Teraz jest 28 mar 2024 17:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Fotografie z wewnątrz elektrowni 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2010 12:41
Posty: 36
Lokalizacja: opolskie
Post Fotografie z wewnątrz elektrowni
Zbiór ciekawych fotografii ze środka elektrowni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


16 lis 2010 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2010 18:56
Posty: 91
Lokalizacja: Lublin
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Najmocniej przepraszam że odkopię temat. Ale chciałbym się zapytać czy to zdjęcia z bloku 4 ? Bo to pierwsze zdjęcie chyba nie.

_________________
"Jeśli się ktoś grzecznie pyta, należy grzecznie odpowiedzieć" - Aleksander Głowacki (Bolesław Prus)


17 lut 2011 16:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Też sorry za odkop, ale: Jak te zdjęcia zacząłem oglądąć to na chwilę się zatrzymałem i pomyślałem, że przecież to tutaj wszystko się wydarzyło. To tu stali Diatłow, Toptunov i inni. Może to i oczywiste, ale równocześnie niesamowite :)

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


18 lut 2011 23:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2009 10:46
Posty: 855
Lokalizacja: Gent, Belgia
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Kaaarol napisał(a):
Też sorry za odkop, ale: Jak te zdjęcia zacząłem oglądąć to na chwilę się zatrzymałem i pomyślałem, że przecież to tutaj wszystko się wydarzyło. To tu stali Diatłow, Toptunov i inni. Może to i oczywiste, ale równocześnie niesamowite :)
Taaak. Podobna myśl nachodzi człowieka jak pierwszy raz staje pod IV reaktorem...

_________________
"I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"


Kazik Staszewski - "Cztery Pokoje"

Polecam:
http://www.seren.org.pl
http://www.nuclear.pl
http://atom.edu.pl


19 lut 2011 00:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
No i na pewno jak widzi się drogę prowadzącą do Prypeci (sam wjazd). Mam nadzieję, ze będzie mi dane to zobaczyć.

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


19 lut 2011 00:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2010 12:41
Posty: 36
Lokalizacja: opolskie
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Gustllik napisał(a):
Najmocniej przepraszam że odkopię temat. Ale chciałbym się zapytać czy to zdjęcia z bloku 4 ? Bo to pierwsze zdjęcie chyba nie.


To są zdjęcia z różnych bloków.


19 lut 2011 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011 23:27
Posty: 547
Lokalizacja: KrK
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Obrazek

Czy to jest noga słonia (z tego co widziałem na różnych filmikach to nie jest ona w jakimś dużym pomieszczeniu) i jeśli tak, to jaką dawkę mógł przyjąć fotograf?


P.S.
W wielu artykułach powtarzane ciągle jest, że "lawa" to zastygnięte paliwo jądrowe, które "wylało" się z reaktora (tak na pewno interpretuje to laik), a przecież lawa która złożyła się m.in. na nogę słonia to po prostu stopiony rdzeń reaktora, który przez jakiś czas po katastrofie był w formie płynnej (zastygłe roztopione paliwo także). To ja mam w takim razie pytanie - jaki jest skład tej mieszanki, jaka część rdzenia uległa stopieniu i jak długo lawa stygła.

_________________
Czy wszyscy z tyłu są?


18 lis 2012 00:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Kaaarol napisał(a):
Czy to jest noga słonia (z tego co widziałem na różnych filmikach to nie jest ona w jakimś dużym pomieszczeniu) i jeśli tak, to jaką dawkę mógł przyjąć fotograf?

P.S.
W wielu artykułach powtarzane ciągle jest, że "lawa" to zastygnięte paliwo jądrowe, które "wylało" się z reaktora (tak na pewno interpretuje to laik), a przecież lawa która złożyła się m.in. na nogę słonia to po prostu stopiony rdzeń reaktora, który przez jakiś czas po katastrofie był w formie płynnej (zastygłe roztopione paliwo także). To ja mam w takim razie pytanie - jaki jest skład tej mieszanki, jaka część rdzenia uległa stopieniu i jak długo lawa stygła.


Nie, to nie jest noga słonia. To po prostu kupka gruzu.

W skład mieszaniny tworzącej nogę słonia wchodzi stopiony materiał konstrukcji rdzenia reaktora - paliwo jądrowe, materiał koszulek i kaset paliwowych, prętów sterujących, materiałów konstrukcyjnych i zrzucanych z helikopterów, wreszcie produkty rozszczepienia uranu (to one są promieniotwórcze, a nie uran). Na stronie moskiewskiego instytutu zajmującego się Sarkofagiem jest raport (niestety po rosyjsku), który stwierdza jedynie nieznaczny udział w tej mieszaninie materiałów zrzucanych ze śmigłowców, z czego wnioskują o niewielkim znaczeniu tej akcji dla ugaszenia pożaru.


18 lis 2012 10:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
Jeżeli chodzi o czas stygnięcia stopionego rdzenia, to nie tak łatwo jest to określić, ze względu na wiele różnych czynników jakie wystąpiły, zarówno zaraz tuż po Awarii, jak i w późniejszym okresie — oto niektóre z tych czynników:

  • dostęp lub brakiem wody/grafitu w miejscach gdzie znalazło się stopione paliwo — tam gdzie była woda i/lub grafit (czyli tzw. moderator), tam mogło dojść do reakcji rozszczepiania Uranu-235, co znacznie podwyższa temperaturę paliwa jądrowego, a więc w takich miejscach z pewnością dłużej było stopione, niż w tych miejscach gdzie nie dochodziło do zetknięcia paliwa jądrowego z wodą/grafitem.

  • gdy uległa zmniejszeniu ilość bądź ustały reakcje rozszczepienia, to ciepło generowane jest już wkrótce potem z rozpadu izotopów promieniotwórczych, które już w chwili wyłączenia jest rzędu kilku "%" nominalnej mocy cieplnej reaktora... Po 1. dobie już jest ono poniżej 1%, jednakże dalsze obniżanie się ciepła powyłączeniowego trwa potem dłużej. Dlatego też ze względu na zanik ciepła powyłączeniowego można przyjąć, że taka lawa stygła co najmniej kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od tego czy zawiera ona mniejszą czy większą ilość silnie promieniotwórczych produktów rozszczepienia...
    ...ta ilość produktów rozszczepienia zależy od tego w którym miejscu rdzenia znajdowały się dane kasety paliwowe i jak długo były one "wypalane".

Więcej na temat stopionego rdzenia, gdzie m.in. przedstawiono jego skład izotopowy kiedyś i dziś — można przeczytać tutaj:

Czy tzw. "noga słonia" pod Sarkofagiem może tupnąć???


21 lis 2012 01:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2011 19:38
Posty: 3
Post Re: Fotografie z wewnątrz elektrowni
MAR napisał(a):
Nie, to nie jest noga słonia. To po prostu kupka gruzu.

Czyli te zdjęcia to też nie jest noga słonia? Wg mnie przedstawiają to samo co powyższe.
http://gallery.spaceman.ca/v/interests/chernobyl/fruin11m.gif.html
http://gallery.spaceman.ca/v/interests/chernobyl/sark3b.jpg.html
Pozdrawiam


03 mar 2013 15:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL