Teraz jest 16 kwi 2024 12:01




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Sprzęt fotograficzny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 lis 2011 15:46
Posty: 11
Post Sprzęt fotograficzny
Zadam pytanie na pierwszy rzut oka może nie na miejscu, gdyż jest to forum dotyczące Czarnobyla, jednak z moich obserwacji wiele osób, które się tam wybrało dysponuje niezłym sprzętem fotograficznym i zna się na rzeczy.

Zaczynam zbierać pieniądze na lustrzankę i chciałbym dowiedzieć się jaką kwotę mam przeznaczyć na pierwszy aparat, oczywiście jeszcze nie super profesjonalny i czy rozpatrywać sprzęt używany.


25 sty 2012 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 kwi 2011 15:04
Posty: 1042
Lokalizacja: Serce umierającej gwiazdy
Post Re: Sprzęt fotograficzny
Mogłeś napisać w hydeparku, ale mniejsza z tym :)
Hmmm, a ile masz zamiar nazbierać?
W zasadzie nie opłaca się kupować nowego aparatu (lustrzanki)

_________________
Dawne konto: predatoraf :P Data rejestracji: Któryś tam kwiecień 2009
http://wyprawyleona.pl


25 sty 2012 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lis 2011 15:46
Posty: 11
Post Re: Sprzęt fotograficzny
Jeżeli chodzi o lustrzanki to jestem kompletnie zielony, ale obiło mi się o uszy, że przy zakupie używanego aparatu należy zwrócić uwagę na ilość zrobionych zdjęć, gdyż lustro też ma swoją ograniczoną żywotność, a nie opłacalna jest jego wymiana.

Myślałem o kwocie około 2000 tysięcy za używany aparat i jakiś obiektyw, ale jak wspomniałem niezbyt obeznany jestem w temacie więc mogłem przesadzić z kwotą w obie strony.


25 sty 2012 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 kwi 2011 15:04
Posty: 1042
Lokalizacja: Serce umierającej gwiazdy
Post Re: Sprzęt fotograficzny
Łeeee to spokojnie możesz szaleć :D
Liczba klapnięć lustra jest ważna niczym jak przebieg w samochodzie :) Producent mówi, że żywotność lustra to 100tyś "klapnięć"
Jak się kupuje używane lustro to ma ok 15-40tyś klapnięć.

Jeżeli się komuś poleca aparat to są 2 sposoby:
1. Body aparatu za 500zł (powiedzmy Canon 350D) a za 1500zł obiektyw. W zasadzie takie coś się najlepiej sprawdza, ale....
2. Początkujący (napaleni fotografiści) wolą coś innego, a mianowicie wydać ok.2tyś na aparat + obiektyw KIT. Aparat jest bardzo dobry (w tej cenie Canon 450D lub Nikon D80) ale obiektyw KIT (podstawowy) to najczęściej badziewie. Wybór należy do Ciebie. Tak to wszystko ja postrzegam. Wiedzę opieram na swoim AMATORSKIM doświadczeniu, dodam, że dużo czytam na forach fotograficznych. Myślę, że ktoś się jeszcze odezwie i Ci pomoże.

_________________
Dawne konto: predatoraf :P Data rejestracji: Któryś tam kwiecień 2009
http://wyprawyleona.pl


25 sty 2012 23:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 wrz 2011 12:43
Posty: 11
Post Re: Sprzęt fotograficzny
Ja jeszcze dodam od siebie - pożycz od znajomego lustrzankę i porób nią trochę zdjęć (oczywiście jeżeli nigdy wcześniej nie używałeś lustra, tylko kompakty) - zobaczysz czy Ci się to w ogóle podoba. Ja się porwałem na lustro i trochę czasu mi zajęło zanim się "przełączyłem".
Oprócz tego radzę poczytać o zaletach i wadach poszczególnych systemów, przejrzeć ceny obiektywów do nich, określić się jakie zdjęcia masz zamiar robić - czy bardziej Ci się opłaca kupić zestaw z kitem (albo dwoma) i wystarczy, czy tak jak przedmówca wspomniał - kupić używkę body i jakiś bardziej wypaśny obiektyw, ale pod konkretne zastosowanie. Używkę najlepiej poszukać na forach poświęconych danemu systemowi - nieco mniejsza szansa, że ktoś Cię zrobi w konia.


25 sty 2012 23:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lis 2009 12:36
Posty: 186
Post Re: Sprzęt fotograficzny
z używanymi to jest różnie , ja kupiłem nówke D70 jakieś 8 lat temu i chodzi do tej pory zajebiście a kumpel kupił z 4 lata temu używke D70 i nie chodzi , już po paru miesiącach zaczeła szwankować elektronika a jeszcze się później okazało że matryca była gdzieś walnięta


26 sty 2012 07:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Sprzęt fotograficzny
      Ja również (podobnie jak Pan SabreUr), polecam m.in. przejrzeć różne fora internetowe dot.fotografii, jak również strony internetowe z testami różnych body'ies i obiektywów...


Na optyczne.pl znajdują się testy aparatów, filtrów, a przede wszystkim dużej ilości obiektywów; m.in. pod względem rozdzielczości, winietowania, dystorsji itp.

Natomiast na PBase.com warto zajrzeć m.in. przed zakupem nowego obiektywu, gdyż na tej stronie publikowane są nie „suche” liczby czy wykresy, ale przede wszystkim zdjęcia wykonane danym „szkłem”, czy aparatem...


26 sty 2012 12:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 kwi 2011 15:04
Posty: 1042
Lokalizacja: Serce umierającej gwiazdy
Post Re: Sprzęt fotograficzny
A jeszcze lepiej to iść do Media Markt, tam często są aparaty i nie dość, że można aparat "pomacać" to jeszcze niektóre egzemplarze można włączyć i przejrzeć opcje.

_________________
Dawne konto: predatoraf :P Data rejestracji: Któryś tam kwiecień 2009
http://wyprawyleona.pl


26 sty 2012 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2011 15:56
Posty: 176
Lokalizacja: Sosnowiec/Prypeć
Post Re: Sprzęt fotograficzny
A ja noszę się z zamiarem kupna tego oto sprzętu : http://allegro.pl/fuji-hs20exr-8gb-16gb ... 44866.html Pragnę zaznaczyć że nie jestem fotografem. Pożyczyłem od kolegi zupełnie niedawno ten aparat i spełnia moje wszystkie wymagania. Robi naprawdę super zdjęcia ;) A więc jeśli nie masz zbyt dużych wymagań co do sprzętu to POLECAM w 100% ten aparat. Dodam jeszcze tylko że nie musisz wydawać majątku na obiektywy :D :D Może jeszcze ktoś się wypowie o tym aparacie...najlepiej profesjonalista :ugeek: Pozdrawiam


26 sty 2012 13:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2011 11:20
Posty: 151
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: Sprzęt fotograficzny
Jest jeszcze jedna strona gdzie można zobaczyć jak dane zdjęcie wygląda zrobione danym szkłem z wybraną puszką.

http://pl.pixel-peeper.com

Mi się osobiście podoba tam podział na główne kategorie czyli:
- Obiektywy
- Lustrzanki
- Kompakty

Każdy dział posegregowany według firmy
. Wybierając dany obiektyw mamy też ranking najwyżej ocenianych modeli szkieł a w lustrzankach dodatkowo ranking według popularności szukania.

Najciekawszą opcję zostawiłem jednak jako wisienkę na przysłowiowym torcie a jest nim Wyszukiwanie zaawansowane.
Tutaj wybieramy po kolei:
- Obiektyw
- Body jakim zostało wykonane zdjęcie
- Zakres ogniskowej jaki nas interesuje wykonanych zdjęć (wiadomo przy stałkach będzie ten sam)
- Wybieramy przysłonę
- ISO czyli czułość
- Czas naświetlania
- Minimalny rozmiar zdjęcia
I szukamy. Oczywiście niektóre miejsca można zostawić puste i wybrać np. tylko obiektyw. Wtedy pokaże nam wszystkie znalezione zdjęcia wykonane tylko tym obiektywem na różnym body z różnymi parametrami o których wspomniałem wyżej.

A jakie jest moje zdanie jako zawodowego fotografa?
Generalnie to jakbym miał 2k do wydania to tylko szukanie używki bo nic nowego w tej cenie nie kupisz chyba, że dokładasz około 300zł i kupujesz za około 2300 zł Nikona D3100 (nowego) z obiektywem Nikkor 18-55 (kitowym) i masz mega zestaw jak na amatora na początek.

Druga opcja to Nikon D5100. Samo body kosztuje 2500zł + obiektyw Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6 z VRem (stabilizacją). Sam obiektyw to koszt od około 650zł (używka) do 1000zł (nówka). To szkło jest niebo lepsze od 18-55.
Czasem jednak można znaleźć okazję i kupić od razu zestaw D5100 + 18-105mm za około 3200 co daje nam 300zł taniej, warto szukać. Ja Ci to tylko rozłożyłem na czynniki.

Trzecia opcja to D90. Jest to jeden z bardzo udanych body ze stajni Nikona. Używkę wydrzesz za około 1800-2000zł. No i wiadomo do tego obiektyw 18-105 czyli za około 2600-3000k idzie kupić taki zestaw.

Wszystkie te modele typu D40, D40x, D60, D70, D70s, D80 miały matrycę CCD (podatna na szumy przy wyższych ISO). Te modele które ja wymieniłem mają nową matrycę CMOS dzięki czemu można już szaleć na wyższym ISO. W dodatku żywotność migawki jest gwarantowana na 150 tysięcy klapnięć. Jeżeli nie robisz 30 tysięcy zdjęć rocznie jak ja to będziesz miał go przez długie lata.

Kolejną marką jest Canon. Jeżeli chodzi o nowe to widzę tylko trzy opcje:
Pierwszą jest CANON 1100D +18-55 za około 2000zł (porównywalna klasa z Nikonem D3100)
Drugą opcją jest CANON 500D 18-55 za około 2500zł
Trzecią opcją jest Canon EOS 600D 18-55 IS za około 2900zł
Co do używek to celowałbym w nieśmiertelnego Canona 450D. Za Canon EOS 450D + 18-55mm używkę trzeba dać około 1300-1500zł.

Jeżeli jednak jestem całkowitym amatorem a zdjęcia robisz sporadycznie zawsze możesz pomyśleć o bezlusterkowcu czyli kompakcie z wymienną optyką. Jakiś olympus pen czy sony nex. Zawsze to mniej do dźwigania a dla amatora to aż ponadto.

Jeszcze taka rada jak kupisz lustrzankę to od razu przełączaj na tryb M czyli manualny. Naucz się operować przysłona migawką, czułością balansem bieli to podstawa. Żaden tryb automatyczny czy pół automatyczny nie da Ci takich efektów jakich oczekujesz. Po prostu trzeba poznać tajniki światła. A tak najlepiej się uczyć tych zależności. Kupić lustrzankę żeby fotografować w trybie automatycznym lub programowym typu śnieg, portret czy fajerwerki to tak jakbyś kupił lamborghini do jazdy 50km/h po mieście a nie wykorzystał jego możliwości np. na torze.
Na początku będzie trudno ale z czasem załapiesz o co chodzi. Jednak pamiętaj ustawienia to nie wszystko, przede wszystkim liczy się wszędzie kadr, kadrowanie. Nie ważne czy sprzętem za 2k czy za 20k. Na pierwszym planie pomysł na zdjęcie a jeżeli masz aparat lepszej klasy pomaga Ci żeby to zdjęcie miało technicznie tzw. "ręce i nogi".

Jeszcze taka jedna stronka, na której masz mnóstwo poradników:
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/
Czytaj, ucz się, analizuj, próbuj, eksperymentuj a dojdziesz do wniosków.

Pozdrawiam. ;)

_________________
Obrazek
Artystyczna Fotografia Ślubna
http://www.fotografslubny.rzeszow.pl/


26 sty 2012 13:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL