Teraz jest 25 kwi 2024 23:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Paliwo w Czarnobylskich reaktorach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Oglądając pewien film na YT dot. budowy CzAES skomentowałem go, mówiąc, że mogłaby ona nadal działać (oczywiście \{reaktor nr4}), gdyby nie różne grupy naciskające pod koniec XX wieku na rychłe jego wyłączenie. W odpowiedzi na mój wpis, pewien użytkownik YT napisał mi:

Cytuj:
Ciekawostka bo do całkiem niedawna elektrownia działała. Zdaje się ze całkowite wygaszenie nastąpiło (i tutaj pierwszy haczyk) w 2006 jednak co innego podaje europejska komisja atomistyki a co innego jest na stronach ukrainskich. Niemniej jednak ISF-1 miało byc pelne paliwa do ... maja 2013, bedac tam w czerwcu nie bylo ISF-2 czyszczono rowy chlodnicze i je poglebiano a na miejscu bylo ze 3000 naukowców UE (plus francuzi z Novarki) i niby "do pazdziernika" maja wyladowac paliwo :)


Po krótkiej kulturalnej dyskusji, gdzie podałem oficjalne informacje dot. wyładowania paliwa z elektrowni, napisał mi maila o takiej treści:

Cytuj:
Widzisz, to także nie jest takie oczywiste. Tutaj ma znaczenie pojęcie "zamknięcia elektrowni" co znaczy, że nie wytwarza ona energii wysyłanej do sieci transmisyjnej. Wcale nie znaczy to, że reaktor jest wygaszony. W tym konkretnym przypadku wszystkie poszlaki (zarówno informacje na stronach europejskich jak i ukraińskich) mówią o tym, że reaktor jest aktywny - chociaż nie produkuje energii w sieci. Natomiast na niskiej mocy może nadal być stosem mocy zerowej, nadal może tworzyć radioizotopy dla medycyny (tak jak nasz reaktor Maria). Szczególnie ważne jest zapewnienie obiegu chłodziwa w rdzeniu jeśli nadal paliwo nie jest wyładowane - aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne - zarówno ISF1 jak i samej elektrowni - reaktor IMO jest / był aktywny.

Tak jak gdzieś pisałem, byłem teraz na przełomie maja/czerwca w Kijowie i przy okazji w Czarnobylu i udało mi się załapać na czyszczenie i pogłębianie rowów chłodniczych w ekstra szybkim (jak na ukrainę) trybie. Moim opiekunem na miejscu jest likwidator, wojskowy radziecki (nie ukraiński) pracujący w elektrowni. Jeśli masz bystre oko i znasz klimaty mogłeś widzieć na wartach w elektrowni gościa w cyfrowej florze pustynnej (model 2012/2013 specnaz only). Jeśli nie znasz się na mundurach to niestety mogłeś pominąć - po prostu facet jest mocno zaczepiony. Sam biegam w mundurze USMC kontrakt koszer 2012 Afgan więc to był początek naszej rozmowy bo chciałem florę w cyfrze ale kupić się nie da. Anywai, nie dowiedziałem się niczego odnośnie tego, _jak_ możliwe jest tak ekspresowe czyszczenie rowów w momencie kiedy "wedle mnie" od dawna to nie działa. Temat urwał się na takich właśnie pytaniach (bez odpowiedzi) i enigmatycznych wyjaśnieniach rządu ukraińskiego odnośnie tego co tam się dzieje.

Sam czekam aż kolega wróci z kontraktu (polski atomista pracuje w Moskwie i nie mozemy gadac bo nawet skype jest na podsluchu) może ma jakieś inne informacje, bo zarówno Rosja jak i Francja, Niemcy i USA są obecne w Czarnobylu. Nie wiem czy rozmawiałeś np na stołówce z paniami (ja tak, bo jestem vege i musialem sie dogadac na inna porcje kartioszkow i zakuski bez miesa) ale one serio potrafia sie wyspiewac z informacji jak odpowiednio zagadasz ... wszystkie kraje UE maja tam swoich ludzi, ukrainki bezmala na stolowce rozumieja wiekszosc jezykow i non stop trwaja badania i zabawy z reaktorami w ramach poszerzania unijnej wiedzy o niebezpieczenstwie.

Reszte sobie mozesz dopowiedziec. Jak znow bede (byc moze teraz bo jade do sewastopola we wrzesniu i mam zamiar przekimac w kijowie i podskoczyc do zony poki mam przepustki wazne) to postaram sie wyciagnac wiecej informacji ;)


I tu pytanie: prawda czy fałsz. Sam nie wiem co o tym myśleć, niby w necie można znaleźć, że kilka lat temu (nie pamiętam już dokładnie jaki rok) "opróżniono" już całkowicie elektrownie z paliwa. Stąd chętnie dowiem się jak było/jest w rzeczywistości.

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


23 sie 2013 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Z jakimś 'dobrze poinformowanym' (może to ten sam) wymieniałem niedawno uwagi na facebooku. Podobne rewelacje i twierdzenie, że paliwa jeszcze do końca nie wyładowano a pogłębiane są kanały. Odnoszę wrażenie, że facet myli konieczność rozładowania mogilnika IFS z reaktorem i słyszał coś o budowie tam na kanale doprowadzającym wodę (w tym miejscu gdzie karmimy sumy). Tamy te umożliwią stopniowe osuszenie zbiornika przy utrzymaniu chłodzenia dla elektrociepłowni rozruchowej CzAES.

Reaktor nr 3 został zatrzymany w grudniu 2000 roku, paliwo zostało z niego usunięte ze dwa lata temu przed przyjazdem oficjeli na kolejną rocznicę awarii.

Niektóre z jego 'rewelacji' (np. o utrzymywaniu reaktora w stanie zestawu krytycznego mocy zerowej) zakrawają na podejrzenie o przyjęcie większej dawki substancji nie znajdujących się w spisach środków dostępnych legalnie i na receptę.


23 sie 2013 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Na pytanie, żeby sprecyzował i podsumował to co napisał. Czyli gdzie według niego jest paliwo, a gdzie nie ma napisał:
Cytuj:
Niestety tego nie wiem, ale informacje odnośnie przenoszenia paliwa są z bloku I - dokładnie to natrafiłem na stronie komisji energetyki jadrowej, że do maja zakończy się wyładunek paliwa z reaktora I do ISF1 - będąc na przełomie maja/czerwca nadal nie zostało to wykonane. Na ukraińskich stronach pada data - do października 2013 część paliwa zostanie wyładowana do ISF1 natomiast trwają prace nad ukończeniem ISF2.
Pojawia się też w poprzednich art informacja "z bloków I i II" co zostalo później zmienione na "z bloku I".


"Na ukraińskich stronach" - nie przemawia to do mnie
"Komisja energetyki jądrowej" - jest takie coś w ogóle, bo z tego co kojarzę to amerykańska organizacja pod taką nazwą nie istnieje od kilkudziesięciu lat.

Napisałem, by podał adresy stron - jeszcze nie odpowiedział

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


23 sie 2013 13:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 kwi 2011 17:59
Posty: 124
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Tez brałem udział w tej dyskusji na FB, jak dotrę do domu podeślę linki do artykułów. Z tego co ja zrozumialem, oficjalnie czesc paliwa jest nadal w basenie na wypalone paliwo jednego z bloków i jeszcze kilka miesięcy ma potrwać przenoszenie go do isf-1.


23 sie 2013 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 kwi 2011 17:59
Posty: 124
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
więc tak:
http://www.chnpp.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=361%3Afuel-unloading-works-are-underway-at-chnpp361&catid=94%3Anews&Itemid=32&lang=en

http://www.chnpp.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=434:-2434&catid=98&Itemid=110&lang=en

a tu starsze informacje o dostosowaniu ISF-1, by było jednak w stanie pomieścić tylko zestawów paliwowych:
http://www.dysnai.org/Reports/2006/5.pdf
W tym m.in. ciekawostka: po 2 latach chłodzenia jednego zastawu paliwowego, moc dawki przy jego powierzchni wynosi wciąż ponad 500 Sv/h.

Inny raport, ze zdjęciem z wnętrza ISF-1:
http://www.eurosafe-forum.org/files/Presentations2008/Seminar%202/Abstracts/2.4%20Eurosafe%202008_ISF_1_Gmal_Pretzsch_Damette.pdf

EDIT: a tu najnowszy narodowy raport z Ukrainy (2010...):
http://www.snrc.gov.ua/nuclear/doccatalog/document?id=174137

Cytuj:
Spent fuel at the Chornobyl NPP is managed under the SNRCU Licenses EO No. 000040 ‘Chornobyl NPP Decommissioning’ issued on 22 March 2002 and EO No. 000859 ‘Operation of Chornobyl NPP ISF-1 Nuclear Installation’ issued on 25 June 2008). As of late 2010, the cooling pools of Units 1 and 2 of the NPP stored 2720 spent fuel assemblies (SFAs): the Unit 1 held 1365 SFAs and the Unit 2 - 1355 SFAs. According to the ‘State Program for Chornobyl NPP Decommissioning and Shelter Transformation into an Ecologically Safe System’, SNF has to be removed from Units 1 through 3. However, technically it seems to be impossible to remove spent fuel from the Chornobyl NPP units before ISF-2 project is implemented in full. In


23 sie 2013 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Tak przy temacie z ciekawości:
http://fotoo.pl/show.php?img=596913_dsc-0153.jpg.html
Czy ten budynek po lewej to ISF-2?

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


Ostatnio edytowano 25 sie 2013 16:04 przez staszeka, łącznie edytowano 1 raz

24 sie 2013 23:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 kwi 2011 17:59
Posty: 124
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
rozumiem, że chodzi o to zdjęcie:
http://fotoo.pl/show.php?img=596913_dsc-0153.jpg.html

No więc jest to ten stary przechowalnik, ISF-1, w nim jest obecnie większość wypalonego paliwa z reaktorów, prawie 20 tysięcy elementów paliwowych, każdy po ponad 100kg uranu. Na wikimapii jest błędnie oznaczony jako ISF-2.

ISF-2 jest wciąż w trakcie budowy, czasem koło niego przejeżdżamy, można ujrzeć tabliczkę z nazwą ISF-2. Znajduje się bliżej bloku 5 i 6, a wygląda tak jak tutaj:

http://www.chnpp.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=32&lang=en

A tu zdjęcie razem z tablicą z nazwą obiektu:
http://photos.wikimapia.org/p/00/03/04/53/80_full.jpg


25 sie 2013 00:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
Cytuj:
Dzwoniłem do przewodnika - nie poda maila ani nie da namiarów na Vladimira (obecnego na moich foto, moj dozorca z wojska). Można jak zwykle dogadać się tylko osobiście rozmawiając i pijąc.

Jak znasz biegle ukraiński mogę Ci podać telefon (komórkę) do Igora który zajmuje się szfindlami z wojskiem i wprowadzaniem ludzi na teren zony oraz załatwianiem przepustek. Dane ze stron linkowali mi ludzie z fanpage energii jądrowej (facebook) w moich tematach - m.in pewien profesor który nie wierzy ukraińskiemu rządowi ale ... co ciekawe mi także, kiedy ma real foto z mojej wizyty oraz spisane rozmowy :) Betonu nie zwalczysz niczym bez względu na stopień naukowy.

"Nie wiem" o kim mowa, ale można się domyślić, że chodzi o wspomnianą dyskusję.

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


03 wrz 2013 12:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
http://www.chnpp.gov.ua/index.php?optio ... 11&lang=ru

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


01 paź 2013 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 kwi 2011 17:59
Posty: 124
Post Re: Paliwo w Czarnobylskich reaktorach
O, czyli juz prawie wszystko przeniesione... Zostalo najtrudniejsze, czyli te uszkodzone zespoly paliwowe.


01 paź 2013 16:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL