Teraz jest 28 mar 2024 19:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Dlaczego strefa nie jest sprzątana? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2009 02:55
Posty: 35
Lokalizacja: Lublin
Post Dlaczego strefa nie jest sprzątana?
Hej!

Zastanawiam się dlaczego pomimo wielu pracujących w strefie pracowników nie ma żadnej "dyrektywy", aby w razie znalezienia rzeczy wykazującej ponad przeciętną radioaktywność - po prostu zbierać to w jakiś kontener i wywozić na Burakówkę czy do wszelakich innych pojemników z odpadami. Po prostu zbierać wszystkie te rzeczy w jedno miejsce. Nie mówię o każdym skrawku reaktora będącym w ziemi. A o większych elementach. Na pierwszy rzut: chwytak i ubrania z piwnicy (ale oczywiście mnóstwo różnych metali, rurek, blaszek i innych "świecących" przedmiotów które są w strefie). Co to za problem wejść w odpowiednich kombinezonach - pozbierać w jakiś kontener i wywieźć, zmagazynować w bezpiecznym miejscu? I niech nikt mi nie mówi że to dla turystów lub że Ukraińcy jakoś "czczą" piwnicę szpitala. Bo oni i ludzie pracujący w strefie zapewne odbierają to inaczej niż "zajawkowicze" którzy niemalże czczą pewne miejsca, rzeczy z tamtych rejonów. ;)

Odpowiem sobie samemu - bo może to będzie jedyna słuszna odpowiedź: po prostu im się nie chce, i jak leży to niech leży (lepiej zasypać schody ziemią...). Natomiast do sprzątania mają inne "ciekawsze" miejsca i rejony niż te które mam w wyobrażeniu. Ale może ktoś ma jakąś inną odpowiedź? ponad 30 lat i co ze zbieraniem i oczyszczaniem strefy? Tak była akcja likwidacji, czyszczenia tego co najbardziej sieje - grupy sprawdzające teren. Ale chodzi mi o stan bieżący a nie tuż po katastrofie. Skoro większość pracowników ma i tak zapewnioną posadkę przez wiele lat to mogli by wykonywać jakieś obowiązki związane z porządkowaniem tego co zostało. A tu jak były miejsca tak i są z różnymi przedmiotami, hotspotami (wyniesiony but z piwnicy do wejścia szpitala - nikt go nie zabrał). Jak by się wzięli do roboty to i Jupiter by oczyścili. Nie po to by ludzie tam chodzi i było "czysto dla nich", a po to by po prostu uporządkować odpady.

Jeszcze raz podkreślam - nie mówię teraz od strony turystycznej, a od strony praktycznej :) Więc odpowiedź "zostawiają to by był bajer dla turystów" nie satysfakcjonuje mnie :D pozatym przypominam że 20 lat temu nie było to miejsce nadzwyczaj turystyczne, wobec tego mieli niemalże 10 lat na porządkowanie. I pewnie coś tam porządkują, ale chyba słabo im to idzie.

Pozdrawiam,


18 wrz 2017 00:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Dlaczego strefa nie jest sprzątana?
Odpowiedź jest prozaicznie prosta - w świetle przepisów nawarstwionych w poprzednich systemach polityczno-gospodarczych jest to przerażająco trudne od strony biurokratycznej. Dlatego "wynajmuje" się całe obiekty złomiarzom (takie jak np. stacja Janów czy 5 blok) by te firmy odwaliły robotę rozbiórki za cenę odzyskanego złomu.


18 wrz 2017 07:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 wrz 2016 11:11
Posty: 39
Post Re: Dlaczego strefa nie jest sprzątana?
modrih napisał(a):
Odpowiem sobie samemu - bo może to będzie jedyna słuszna odpowiedź: po prostu im się nie chce, i jak leży to niech leży (lepiej zasypać schody ziemią...).

Jeszcze raz podkreślam - nie mówię teraz od strony turystycznej, a od strony praktycznej :) Więc odpowiedź "zostawiają to by był bajer dla turystów" nie satysfakcjonuje mnie :D pozatym przypominam że 20 lat temu nie było to miejsce nadzwyczaj turystyczne, wobec tego mieli niemalże 10 lat na porządkowanie. I pewnie coś tam porządkują, ale chyba słabo im to idzie.

Pozdrawiam,



Właściwie dlaczego nie? Ja bym tam nie zostawił kolejnych kilkuset euro na n-ty wyjazd żeby pooglądać bloki jak w Sosnowcu, ale żeby pokopać sobie za kawałkiem paliwa i znaleźć kawałek jakiejś izolacji z dachu grzejący 3.5mSv/h to już chętnie. I takich ludzi jest sporo, pomyśl jaki biznes strefie nakręcają kolejne filmy z jupitera czy szpitala.

Z tego samego powodu nie można na nic włazić, ale jak 5 osób nakręci film z dźwigów portowych, to kolejne 500 osób pojedzie tam wejść. Wieć "no wiecie, w zasadzie nie wolno, ale wam pozwolę" i tak razy 15 przewodników 5 dni w tygodniu, biznes się kręci.

Przychód strefy to jedno, ale sklepy, hotele, kierowcy i cała infrastruktura to też są spore pieniądze dla Ukrainy.


11 paź 2018 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 sie 2017 14:52
Posty: 12
Post Re: Dlaczego strefa nie jest sprzątana?
drogi autorze, nie potraktuj tego jako atak, ale chyba nie byłeś nigdy w strefie ani na ukrainie, a jak byłeś to się nie przyglądałeś :D oni nie potrafią posprzątać chaosu w swoim kraju ani trochę od 1993 roku a co dopiero strefę w której liczy się wyłącznie to jak na niej zarobić a nie wydawać pieniądze - sprzątanie zarobku nie przyniesie więc nikt się tym nie interesuje. zresztą miejsc jakoś specjalnie niebezpiecznych w samej Prypeci nie ma. te które pozostały są w budynkach a do budynków od wielu lat oficjalnie wchodzić nie wolno. więc w papierach wszystko jest ok, sprzątać nie trzeba. MAR ma rację, część obiektów zostanie posprzątana przez złomiarzy. kilka dni temu łaziłem koło pralni "nowość" za stroitielem która działała jeszcze do bodaj kwietnia tego roku. spotkałem mocno podenerwowanego pana przy budynku który kazał mi sp... iść sobie, bo on tu jest z ochrony i ochrania budynek. byłem niemal pewien że gość z kimś ładował co się dało z budynku na stojącego nieopodal starego transita. przyjdzie czas i na chwytak jak się inny złom skończy. potną go tak że nikt się nie zorientuje co to było :D


11 paź 2018 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2018 20:53
Posty: 26
Post Re: Dlaczego strefa nie jest sprzątana?
Ja mam taką teorię: zaraz po katastrofie sprzątano strefę z dużych elementów siejących promieniowanie, później mniejsze i mniejsze, ale bez przesady. Nikt nie przesiewał ziemi do każdej drobinki dającej dziś solidne wyniki na licznikach Geigera. Dodatkowo duża część terenu pokrywana była polimerami, która tworzyły film i zabezpieczał przed wzbijaniem pyłu. Pewnie stwierdzano, że to co pokryto polimerem, jest "odfajkowane". To jeśli chodzi o małe rzeczy w ziemi. Inne takie jak chwytak zostawiano zapewne w formie pomnika. "Ludzie Czynu" zasługiwali na pamięć w czasach słusznie minionych. Taka była wówczas mentalność.
Dzisiaj zapewne zwyczajnie nie ma środków na dodatkowe działania. Robi się konieczne minimum - utrzymanie osadników, odpowiedniej melioracji w Strefie itp. Wystarczy wspomnieć stan sarkofagu nad IV Blokiem, zanim okryła go Novarka... Jeśli decydenci ws. Strefy latami nie byli w stanie załatać ogromnych dziur w starym sarkofagu, nie oczekujmy, że ktoś się przejmuje takimi odpadami, które stały się tematem tego wątku. Zresztą one nie "grzeją" aż tak przeraźliwie :mrgreen:


20 lis 2018 20:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL