Teraz jest 28 mar 2024 14:42




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 09 mar 2015 15:28
Posty: 4
Lokalizacja: Wisła
Post Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Witam, nazywam się Marcin mam 17 lat, jestem nowy na forum, więc witam wszystkich bardzo serdecznie. Obejrzałem ten film: https://www.youtube.com/watch?v=B6Dmi9-7OEQ i mam kilka pytań.
1. Kiedy w 9:50 filmu stoją na płycie reaktor, widać jak z pomiędzy tych bloków, klap ?? wydobywa się para skąd ona się tam wzięła ??
2. Kiedy stali na reaktorze, było widać takie kable, węże nie wiem co to, do czego to byłą podłączone, po co ?
3. W tym samym czasie, było słychać taki dźwięk (jak jakaś suwnica) . Słychać też jakiś syk, jest to związane z tą parą ?
4. Na reaktorze są te kostki (nie wiem jak to się fachowo nazywa) przypuszczam że są pod nimi pręty paliwowe, dobrze myślę ? ale są też takie kolorowe z numerami, do czego one są ?

No to już chyba wszystko :) jeśli napisałem to w nie odpowiednim dziale to przepraszam.
Dla większości to raczej proste odpowiedzieć na te pytania, ale ja nie jestem zbyt ogarnięty w budowie tego reaktora. z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.


12 mar 2015 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Powierzchnię górnej płyty reaktora tworzą luźno ułożone (by mogły się odkształcać termicznie) żeliwne elementy przypominające kształtem taborety. Osłaniaja one zawory bezpieczeństwa na szczycie poszczególnych kanałów paliwowych. Na ich powierzchni są wypisane oznaczenia kanałów, kolory oznaczają rodzaj kanałów - paliwowe, pręty regulacyjne, bezpieczeństwa, itp.

Na obrzeżu reaktora jest kilka kanałów przechodzących na wylot przez cały reaktor - mogą służyć między innymi do pomiarów rozkładu strumienia neutronów oraz do radiacyjnego sieciowania krzemu (wytwarzania w sieci krystalicznej odpowiednich centrów rekombinacyjnych pod wpływem promieniowania gamma). Taki właśnie kanał jest otwarty i wydobywa się z niego para, ale nie jest to para obiegu energetycznego na turbiny. Kable leżące na płycie służą do zasilania sond pomiarowych wprowadzanych do tych kanałów, w pewnej chwili widać podłączenie jednego z kabli do tablicy rozdzielczej na ścianie hali reaktora.

Suwnica pod dachem hali służy do przenoszenia ciężkich elementów aparatury, jest też maszyna przeładowcza kaset paliwowych, ale podczas jej pracy nie ma wstępu na halę (jest sterowana z pomieszczeń nad wejściem).

Film przedstawia blok trzeci podczas normalnej eksploatacji w 1998 roku, był jedynym działającym do grudnia 2000 roku. W marcu 1995 roku byłem na płycie tego reaktora podczas jego pracy, zaglądałem do tego kanału. W kanciapie techników poznałem pracownika, który co miesiąc wykonywał obchód wnętrza sarkofagu. Ileś miesięcy temu byłem ponownie i oglądałem ten sam kanał, w którym sieciowano krzem podczas mojej wizyty sprzed 20 lat.


13 mar 2015 09:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 mar 2015 15:28
Posty: 4
Lokalizacja: Wisła
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Dziękuję bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie. W dyspozytorni są takie 2 tablice, jedna z takimi kostkami podświetlanymi w kształcie właśnie pokrywy reaktora, na nich są takie same symbole co na tych kostkach na reaktorze, co one pokazują ? I druga tablica z zegarami, bodajże od 0 do 9 co pokazują te zegary ?


I takie pytanie ostatnio widziałem na yt, wykład na temat awarii w elektrowni czarnobyl (swoją drogą bardzo ciekawy) i wykładowcą był dr. Marek Rabiński czy to ta sama osoba co odpowiadała post wyżej ?


13 mar 2015 17:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lut 2015 19:39
Posty: 16
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Tak ,to ta sama osoba :)


13 mar 2015 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 mar 2015 15:28
Posty: 4
Lokalizacja: Wisła
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Witam, to znowu ja :D mam pytanie do kolejnego filmu z yt. A dokładnie tego https://www.youtube.com/watch?v=ppxnDmZ3PSA a mianowicie, po co ta dyspozytornia jest utrzymywana w takim stanie tzn. kontrolki się świecą itp. jak osoba opowiadająca w filmie mówiła coś na ten temat to przepraszam, ale mój angielski jest dosyć słaby.


23 kwi 2015 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
Marcin1324 napisał(a):
Witam, to znowu ja :D mam pytanie do kolejnego filmu z yt. A dokładnie tego https://www.youtube.com/watch?v=ppxnDmZ3PSA a mianowicie, po co ta dyspozytornia jest utrzymywana w takim stanie tzn. kontrolki się świecą itp. jak osoba opowiadająca w filmie mówiła coś na ten temat to przepraszam, ale mój angielski jest dosyć słaby.

Tydzien temu, bedac w sterowni w Czarnobylskiej EJ właśnie śmialiśmy się, że ci ludzie, którzy to "kontrolują" są pewnie święcie przekonani o tym jak ważne zostało im powierzone zadanie, a gdyby ich zapytać na czym polega ich praca, odpowiedzieliby, że czuwają nad poprawnym działaniem całego bloku, no i jak widać wszystko działa ok, żadnych awarii, usterek :)

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


24 kwi 2015 00:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 mar 2015 15:28
Posty: 4
Lokalizacja: Wisła
Post Re: Pytania dotyczące filmu z yt (budowa reakora RBMK)
staszeka napisał(a):
Marcin1324 napisał(a):
Witam, to znowu ja :D mam pytanie do kolejnego filmu z yt. A dokładnie tego https://www.youtube.com/watch?v=ppxnDmZ3PSA a mianowicie, po co ta dyspozytornia jest utrzymywana w takim stanie tzn. kontrolki się świecą itp. jak osoba opowiadająca w filmie mówiła coś na ten temat to przepraszam, ale mój angielski jest dosyć słaby.

Tydzien temu, bedac w sterowni w Czarnobylskiej EJ właśnie śmialiśmy się, że ci ludzie, którzy to "kontrolują" są pewnie święcie przekonani o tym jak ważne zostało im powierzone zadanie, a gdyby ich zapytać na czym polega ich praca, odpowiedzieliby, że czuwają nad poprawnym działaniem całego bloku, no i jak widać wszystko działa ok, żadnych awarii, usterek :)

No w sumie to fajna robota :D bo co się tam może stać ?? chyba nic a wypłata też pewnie nie najgorsza, stresu dużo mniej niż w czynnej elektrowni żyć nie umierać.


24 kwi 2015 07:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL