Teraz jest 29 kwi 2024 07:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
garrett napisał(a):
staszeka napisał(a):
Jeżeli chodzi o tsunami to nie mówisz chyba o Fukushimie bo tam było BWR z jednym obiegiem wody ;)


??? I co z tego czy jeden czy milion?

Sorry przeczytałem, źle to co napisałeś, myślałem że chodziło ci o wyciek radioaktywnych substancji

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


04 cze 2011 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 466
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
staszeka napisał(a):
(...)
Jakie są (hipotetycznie oczywiście) możliwości poważnej awarii w EJ. Chodzi mi o taką awarię, w której może dojść do stopienia rdzenia.
Bo patrząc na ten schemat Obrazek
doszedłem do wniosku, że są dwie możliwości:
-awaria pompy (tej w pierwszym obiegu wody (18))
-awaria/uszkodzenie drugiego obiegu (19)
Chodzi mi o potwierdzenie czy to co powiedziałem jest prawdą czy może nie ;P


Powyższy schemat jest bardzo uproszczony, co może niekiedy wprowadzać w błąd.




Natomiast na poniższym schemacie widać dokładniej najważniejsze urządzenia jednego z rozwiązań pierwotnego obiegu PWR i ich rozmieszczenie:
— reaktor pośrodku oraz poniżej innych urządzeń pierwotnego obiegu
— wokół niego znajdują się cztery wysokie "wieże" — WYTWORNICE PARY
— przy każdej z WYTWORNIC PARY znajduje się oddzielna POMPA
— po lewej stronie ten mniejszy zbiornik, to STABILIZATOR CIŚNIENIA




W przypadku awarii np. jednej z pomp, do reaktora samoczynnie zrzucane są pręty awaryjne, a pozostałe zapewniają potem odprowadzanie ciepła powyłączeniowego (wystarczy w sumie jedna pompa).
Dodatkowym zabezpieczeniem jest naturalny ruch wody dzięki konwekcji — która występuje, gdyż pozostałe urządzenia obiegu pierwotnego są powyżej rdzenia...




Awaria wtórnego obiegu w zasadzie nie ma wpływu na obieg pierwotny, gdyż są one w przypadku PWR-óch, od siebie O D D Z I E L O N E.
Oczywiście także i wtedy reaktor jest wyłączany...

Wymiana ciepła zachodzi w WYTWORNICY PARY, w której (ewentualnie skażona) woda obiegu pierwotnego nie miesza się z wodą obiegu wtórnego, która zamieniana jest w parę, gdyż jest pod niższym ciśnieniem.

Cytuj:


09 cze 2011 06:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
To, że obiegi są oddzielone i woda z jednego ob. nie miesza się z drugim to doskonale wiem ;) Ale patrząć na ten "mój" schemat można odczytać, że w przypadku awarii obiegu wtórnego woda (właściwie to para wodna) w obiegu pierwotnym nie będzie miała być czym chłodzona i dojdzie do stopienia rdzenia.
No ale już mi pan wszystko wytłumaczył tym schematem więc wielkie dzięki!

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


09 cze 2011 08:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2011 16:22
Posty: 28
Lokalizacja: Szczecin
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
Dzięki Andrzej za poniższe źródła pod rysunkami.


09 cze 2011 09:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 466
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
staszeka napisał(a):
To, że obiegi są oddzielone i woda z jednego ob. nie miesza się z drugim to doskonale wiem ;) Ale patrząć na ten "mój" schemat można odczytać, że w przypadku awarii obiegu wtórnego woda (właściwie to para wodna) w obiegu pierwotnym nie będzie miała być czym chłodzona i dojdzie do stopienia rdzenia.
No ale już mi pan wszystko wytłumaczył tym schematem więc wielkie dzięki!



W przypadku awarii obiegu wtórnego, rzeczywiście z powodu braku obciążenia obiegu pierwotnego mogłoby dojść do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia w obiegu pierwotnym, które w mogłoby spowodować b.groźną awarię (np. rozszczelnienie obiegu pierwotnego), a w konsekwencji nawet i stopienie rdzenia.

Bardzo ważnym urządzeniem, chroniącym reaktory PWR przed taką awarią jest STABILIZATOR CIŚNIENIA — który jest podłączony do jednego z "gorących obiegów" (podgrzanej wody z reaktora).:

Cytuj:



W przypadku spadku obciążenia obiegu pierwotnego, zarówno gdy dojdzie do zmniejszenia poboru energii przez system elektroenergetyczny, jak również w awarii obiegu wtórnego; do stabilizatora ciśnienia zraszana jest chłodna woda z "zimnego obiegu" (tj. połączona z rurociągiem wody schłodzonej przejściem przez wytwornicę pary) — które to zraszanie niweluje poduszkę parową w górnej części zbiornika = spadkowi ciśnienia w obiegu pierwotnym.

Jeżeli zraszanie jest nieefektywne i ciśnienie w obiegu pierwotnym jest wciąż za duże, stabilizator ciśnienia, poprzez zawór awaryjny, uwalnia nadmiar pary do wnętrza osłony bezpieczeństwa (containmentu).



W przypadku wzrostu obciążenia obiegu pierwotnego (np. wzrost poboru energii) — spada ciśnienie w obiegu pierwotnym. Włączane są wówczas automatycznie grzałki u dołu zbiornika, dopóki rosnąca poduszka parowa w górnej części zbiornika nie podniesie ciśnienia wody obiegu pierwotnego aż układ powróci do równowagi.

Z uwagi na to że ciecze są praktycznie nieściśliwe, wystarczy 1 stabilizator, do regulacji ciśnienia w całym obiegu pierwotnym...




KIEDY MOŻE, A KIEDY NIE MOŻE DOJŚĆ DO STOPIENIA RDZENIA?

Strumień cieplny (q) od koszulek paliwowych przejmowane jest przez wodę przede wszystkim przez konwekcję. Natomiast para wodna z uwagi na 1350× mniejszą gęstość od wody, znacznie mniej efektywnie przenosi ciepło: poprzez mechanizm przewodzenia i promieniowania.

Zatem do stopienia rdzenia może dojść dopiero wtedy, gdy wystąpi w cieczy chłodzącej zjawisko zwane "kryzysem wrzenia" — jednak nie następuje on od razu...
Przy wzroście temperatury i odpowiednim ciśnieniu, wpierw wokół koszulek paliwa zaczynają powstawać pojedyncze pęcherzyki ("wrzenie pęcherzykowe"), a wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej tychże pęcherzyków, które zaczynają się łączyć ze sobą ("rozwinięte wrzenie pęcherzykowe"), w pewnym momencie pęcherzyki te łączą się tworząc jednolitą "błonę parową". Punkt ten nazywamy właśnie "kryzysem wrzenia". Wówczas to, odbiór ciepła staje się niestabilny i niewystarczający, więc temperatura koszulek paliwowych rośnie aż do ich stopienia, a więc i całkowitego zniszczenia reaktora...


Kod:
Zależność strumienia cieplnego (q) przekazywanego
cieczy chłodzącej, w zależności od temperatury (T)
koszulki paliwowej



ln q

│              "kryzys
│              wrzenia"              ○
│                ◙                 ○
│              ◙   ◦             ○
│             ◙     ◦          ○
│            ◙        ◦      ○
│           ◘           ◦ ○
│          ◘
│         ◘
│        ◘ wrzenie pęcherzykowe
│      ██
│    ██
│  ██
│██ konwekcja
└————————————————————————————————————————→ T
                                         
Źródło: Z.Celiński, Energetyka Jądrowa, PWN 1991

    W reaktorach PWR, woda w obiegu pierwotnym jest pod tak dużym ciśnieniem, że podczas normalnej pracy nie może parować — ciśnienie wody w zbiorniku reaktora PWR, wynosi 15,5 MPa (153 atm), natomiast ciśnienie pary nasyconej przy temperaturze ~300°C wynosi 8,6 MPa (84,9 atm). Ciepło przenoszone jest głównie przez najefektywniejszy mechanizm konwekcji.

    W reaktorach BWR, woda paruje, bo jest pod ciśnieniem 7,0 MPa (69,1 atm), dochodzi więc tuż przy koszulkach do "wrzenia pęcherzykowego" — jednak dobiera się tak parametry pracy reaktorów BWR, aby podczas normalnej pracy to wrzenie pęcherzykowe nie przekształcało się w "rozwinięte wrzenie pęcherzykowe", lub co gorsza w "kryzys wrzenia"...


Warto wiedzieć iż opisane wyżej mechanizmy i układy bezpieczeństwa, to nie jedyne w Elektrowniach Jądrowych — więcej na ten temat w art. P.Strupczewskiego:


http://www.iea.cyf.gov.pl/nowa/images/s ... trowni.pdf


10 cze 2011 06:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 mar 2011 14:37
Posty: 20
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
Jak coś mogę zrobić kilka fotek takiej elektrowni wiatrowej iż mieszkam w Darłowie a niedaleko bo około 3km znajduje się Elektrownia wiatrowa dokładna znajduje się Kolo Cisowa i (Kopań(tam miała ma powstać EJ w dalekiej przyszłości). A nie dalej bo ok 15 km znajduje się kolejna elektrownia Wiatrowa mam styczność z takimi obiektami jak coś to pisać w tym temacie


19 lip 2011 09:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 kwi 2011 15:04
Posty: 1042
Lokalizacja: Serce umierającej gwiazdy
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
Możesz zrobić sabotaż :D
Nie przeszkadzają Ci te wiatraki?

_________________
Dawne konto: predatoraf :P Data rejestracji: Któryś tam kwiecień 2009
http://wyprawyleona.pl


19 lip 2011 12:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2011 21:35
Posty: 375
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Elektrownia wiatrowa, a elektrownia atomowa
Ja jadąc rok temu do Jastrzębiej Góry widziałem jedną z takich elektrowni między miejscowościami Mieroszyno a Strzelno. Trzeba przyznac, że w pobliżu to hałas jest od tych łopat. I z daleka się takie wielkie nie wydają, ale z bliska potężne są. A no i fajne uczucie jak się stanie pod takim kręcącym śmigłem :) .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=YpP9T93YiU4

_________________
Obrazek
http://www.youtube.com/watch?v=K1I-Z85IKLQ
Pripyat 2011 - strefa zero


19 lip 2011 23:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 270 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL