Teraz jest 28 mar 2024 13:26




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Czy Strefa Czarnobyla to ''Atomowa Pustynia''? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011 14:34
Posty: 55
Lokalizacja: Rydułtowy
Post Re: Czy Strefa Czarnobyla to ''Atomowa Pustynia''?
Znalazłem jeszcze dosyć ciekawy film na stronie English Russia:

http://englishrussia.com/index.php/2011 ... explosion/

,,This film shows the terrifying images captured by the Russian filmmaker Vladimir Shevchenko on scene at Chernobyl those dreadful days in April 1986. Shevchenko later died suffering from the radiation he exposed himself to. Sadly, his name is not among the official casualties of the accident.''


04 lut 2011 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2009 21:31
Posty: 465
Lokalizacja: Olkusz
Post Re: Czy Strefa Czarnobyla to ''Atomowa Pustynia''?
Zaciekawiła mnie podana w tym filmie informacja, że jego nazwiskiem nazwano jedną z planetoid...



W Sieci na str. JPL znalazłem informację o jednej z wielu planetoid, krążącej w obszarze między Marsem i Jowiszem, odkrytej w drugiej połowie kwietnia 1977 r. — jako 20. z kolei taki obiekt w tejże połowie danego miesiąca — stąd miała ona wpierw tzw. tymczasowe oznaczenie 1977 QU.

Dzięki dalszym obserwacjom uściślono dane jej orbity i Międzynarodowa Unia Astronomiczna mogła wówczas nadać jej ostateczny numer katalogowy i nazwę. Pierwszeństwo w nadaniu tejże miał jej odkrywca: astronom N.S.Chernykh; zdecydował się uczcić cześć filmowca Vladimira Nikitowicza Shevchenko (1929–1987), proponując nadać nazwę tej planetoidzie jego nazwiskiem.

MUA przystała na to, ale ponieważ już inna planetoida — nota bene też odkryta przez N.S.Chernykha! — nosiła już nazwę: (5707) Shevchenko (od nazwiska astronoma), więc by nie robić zamieszania, planetoidzie 1977 QU nadano nazwę (6684) Volodshevchenko.

CIEKAWOSTKA 1:
Jest co najmniej jeszcze jedna planetoida związana z Czarnobylem: (6575) Slavov (od nazwiska znanego sportsmena, który uczestniczył w likwidacji pamiętnej Awarii). Oczywiście i tą planetoidę odkrył nie kto inny, jak nie kto inny, jak N.S.Chernykh! :D


CIEKAWOSTKA 2:
N.S.Chernykh był astronomem rosyjskiego pochodzenia oraz wieloletnim pracownikiem Krymskiego Astrofizycznego Obserwatorium — znany jest w świecie nauki jako odkrywca dwóch komet i aż w sumie... 537 planetoid (sic!).
Wielka szkoda, że nie dożył chwili, gdy w 2008 roku, sonda Rosetta zrobiła fotografie z bliska jednej z odkrytych przez Niego planetoid – (2867) Šteins:
Fotografia planetoidy (2867) Šteins ,wykonana przez sondę Rosetta podczas przelotu — napisał(a):
Obrazek
(Źródło: Wikipedia)




Jeśli chodzi o samą planetoidę (6684), to krąży ona w średniej odległości 2,7 AU = prawie 3× większej niż odległość Ziemia-Słońce (1 AU = 150 mln km). Okres obiegu jej trwa nieco ponad 4,5 roku:

JPL Small-Body Database Browser — Orbit Diagram

Z parametrów fizycznych znana jest tylko jej tzw. jasność absolutna +12.9mag (magnitudo to jednostka jasności używana przez astronomów), niestety nie jest znane jej albedo — tj. jaki % odbija ona światła — więc nie da się dokładnie określić jej średnicy.
Można jednak oszacować jej graniczną możliwą średnicę przy założeniu typowych maksymalnych i minimalnych wartości albedo dla planetoid:

    — gdyby była planetoidą o jasnej powierzchni (albedo 30%), średnia wartość jej rozmiaru,     wynosiłby ok. 6,3 km
    — gdyby była planetoidą o ciemnej powierzchni (albedo 4%), średnia wartość jej rozmiaru,     wynosiłby ok. 17,5 km

Tak czy siak jest to bardzo maleńki obiekt w porównaniu np. z naszym Księżycem — 3475 km średnicy — a znajduje się setki milionów km od nas; dlatego też nawet w największym teleskopie widoczny byłby jako "niby-gwiazda".
Stąd w krajach anglosaskich nazywa się więc te obiekty asteroidami ("gwiazdopodobne"), u nas przyjęto je jednak nazywać planetoidami ("planetopodobne")

Oczywiście obserwując planetoidę podczas kolejnych nocy, można zauważyć jego przemieszczenie się na tle tego samego obszaru nieba, co dowodzi iż obiekt taki faktycznie gwiazdą nie jest, lecz jednym z obiektów Układu Słonecznego...
BTW: Obserwując to przemieszczenie na tle gwiazd, w ten sposób najczęściej odkrywa się nowe planetoidy; obecnie dzięki CCD, komputerom, ogromnym teleskopom itp. odkrywa się ich nawet... tysiące w każdej połowie miesiąca!



Z diagramu orbity JPL (link powyżej), wynika iż obecnie na początku 2011 r. planetoida (6684), znajduje się w tzw. OPOZYCJI (chodzi o położenie geometryczne względem siebie: Słońca—Ziemi—ciała niebieskiego), a więc np. jest widoczna całą noc i są teoretycznie korzystne warunki do jej obserwacji.

Niestety mniej korzystna jest odległość tejże planetoidy; z uwagi na jej nieco eliptyczną orbitę (mimośród e=0.137), w tym roku jej odległość od Ziemi wynosi 2,2 AU (323 mln km). Dlatego też jej wizualna jasność wynosi obecnie +17,5mag, tj. 39000 razy mniej od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem (+6mag).

Korzystniejsze warunki do obserwacji jej będą pod koniec sierpnia 2013 roku, kiedy planetoida ta też będzie w opozycji, ale znajdzie się wówczas w odległości 1,4 AU (206 mln km) od Ziemi — wówczas będzie nieco "jaśniejsza" i teoretycznie łatwiejsza do obserwacji niż w 2011 r. (jasność wizualna max.+15,6mag, a więc wciąż 6900 razy mniej od najsłabszych gwiazd widocznych bez lunety/teleskopu)

Natomiast planetoida (6575) Slavov jest nawet nieco słabsza od (6684) Volodshevchenko...





Konkluzja jest niestety niezbyt pocieszająca. Chcąc samemu zaobserwować planetoidę "związaną z Czarnobylem", trzeba dysponować dużym i drogim teleskopem minimum 30 cm średnicy.

Biorąc pod uwagę warunki obserwacyjne panujące w Polsce (np. tzw. „zanieczyszczenie światłem” większości kraju) lepiej żeby był jednak on większej średnicy (np. 50 cm), która pozwala tym samym łatwiej dostrzec słabsze obiekty
.


05 lut 2011 09:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2011 21:35
Posty: 375
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy Strefa Czarnobyla to ''Atomowa Pustynia''?
Jak widać Ukraina ma już nawet plany zagospodarowania rolniczego strefy, ale jak zwykle na przeszkodzie stoi prawo, które tego zabrania a teraz trzeba je zmienić.
Powrót natury

_________________
Obrazek
http://www.youtube.com/watch?v=K1I-Z85IKLQ
Pripyat 2011 - strefa zero


11 sty 2012 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Czy Strefa Czarnobyla to ''Atomowa Pustynia''?
Odkopię temat, ponieważ nie chcę zakładać nowego, a nie znalazłem na forum zadowalającej mnie odpowiedzi. Czy ktoś z forumowiczów wie dlaczego część terenu, na którym stoi blok 5/6 jest zalana? Utworzył się tam spory zbiornik wodny, z którego wystają betonowe szkielety nieukończonych budynków i dźwigi. Woda dostała się też do wnętrza bloku. Bardzo proszę o jak najwięcej szczegółów na ten temat.


23 lis 2013 11:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL