Teraz jest 19 kwi 2024 19:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Kilka pytań 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 wrz 2011 12:49
Posty: 41
Lokalizacja: wrzeszcz(ę)
Post Re: Kilka pytań
o tym pod którą ławką leży gaśnica, jasne. o tym, że nie pije się metanolu, kiedy wszyscy zwierzchnicy wyjdą z laboratorium, niekoniecznie. są rzeczy, które zawierają się w tytule magistra. jest też zdrowy rozsądek. krytyka czegoś takiego to dla mnie bezsens po prostu, bo uważa się samego siebie za idiotę tak między słowami:D

_________________
the d.n.o. krzyżaken team
zwisam z parapetu, do butelki zbieram deszcz
cruelty free living - people for the ethical treatment of animals


08 mar 2012 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2011 20:54
Posty: 332
Lokalizacja: Piaseczno
Post Re: Kilka pytań
Ale jeżeli jest to materiał niebezpieczny, to powinna być procedura jak się z nim obchodzić. Np. gdy my pracowaliśmy na laboratorium z fizyki z cezem chyba, to najpierw mieliśmy (szumnie nazwane) szkolenie jak się z nim pracować. Z resztą co tu dyskutować, jest odgórnie ustalone jaką dawkę promieniowania można przyjąć, co rejestruje wspomniany dawkomierz indywidualny, a powyżej tego idziesz na urlop. Natomiast koleżanka nie pisała o tym, że liże swój izotop i smaruje sobie nim kanapki, tylko że ze swojej strony robi co może by jak najmniej wystawić się na promieniowanie co świadczy że rozsądkiem jednak jakimś się kieruje i zdaje sobie sprawę z zagrożeń. Zwraca za to uwagę na to, że laboratorium działa w "dziki" sposób, jest niezabezpieczone odpowiednio i wszyscy na to leją. Tylko jeżeli ktoś tam mimo tytułu profesorskiego przewróci się na skórce od banana i się zabije, to ktoś z tego powodu pójdzie do więzienia, bo nie było odpowiednich szkoleń, nie zachowano zasad bezpieczeństwa itp. A gdyby takie szkolenie było, to byłaby to wina pana profesora, bo nie zachował się zgodnie z zasadami BHP, koniec kropka. W interesie kierownika laboratorium jest, by takie szkolenia były, a nie osoby która w nim pracuje.


Ostatnio edytowano 09 mar 2012 12:57 przez garrett, łącznie edytowano 1 raz

09 mar 2012 07:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2012 19:36
Posty: 17
Lokalizacja: Poznań
Post Re: Kilka pytań
garrett napisał(a):
Kwestia wiary w wiedzę człowieka... Wg. mnie sprawa wygląda tu tak samo jak na drodze, mianowicie należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i pod żadnym pozorem nie ufać w to, że ktoś wie jak się z takim materiałem posługiwać i obchodzić. I tak, przed każdym wejściem do nowego, nieznanego nam laboratorium trzeba przejść szkolenie BHP. Z prostej przyczyny: każde takie miejsce jest inne i praca w nim wiąże się z innymi zagrożeniami. Za to co się w tym laboratorium dzieje ktoś odpowiada i wcale nie jest tak, że rób co chcesz, to twoje zdrowie.

Zgadzam się w 100%

IMO w pięciu latach studiów nie jesteś w stanie ani poznać ani tym bardziej praktykować wszystkich technik z jakimi możesz się spotkać na doktoracie czy w pracy zawodowej i założenie, że mając mgr to już wiem tyle, ze się w labie nie narażam na niebezpieczeństwo jest absurdem.
"Nasz" izotop jest bezbarwny, bezwonny a ekspozycja na niego już w niewielkim czasie powoduje uszkodzenie wzroku i układu krwiotwórczego. Ja potrafię się przed nim uchronić i postępować tak że nie narażam innych (bo miałam to szczęście, że ktoś przychylny udzielił mi cennych rad i wskazówek), ale czy świeżemu mgr, który do nas przyjdzie zdrowy rozsądek będzie podpowiadał, że wystarczy umieścić ten konkretny izotop w wodzie (tak żeby jej warstwa miała co najmniej 1 cm) aby zatrzymać promieniowanie? jestem na 99.9% pewna, że nie.
Z autopsji: przedwczoraj doktorantka z Bułgarii przychodzi do mnie z kolumienką do oczyszczania sondy wyznakowanej izotopem, umieszcza mi ją przed oczami i pyta czy dobrze się zwirowało :shock: Żeby nie było ja jestem na 1 roku doktoratu ona na 4. zdrowy rozsądek nie zadział? owszem, bo to oczywiste że jeżeli siedział tam izotop, to z pewnością jego cześć tam siedzi i że właśnie uszkadza mi wzrok :evil: ale jestem tez pewna ze gdyby została odpowiednio przeszkolona i "uczulona" takie wpadki zdarzały by się bardzo rzadko bądź wcale.
człowiek może mieć gorszy dzień, ale braki w wyszkoleniu tylko potęgują błędy. I nieważne czy jest się studentem, doktorantem, doktorem czy profesorem.


09 mar 2012 10:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 sty 2011 17:04
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków/do niedawna był Wrocław
Post Re: Kilka pytań
a cóż to za izotop?


09 mar 2012 19:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2010 13:03
Posty: 33
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Kilka pytań
klif666 napisał(a):
Jako, że jest to temat pod tytułem "kilka pytań" to też bym chciał dorzucić swoje pytanie. Co możecie mi powiedzieć o sklepie, który znajduje się gdzieś na terenie strefy, gdzie dokładnie się znajduje?


W Czarnobylu jest kilka sklepów, jeden z nich mieści się przy ulicy Bulwar Kirowa 40A. Mam nawet paragon z niego.

_________________
Czarnobyl 1986


10 mar 2012 17:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL