Teraz jest 28 mar 2024 16:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Bardzo dziękuję za szczegółowe objaśnienie tematu Panie Marku.


15 lip 2013 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
MAR napisał(a):
...Zginął od oparzeń podczas wybuchu wodoru 42 sekundy po wygaszeniu reaktora.

Czyli znajdował się "w pierwszym rzędzie", na pokrywie reaktora (UBS). Co potwierdza fakt, że nie było żadnej "ogromnej" eksplozji, tylko nastąpił zapłon mieszaniny wodoru z powietrzem, fioletowy błysk, który rozpoczął pożar.


16 lip 2013 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:17
Posty: 99
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Mieszanina piorunująca zapala się bardzo "wybuchowo" - wystarczy zresztą zobaczyć jak wyglądał stan hali reaktora rano, 26 kwietnia

Jak zginął Chodemczuk to nikt nie wie, bo ciała nie znaleziono. Czy się spalił, czy przysypały go elementy konstrukcji nie można stwierdzić, bo nie można było do niego dotrzeć

Mnie ciekawi natomiast inna rozbieżność w liczbie "bezpośrednich ofiar"

1 zginął w elektrowni
1 zmarł w Prypeci
1 zmarł w Kijowie
27 zmarło w Moskwie

Razem 30, ale często wspomina się o 31 ofiarach, ta dodatkowa to wg książki "Czarnobyl, zapis faktów" jakiś niezidentyfikowany mężczyzna znaleziony pod mostem na Prypeci. Czy można w ogóle go podciągać pod ofiarę katastrofy? Czy ktokolwiek dotarł do jakiejś informacji o nim, czy to tylko jedna wzmianka w jednej książce?

_________________
http://www.czarnobyl1986.info/


19 lip 2013 14:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
macciej napisał(a):
Mieszanina piorunująca zapala się bardzo "wybuchowo" - wystarczy zresztą zobaczyć jak wyglądał stan hali reaktora rano, 26 kwietnia

No 26 kwietnia to podobno nic jeszcze nie było widać z zewnątrz. Ale zastanawia mnie czy są jakieś zdjęcia ze środka elektrowni wykonane pomiędzy 1:23 26 kwietnia, a momentem przepalenia się dachu budynku reaktora.

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


19 lip 2013 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:17
Posty: 99
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Nie sądzę by ktokolwiek wtedy w elektrowni myślał o robieniu zdjęć w środku... I tak naprawdę to która wersja jest "prawdziwie prawdziwa"? Wszędzie można zobaczyć zdjęcia nie tylko z przepalonym dachem, ale i z brakującą 1/3 górnej części całego bloku. We wszystkich wspomnieniach itp. jest mowa o graficie i elementach paliwa rozrzuconych dookoła, na terenie poza blokiem, co by świadczyło o eksplozji o dużej sile. W końcu i z dachów zdejmowano takie rzeczy, więc od samego pożaru tam się nie znalazły. Gdzie są może dostępne jakieś dokumenty pokazujące że budynek się zawalił tylko wskutek pożaru? Jak wyjaśnić rozsiew wnętrza reaktora aż tak daleko, POZA budynek bloku, skoro dach się zawalił o wiele później?

Nie neguję że pewne rzeczy mitologizowano, sam nie mam wystarczającej wiedzy by to oceniać co do końca jest mitem a co nie. Wiedzę mają Ci co bezpośrednio tam byli w trakcie, albo co mają dostęp do oficjalnych, niezafałszowanych dokumentów. Ale szukając prawdy wolę się opierać na jakiś zdjęciach, dokumentach itp. a nie na opinii krążącej na forum.

Dodatkowe pytanie - zmarło 5 inżynierów z Charkowa? Czy 5 było obecnych w trakcie eksperymentu? Znalazłem informacje o śmierci 2, z nazwiskami, ale co z pozostałymi to nie wiem

_________________
http://www.czarnobyl1986.info/


19 lip 2013 15:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
macciej napisał(a):
Mieszanina piorunująca zapala się bardzo "wybuchowo" - wystarczy zresztą zobaczyć jak wyglądał stan hali reaktora rano, 26 kwietnia

Nie sądzę by ktokolwiek wtedy w elektrowni myślał o robieniu zdjęć w środku...

Jesteś pewien, że widok o którym mówisz to stan z poranka 26.04.1986r.?, czy może "okolic" 05.05.1986r.? ;). Na niektórych zdjęciach widać już przecież "ciężki sprzęt" używany później w akcji likwidacji następstw awarii.
Odpowiednie służby na pewno pomyślały wykonywaniu dokumentacji...


19 lip 2013 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:17
Posty: 99
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Wiem, ciężko mi określić dokładną datę wykonania zdjęcia. Widać rozwalony budynek i palące się w środku "coś" - jakość materiału filmowego nie powala, ciężko dokładnie określić co to jest.

Jednak wewnętrzny wybuch musiał rozerwać dach, skoro grafit z reaktora znalazł się daleko poza budynkiem. Na ile go rozerwał a na ile się zawalił potem to nie wiem. I jak sądzę prawdę zna tylko ktoś kto był w pobliżu albo ma dostęp do prawdziwych dokumentów a nie tylko do internetu w którym wszystko przejdzie i zostaje uznane prawda objawioną jeśli tylko poprze go wystarczająca ilość ludzi.

Wszystkie znane publikacje mówią o graficie i elementach paliwa na zewnątrz, o tym jak już poranne loty śmigłowców pozwoliły zobaczyć krater reaktora. Jakaś międzynarodowa zmowa milczenia i próba forsowania innej wersji wydarzeń? Jeśli jest alternatywna, prawdziwsza wersja to ja chętnie się z nią zapoznam, ale na podstawie jakichkolwiek zdjęć, dokumentów, wypowiedzi. A nie opinii na forum, bo jak nie ma żadnych podstaw do wersji alternatywnej, to skąd można wiedzieć czy to nie fantazja?

_________________
http://www.czarnobyl1986.info/


19 lip 2013 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
W takim razie "nie wprost" :).
Jak wyjaśnisz pojawienie się na zdjęciach "ciężkiego sprzętu", rusztowania przy hali turbin itp. kilka godzin po "wybuchu reaktora"? Co do rozrzuconego po dachu hali turbin grafitu - przez blisko 2 tygodnie pożaru było wystarczająco dużo czasu i sprzyjających okoliczności, żeby się tam znalazł. Wewnętrzny wybuch rozszczelnił system chłodzenia reaktora oraz uszkodził osłony prętów paliwowych (czego dowodem jest wzrost poziomu promieniowania w reaktorze kilkanaście sekund od rozpoczęcia procedury AZ-5). Wyobraź sobie, że do rozgrzanej instalacji CO dolewasz zimnej wody. Jakie procesy fizyczne zachodzą w rurach po ich gwałtownym ochłodzeniu? Podobny proces wystąpił w rurach obiegu chłodzącego reaktora, z tą różnicą, że skok temperatury nastąpił "w gorę".


Ostatnio edytowano 19 lip 2013 20:09 przez supermach, łącznie edytowano 1 raz

19 lip 2013 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2011 20:58
Posty: 1658
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Ja tam nie słyszałem, żeby grafit znalazł się daleko od budynku reaktora, co najwyżej malutkie cząsteczki unoszące się z powietrzem. A co do paliwa - nie też słyszałem, żeby jakieś wielkie kawałki radioaktywnego materiału znalazły się w dużych odległościach od centrum wydarzeń. Mogły być zresztą tak samo jak z grafitem - małe pyłki poleciały daleko wraz z wiatrem (takie cząstki jak chociażby ta którą znalazł pan Arkadiusz Podniesiński, czy inne osoby, które dały temu dowód na YT)

_________________
Мертвой листвою укрылась вся земля.
За стеной деревьев спрятались дома.
В этот город не вернутся никогда.

Dozymetry: Biełła, Polaron Pripyat, Graetz X50 ZS, RADtriage50, Terra P, DP-75
W Zonie: Kto by to liczył - pewnie ponad 100 dni


19 lip 2013 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 09 kwi 2013 10:26
Posty: 45
Lokalizacja: okolice Cieszyna
Post Re: Pamiętajmy o TYCH LUDZIACH...
Równie dobrze mogły się przemieszczać przyczepione do koła pojazdu, buta likwidatora, czy też mogła je przenieść w dziobie sroka, która jak wiadomo lubi świecące przedmioty :D. Zmierzam do tego, że na większe odległości "przeniosły się" w zasadzie radionuklidy, a nie "większe skupiska radionuklidów", co potwierdza moją wersję. Niestety ludzie dzisiaj odrzucają logiczne rozumowanie, łykają w całości to, co im podrzucą media oraz inne "Bitwy o Czarnobyl" czy "Motylki", który to serial jest takim Titanic-iem czarnobylskim, ale to nadal "better love story then Twilight" :D.


19 lip 2013 20:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL