP - 5687t. (3732 m 3) a w graficie awaryjnym jest 700 t w schronie.

Znaczna ilość odpadów grafitowych jest obecnie niczym, a powstają one dopiero po rozpoczęciu mielenia długich specjalnych przedmiotów. Ze względu na charakterystykę promieniowania będą one określane jako LLW-ILW. Rozwiązując ten problem w Czarnobylu, należy wziąć pod uwagę fakt, że dziś na świecie nie ma jednoznacznej decyzji dotyczącej postępowania z zanieczyszczonym grafitem. Proponowana technologia przetwarzania grafitu jest droga i nierentowna. Dlatego dzisiaj Czarnobyl skupił się na opracowaniu długoterminowej niezawodnej technologii i bezpiecznego przechowywania grafitu skażonego radioaktywnie.
(…)





Przy okazji poszukiwań na tytułowy temat, znalazłem też artykuł opisujący przebieg eksperymentów oraz wnioski na temat tego, czy w po 26.IV.1986, grafit reaktorowy mógł płonąć:
https://energycentral.com/c/ec/did-grap ... actor-burn

Okazuje się, bowiem, że… :

Cytuj:
"(…)grafit jądrowy nie pali się jak węgiel drzewny, a(…). Pytanie brzmi: czy warunki sprzyjają grafitowemu pożarowi w Czarnobylu, a jeśli tak, to w jaki sposób? W odpowiedzi na te pytania i bez innych dowodów musimy uznać twierdzenie o grafitowym pożarze w Czarnobylu za niepotwierdzone.(…)"


Oto trzyczęściowe filmiki, w którym długo ogrzewano walcowaty blok grafitowy palnikiem. Uległ on rozgrzaniu do czerwoności w całej swej objętości, ale trudno zauważyć by zapłonął:
https://www.youtube.com/watch?v=PqmuVaHpw-Y
(pozostałe dwie części powinny uruchomić się automatycznie po kolei)





Na koniec ciekawostka o blokach grafitowych będących całkiem na zewnątrz Bloku IV:
https://www.quora.com/Is-there-still-ra ... -Chernobyl


28 maja 2020 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 mar 2020 15:58
Posty: 36
Post Re: Radioaktywny grafit z Czarnobyla - co z nim zrobiono?
Andrzej_K Dzięki za info.


31 maja 2020 11:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL