Teraz jest 28 kwi 2024 19:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Kid of speed 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2009 16:01
Posty: 131
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Kid of speed
www.wikipedia.org napisał(a):
Jednorazowa dawka promieniowania wielkości 50 R nie powoduje ujemnych skutków. Dawka promieniowania 50 - 100 R wywołuje zmiany we krwi i pierwsze objawy choroby popromiennej, lecz nie powoduje utraty zdolności bojowej. [...]

Dalej nie cytowałem, żeby nie śmiecić. Jak ktoś chce więcej, zapraszam na wikipedię :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dawka_promieniowania
Dodam jeszcze od siebie, że 1000 uR to 1mR. 1000 mR to dopiero 1R. Dozymetrem liczymy uR/h, także nawet jakby pokazywał 9000 uR/h to znaczy, że w ciągu godziny przyjmiemy nie więcej niż 9 mili rentgenów, więc do dawki nam zagrażającej brakuje duuuużo duużo ;)
Jak się mylę, to mnie zjedźcie ;p Wszystko to są moje wnioski...
Pozdrawiam
EDIT:
Zapomniałem dodać, że 1Sv = 100R, tak więc 1000 uSv to 100 000 uR, czyli 100mR, co nadal jest odległe od groźnej dawki ;)

_________________
http://www.youtube.com/user/PripyatExplorer <- filmiki z wyprawy Kwiecień '09
"Gdie druzja, tam Slawuticz!"


02 mar 2009 12:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 wrz 2008 11:27
Posty: 494
Lokalizacja: Oleśnica k/ Wrocławia
Post Re: Kid of speed
@username - oczywiście, że przejeżdżaliśmy ;) każdy jedzie tamtędy gdy udaje się do Prypeci :D

Z tego co widze, (a musiałem rozjaśniać :lol:) - na licznku widnieje 1301
Piszesz, że w uSv/h (mam Polaron`a :P więc jak coś pokręciłem to proszę poprawcie)

100 uSv/h to jest 10 mR/h

1301 uSv/h - to by było jakieś ~0.130 R/h czyli dość sporo :idea: ale i tak bez tragedii ;)

Tylko że w moim przypadku, jadąc tą drogą Polaron nie pakazł nigdy więcej niż ~10mR/h
Coś jest nie tak... chyba :roll:

@Hubson - 1uSv/h to nie jest 100R tylko 100 uR/h, ale patrząc na dalsze równanie pewnie literówka :P

Zgadza się 100 mR/h czyli 0.10 R/h - nie zabije, jednakże trzeba pamiętać, że wartości mierzone w setkach mR - nie uR, to już trooche więcej niż średnia krajowa ;)

_________________
ZDJĘCIA: http://www.fotoferia.pl/u/pouln/folder/1311


02 mar 2009 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 cze 2008 21:44
Posty: 215
Post Re: Kid of speed
PoulN napisał(a):

Stojąc na drodze asfaltowej, licznik wskazuje 500 - 3000 mikrorentgenów, zależnie od tego w którym miejscu się stoi. To od 50 do 300 razy większe promieniowanie od standardowego. Jeślibym przeszła 10 metrów w przód, na liczniku zabrakłoby skali. Jeślibym podeszła kilkaset metrów bliżej w stronę reaktora, promieniowanie wynosiłoby 3 rentgeny na godzinę - 300.000 razy więcej niż normalnie. Gdybym dalej się przybliżała do reaktora, mogłabym wieczorem świecić w ciemnościach. Może to dlatego nazywają to magicznym lasem. Jest w tym coś z magii, gdy wchodzisz w zwykłym ubraniu a wychodzisz jak rycerz w lśniącej zbroi.
Totalne sc-fi



Ja bym to traktował bardziej jako przenośnię, chociaż... jeśli porządnie wytarzała by się pod sarkofagiem, a potem obsypała ciało jakimś scyntylatorem, to rzeczywiście by świeciła... tylko, żeby to zauważyć, to trzeba by patrzeć na nią przez mikroskop ;)


PoulN napisał(a):

ps. przed bramą elektrowni - To jest ostatni punkt kontrolny. Dalej nie można wjeżdżać, wymagana jest też odzież ochronna przeciw promieniowaniu......nie jestem aż tak odważna.

Wceśniej pisała, że mierzyła 3000 uR/h a tu ma na liczniku 763 uR/h i mówi że ochrony przeciwpromiennej potrzebuje :lol:



Sądzę, że bardziej chodziło jej o robocze ubranie ochronne - białe kombinezony, foliowe nakładki na spodnie, kaski niż ołowiane gatki ;)


PoulN napisał(a):
Dajcie spokój - może i Tam jeździła sobie, ale leje wode i pisze głupoty, jak 90% ludzi i dziennikarzy na świecie. :|



Zapomnieliśmy uwzględnić w tych 90-ciu procentach Bispolu? ;)


Hubson napisał(a):
Dodam jeszcze od siebie, że 1000 uR to 1mR. 1000 mR to dopiero 1R. Dozymetrem liczymy uR/h, także nawet jakby pokazywał 9000 uR/h to znaczy, że w ciągu godziny przyjmiemy nie więcej niż 9 mili rentgenów, więc do dawki nam zagrażającej brakuje duuuużo duużo ;)
Jak się mylę, to mnie zjedźcie ;p Wszystko to są moje wnioski...


Wnioski jak najbardziej słuszne... nie ma za co zjeżdżać ;)
Pociągnijmy temat dalej: 9 milirentgenów daje nam (po uproszczeniu)
0,09 mSv dawki pochłoniętej.

W porónaniu do klasycznego prześwietlenia:

0,02 mSv – prześwietlenie zęba
3,5 mSv – prześwietlenie kręgosłupa
18 mSv – prześwietlenie nerek
0,2 mSv – prześwietlenie klatki piersiowej

danych nie sprawdziłem, jakby co, ale załóżmy, że są ok ;)


PoulN napisał(a):
Z tego co widze, (a musiałem rozjaśniać :lol:) - na licznku widnieje 1301
Piszesz, że w uSv/h (mam Polaron`a :P więc jak coś pokręciłem to proszę poprawcie)


Mnożnik jest ustawiony (jesli mnie oczy nie mylą) na 0,01. Wychodzi zatem 13 uSv/h ;) Czyli droga przy czerwonym lesie.


Ostatnio edytowano 02 mar 2009 20:57 przez maciek, łącznie edytowano 2 razy

02 mar 2009 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 06 lut 2009 02:32
Posty: 62
Post Re: Kid of speed
Co sie tyczy czerwonego lasu i promieniowania w pobliżu to tu jest filmik z 1 wyprawy na której byłem http://www.youtube.com/watch?v=_Xt-dmZsp0s
Ok,atmosfera mało powiedzmy naukowa :P ale to nie moja wina bo ja tam tylko stoje a nie rzucam przeklenstwami :)


02 mar 2009 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 cze 2008 21:44
Posty: 215
Post Re: Kid of speed
Dobre, powiedz ile razy w Strefie koleś z tego filmu powiedział: "ej, spier...lamy z tąd!"? :)


03 mar 2009 08:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 wrz 2008 11:27
Posty: 494
Lokalizacja: Oleśnica k/ Wrocławia
Post Re: Kid of speed
@maciek
Ja uważam tylko fakty - nie "przenośnie" ;)
Ale tak to już jest, ze jeżeli chodzi o strere - to ludzie piszą głupoty na całej linii :evil:

Jeszcze co do "stroju" jak byłem na pierwszej wyprawie ze "znanym" biurem turystycznym :D - to 60% osób biegało w maskach przeciwpyłowych i kombinezonach malarskich i z 0.3l butelką wody :o bo pić w strefie nie można :lol: przecież

Na październikowej wyprawie był deficyt takich osób - może teraz :?: :roll: będzie lepiej ;).
Aaa nie przepraszam :!:
@Nauti przecież Ty dawałeś rade :D
http://www.digart.pl/praca/2779051/Prip ... ation.html

_________________
ZDJĘCIA: http://www.fotoferia.pl/u/pouln/folder/1311


03 mar 2009 09:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2008 17:08
Posty: 398
Lokalizacja: Gdynia
Post Re: Kid of speed
PoulN napisał(a):
@maciek
Ja uważam tylko fakty - nie "przenośnie" ;)
Ale tak to już jest, ze jeżeli chodzi o strere - to ludzie piszą głupoty na całej linii :evil:

Jeszcze co do "stroju" jak byłem na pierwszej wyprawie ze "znanym" biurem turystycznym :D - to 60% osób biegało w maskach przeciwpyłowych i kombinezonach malarskich i z 0.3l butelką wody :o bo pić w strefie nie można :lol: przecież

Na październikowej wyprawie był deficyt takich osób - może teraz :?: :roll: będzie lepiej ;).
Aaa nie przepraszam :!:
@Nauti przecież Ty dawałeś rade :D
http://www.digart.pl/praca/2779051/Prip ... ation.html


No wiesz cza było troszke beke porobić. teraz już nie bende wydawał kasy na te badziewiaste kombinezony heheheh :)


03 mar 2009 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 cze 2008 21:44
Posty: 215
Post Re: Kid of speed
@Poul,

za pierwszym razem sam się tak wystroiłem, chociaż z drugiej strony nie zastanawiasz się, czy gdzieś się ubrudzisz, rozedrzesz, czy popsujesz ubranie. Ciuch roboczy ma tą zaletę, że w kieszeń na klapie wkładasz sobie dozymetr i jazda :)


@Nauti,

wyobrażasz sobie co by było gdybyś wyskoczył komuś zza rogu w tym stroju? Zawał murowany :D


03 mar 2009 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 sty 2009 12:09
Posty: 32
Post Re: Kid of speed
Witam!
Do bardzo rozsadnych wnioskow doszel Pan 'Hubson"

Chce tylko dodac, ze trzeba odroznic dwie dawki promieniowania.
1- To dawka jednorazowa i niebezpieczny prog tej dawki okreslono na 50 R
Wyjasniam, ze taka dawka moze byc pochlonieta tylko i wylacznie w czasie wybuchu nuklearnego, jadrowego w czasie ktorego widac lune, czyli prostymi slowami promieniowaniu temu towarzyszy swiatlo. Nazywa sie to "Promieniowanie przenikliwe"

Takie promieniowanie nie grozi nikomu z uczestnikow wycieczki /mozna odetchnac prawda?/

2- To dawka kumulowana i niebezpieczny prog tej dawki rowniez okreslono /znam jej wysokosc i celowo jej nie podaje, poniewaz nawet w minimalnym stopniu jej nikt nie pochlonie w czasie tego wyjazdu, natomiaste bedzie ona podana niebawem w mojej publikacji/
Maksymalna dawke kumulowana okreslono dla czlowieka, ktorej to nie powinno sie przekraczac nikomu. Dawke taka nalezy sumowac przy kazdym kontakcie z promieniowaniem wyzszym niz normalne /normalna dawke rowniez okreslono/
Pomine tutaj sprawe odporosci indywidualnej kazdego osobnika / jeden osobnik moze przyjac dawke wieksza bez zadnego skutku i wplywu natomiast inny moze zachorowac od duzo mniejszej dawki/.
Mysle, ze jest dobrze logowac swoje dawki kumulowane i je zapisywac / obliczac/, poniewaz nigdy nie wiadomo co nam przyszlosc przyniesie a tak przynajmniej bedzie to jakis trening no i oczywiscie frajda.

Nawiasem mowiac "Dawke Kumulowana" jaka kazdy pochlonie w czasie tej wyprawy to dawka bardzo minimalne.

Prosze pamietac o jednym, aby wysokosc odczytu mogla byc legalnie wiarygodna dozymetr taki musi byc sprawdzony i wlasciciel musi posiadac "Swiadectwo Legalizacji"

Dozymetry legalizuje sie co roku w czasie ktorego sa one kalibrowane, ustawiane i sprawdzany jest tzw "Alarm Sensor" - zwykle powinien dawac o sobie znac po osiagnieciu 20 mikroSv/h / Alarm moze byc rowniez ustawiony na inne wyzsze wartosci; 40, 80, 160 320, 640/

Zycze milej zabawy z logowaniem i obliczaniem dawki kumulowanej.

JC
Ps;/ Przepraszam ale nie posiadam polskich znakow graficznych.


04 mar 2009 10:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 wrz 2008 11:27
Posty: 494
Lokalizacja: Oleśnica k/ Wrocławia
Post Re: Kid of speed
Bardzo "fachowy" opis ;) przyda się napewno.

Jednakże myśle, że dla więkoszości jest sprawą oczywistą, że dawki - o ile można to tak nazwać ;) będą znikome..

Odn. dozymetrów - tak dokładnie, używane w celach komercyjnych muszą mieć homologację a co za tym idzie konieczna jest ich kalibracja.
Nasze Polarony nawet nie skalibrowane spisują się świetnie w tych warunkach, i wcale pomiary na nich nie są jakoś diametralnie różne od siebie ;)

_________________
ZDJĘCIA: http://www.fotoferia.pl/u/pouln/folder/1311


04 mar 2009 12:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL