Teraz jest 28 mar 2024 10:26




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 "Teoria MAR'a" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post "Teoria MAR'a"
Tytuł może trochę dziwny, ale tak mnie naszło (po wymianie zdań z macciejem w innym watku), że wiele osób w tym mnie, ciekawi geneza różnic między wersją ogólnie słyszaną, podawaną m.in. w mediach, a wersją MARa, na temat awarii w CzAES.

W związku z tym ja mam kilka pytań:

1. Dlaczego nigdzie w internecie nie można znaleźć zdjęć z pożaru budynku drugiego bloku (wszystkie foty pochodzą raczej z dłuższego czasu "po")

2. Czy nagrana rozmowa między strażą pożarną, a jakimś operatorem bloku pochodzi faktycznie z kilku minut po awarii?

3. Sasza Juwczenko mówi w programie Discovery jakoby przez dziurę w wysadzonym budynku bloku drugiego widział "gwiaździste niebo". Skąd to się mogło wziąć?

4. Skąd informacje (także od ludności), jakoby ewakuacja miała miejsce już 26 kwietnia.

5. Czy wszystkie "niezgodności" mogą mieć związek z jakimś planem np. rządowym, aby zmaksymalizować wydźwięk katastrofy i uzyskać pomoc z zachodu (kiedy już wiedziano że katastrofy nie uda się ukryć, jeśli faktycznie tak było).

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


06 lut 2014 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: "Teoria MAR'a"
1. 26 kwietnia około godz. 4 nad ranem (w momencie największego pożaru na hali turbin) przez pracownika elektrowni zostało zrobione jedno zdjęcie z dachu przepompowni wody chłodzącej. Przedstawia 8 jednostek straży z elektrowni i Prypeci, które gaszą pożar na hali turbin (węże strażackie są wprowadzone przez okna hali). Jest to jedyne zdjęcie z pierwszego dnia, nie jest upowszechniane bo jest niezgodne z dogmatem wybuchu. Pierwsze zdjęcia z helikoptera zrobił 27 kwietnia pracownik KGB podczas godzinnego lotu od 5 rano z grupą Legasowa. Te zdjęcia, podobnie jak i późniejsze ze zrzucania materiałów do reaktora, są w archiwach służby bezpieczeństwa. Nie są publikowane (i długo nie będą) - bo nie pasują do wersji 'oficjalnej'.

2. Nagrania z dyspozytorem straży zostały zarejestrowane (w obiekcie o takim znaczeniu wszystkie rozmowy były standardowo nagrywane) w kilka/kilkanaście minut to rozpoczęciu awarii. Pracownica 4 bloku mówi o spięciu w instalacji elektrycznej (tablicy rozdzielczej na hali turbin).

3. Pożar na hali turbin przepalił w kilku miejscach dach. Wszystko się zgadza, tyle że chodziło o dach hali turbin a nie reaktora.

4. Większość mieszkańców Prypeci utożsamia awarię z ewakuacją miasta. Poprzedniego dnia nieliczne osoby słyszały jedynie o spięciu w instalacji elektrycznej na 4 bloku.

5. Niezgodności mają kilka/kilkanaście źródeł. Partia i rząd niewiele do nich przyłożyły ręki. Przede wszystkim odbywała się przepychanka na linii zarząd elektrowni (który był zainteresowany dogmatem wybuchu bo wtedy wina leżałaby po stronie konstruktorów) a konstruktorami (którzy totalnie zmanipulowali proces sądowy zrzucając winę na operatorów).

Jak już kilkakrotnie to deklarowałem na forum - na 30 rocznicę wydam książkę z opisem (i uzasadnieniem) 'mojej teorii'. Materiału mam bardzo dużo, z wolnym czasem na pisanie jest gorzej.


07 lut 2014 09:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: "Teoria MAR'a"
Kaaarol napisał(a):
1. Dlaczego nigdzie w internecie nie można znaleźć zdjęć z pożaru budynku drugiego bloku (wszystkie foty pochodzą raczej z dłuższego czasu "po")

Bo drugi blok (a konkretnie jeden z jego TG) zapalił się dopiero w 1991r. Wiem, że to przejęzyczenie, ale musiałem się przyczepić :D. Powodzenia w procesie habilitacyjnym, Panie Marku!


07 lut 2014 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: "Teoria MAR'a"
Pożar na 2 bloku objął część niejądrową - czyli generator na hali turbin. Konstrukcję samego reaktora później stopniowo rozebrano na części zamienne dla bloku nr 3, bo po odłączeniu się Ukrainy od ZSRR Rosja przestała je przysyłać. Zdjęcia ze zniszczeń gdzieś są dostępne w sieci, na pewno je gdzieś mam ale trudno byłoby mi je teraz odgrzebać.


07 lut 2014 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: "Teoria MAR'a"
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie wspominał pan o książce, ale jakoś mi to umknęło. Szkoda, że 30. rocznica dopiero za 2 lata, ale warto poczekać ;)
Nie dawno ktoś wrzucił na forum coś w stylu fragmentów raportów opowiadanych "z boku" (chyba w wątku o książce Diatłowa) , dotyczących procesów i wzajemnego zrzucania winy.

A co do supermacha: każdemu się może zdażyć pomyłka ;) Jasne że czwóreczka :)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


08 lut 2014 04:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 06 mar 2014 16:32
Posty: 3
Post Re: "Teoria MAR'a"
To oni nie wiedzieli że przesz te dwa dni paliło sie pod dachem wtf i dlaczego pożar wywołał takie zniszczenie prosze mi to wytłumaczyć bo nie rozumiem


08 mar 2014 22:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL