Teraz jest 16 kwi 2024 22:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Lista mieszkańcow bloków w Prypeci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Albo mam sklerozę, albo czytałem gdzieś kiedyś na forum o istniejących listach mieszkańców poszczególnych bloków w dawnej Prypeci. Czy istnieją takie listy? Chciałbym na przykład sprawdzić, kto mieszkał pod wybranym numerem w wybranym bloku. Piszę książkę, w której jednym z miejsc akcji jest Prypeć przed katastrofą. Posiadam dokładne mapy itp., znam nazwy ulic, chciałbym jednak, by wszystko grało. Czy ktoś może mi tu pomóc?


22 lis 2010 00:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Na serwerze pripyat.com są spisy mieszkańców miasteczka Czarnobyl, wielu okolicznych wiosek i Prypeci. Nazywa się to 'adresnaja kniga'.


22 lis 2010 08:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 lip 2010 14:23
Posty: 24
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
to muszę przejrzec te listy, bo jak sie okazało, dziadkowie mojej koleżanki z roku mieszkali przed katastrofą w Prypeci :D
(zresztą nawet jej nazwisko Prypeciowo brzmi ;]) natomiast nikt z jej rodziny z tamtej strony już nie żyje, albo nie ma kontaktu, także jedyny szlak to nazwisko...


22 lis 2010 11:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
MAR napisał(a):
Na serwerze pripyat.com są spisy mieszkańców miasteczka Czarnobyl, wielu okolicznych wiosek i Prypeci. Nazywa się to 'adresnaja kniga'.

Super to, w zupełności wystarcza! Są nawet lata urodzenia mieszkańców! Fabuła książkowa jak znalazł. Pięknie dziękuję.


22 lis 2010 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Kolejne pytanie podobnej natury: ilu mieszkańców dokładnie liczyła Prypeć w chwili ewakuacji? Jedne źródła podają, że 43 tyś, inne że 45 tyś, jeszcze inne, że 48 tyś, z kolei jeszcze inne, najczęściej spotykane, że 50 tyś (ale to chyba jest zaokrąglona liczba). To jednak duże rozbieżności...

Pytanie drugie: Ile dokładnie autobusów użyto do ewakuacji mieszkańców: źródła podają albo 400, albo 1000, albo 1200... To jednak znaczne różnice...

Czy są jakieś naprawdę wiarygodne źródła informacji w tych kwestiach? Odpowiedź będzie niezwykle istotna.


23 lut 2011 02:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lip 2010 09:33
Posty: 87
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Wydaje się że w tamtym okresie były ważniejsze rzeczy niż liczenie ile przyjechało autobusów.


23 lut 2011 06:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 sty 2010 22:11
Posty: 348
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Ja nieco odbiegnę od głównego wątku, ale jedno mnie ciekawi - zauważcie, że na prawie każdym filmie i na wielu zdjęciach przedstawiających ewakuację i kolumny z ewakuowaną ludnością przewodnią marką użytego autobusu jest Ikarus 260/280, a na ŻADNYM zdjęciu zrobionym po dziś dzień przez kogokolwiek nie widziałem wraku ani jednego porzuconego Ikarusa na terenie Zony. Jak wiadomo w tamtych czasach był to niesamowicie drogi, nowoczesny i luksusowy autobus, na którego dostawy trzeba było czekać w kolejce do fabryki, nawet w Polsce o dostawach kolejnych partii tego pojazdu rozpisywała się z zachwytem niemal każda prasa od sławnego "Motoru" po "Sztandar Młodych". Czyżby pojazd ten był zbyt wartościowy na ówczesne czasy i nie można było sobie pozwolić na ich utratę - choć w cieniu poniesionych strat wydaje się to surrealistyczne, ale w byłym ZSRR wszystko wydaje się możliwe.


23 lut 2011 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
To były miejskie autobusy z Kijowa, ściągnięte w ramach typowej akcji ewakuacyjnej (ćwiczonej w Prypeci wielokrotnie, oczywiście na wypadek napaści imperialistów na pokój miłujący Związek Radziecki). Nigdy nie były złomowane, właściwa katastrofa dopiero się rozkręcała podczas 10-dniowego pożaru.


23 lut 2011 11:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2008 14:27
Posty: 441
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Baranek napisał(a):
Wydaje się że w tamtym okresie były ważniejsze rzeczy niż liczenie ile przyjechało autobusów.


Oczywiście, jednak pisząc książkę w której akcja jednego z opowiadań toczy się właśnie w Prypeci, nie chcę wprowadzać nikogo w błąd.

Ponawiam pytania o ilość mieszkańców i autobusów.


23 lut 2011 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 gru 2010 15:09
Posty: 122
Post Re: Lista mieszkańcow bloków w Prypeci
Obawiam się, że będzie to nie do określenia, precyzyjnego.

Pojazdy - K.Pachocki ("Dwadzieścia lat po Czarnobylu") "ponad 1000"; mary Mycio ("Piołunowy Las") "1100"; http://rt.com/news/chernobyl-23-years-later/print/ - "1300/1400" [tutaj polecam sprawdzić bo niekoniecznie dobrze usłyszałem]

Mieszkańcy "ponad 45k" Pachocki; 49k Mycio, ...


23 lut 2011 15:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL