Teraz jest 28 mar 2024 11:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
Naszły mnie pewne wątpliwości podczas lektury bardzo ciekawej książki Pawła Sekuły pt. "Czarnobyl. Społeczno-gospodarcze, polityczne i kulturowe konsekwencje katastrofy jądrowej dla Ukrainy."

1. Autor regularnie używa wyrażenia "wybuch jądrowy" w kontekście awarii czarnobylskiej. Moja wiedza mówi mi, że jest to niedorzeczne, ponieważ w EJ nie jest możliwy wybuch jądrowy (kwestia poziomu wzbogacenia paliwa odpowiednim izotopem Uranu lub Plutonu, który w bombach jądrowych wynosi ponad 95%, a w EJ do 5% - poprawcie mnie jeśli się mylę). Czy jest to ewidentny błąd autora? Spotkałem się też z wyrażeniem "wybuch o charakterze jądrowym" autorstwa Jerzego Kubowskiego (również w kontekście wybuchu w Czarnobylu). Jak należy to rozumieć?

2. Oto cytat z ww. książki:
"Obawy naukowców wiązały się także z ryzykiem wystąpienia tzw. syndromu chińskiego, czyli stopienia fundamentu reaktora i uwolnienia paliwa jądrowego do środowiska, przy czym ewentualny kontakt z wodami gruntowymi groził ponowną eksplozją"

Znowu powraca temat kolejnej eksplozji. Czy rzeczywiście mogło być coś na rzeczy? Co musiałoby się znajdować w "magmie", żeby w połączeniu z wodami gruntowymi nastąpił wybuch? Czy jest to w ogóle możliwe? Ta książka została oceniona przez ekspertów przed wydaniem, stąd moja ciekawość. O ile wiem to przetopienie fundamentu groziło wyłącznie skażeniem wód gruntowych i Prypeci, a potem - wiadomo - kolejnych akwenów a informacja o ewentualnym wybuchu to kolejna niedorzeczność, o czym było już na tym forum. Może ktoś ma jednak jakieś inne zdanie w tej kwestii.

3. Pytanie do MAR-a. Ostatnio przeczytałem bardzo ciekawy wywiad z Panem, w którym w dalszym ciągu utrzymuje Pan wersję z przepaleniem się dachu po dwóch dobach. Jeśli było tak rzeczywiście to skąd znalazły się na dachu bloku nr 3 elementy reaktora, grafitu itp.? Czy dotarł Pan do takich informacji, np. do świadków?


04 mar 2018 12:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2008 08:31
Posty: 992
Lokalizacja: Warszawa (+Świerk)
Post Re: Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
ad 3. Skoro pożar trwał 10 dni - to po przepaleniu się dachu nad ranem 28 kwietnia było jeszcze 8 dni na to, żeby się tam znalazły. Znalazły się tam na takiej samej zasadzie jak prażony pop-corn wyskakuje z patelni (pastylki paliwowe pod koniec kampanii są jak gąbka wypełnione pod wysokim ciśnieniem gazowymi produktami rozszczepienia uranu, wystarczy przerwać chłodzenie prętów by zaczęły eksplodować termicznie). Temat był na forum wałkowany wielokrotnie. Lektura protokołów z przesłuchań świadków pozwala ustalić kiedy grafit znalazł się poza rdzeniem. Szczególnie polecam uwadze dosadny komentarz Diatłowa znudzonego pytaniami śledczych na ten temat.

PS. dalszy ciąg tej gównoburzy proszę kontynuować na Facebooku


05 mar 2018 09:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Nie miałem na celu zorganizowania żadnej gównoburzy. Chciałem tylko poznać argumenty znawcy tematu, który ma inne zdanie od powszechnie przyjętego. Nie ma tu żadnych podtekstów. Lawirowanie pomiędzy skłóconymi między sobą organizatorami i ich poplecznikami nie jest proste. Łatwo sprowokować jedną ze stron do złośliwości. Nie chcę brać w tym udziału. Zapewniam Pana, że moje pytanie jest absolutnie neutralne.

Pozdrawiam!


05 mar 2018 09:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016 06:23
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
Post Re: Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
Wybuch jądrowy fizycznie NIE MÓGŁ mieć tam miejsca. Zostało to już wielokrotnie powiedziane. Reaktor to coś zupełnie innego niż bomba.
Natomiast po dostaniu się "magmy" do wody wystąpiło by dokładnie to samo co po wrzuceniu do wody czegokolwiek mocno rozgrzanego ( np. płynnego metalu, termitu ze spawania termitowego itp.) - gwałtowna eksplozja pary wodnej. Tu dodatkowo połączone ze sporą emisją radioaktywnego dymu.

P.S @MAR
Czemu kontynuacja na FB a nie tutaj?
Niektórzy nie korzystają z "Ryjoksiążki", a też ich ciekawi alternatywna teoria odnośnie przebiegu katastrofy.
Dziękuję za konkretną odpowiedź na temat.

_________________
Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

4x w Strefie na Ukrainie, łącznie 12 dni.
1x w Strefie na Białorusi, łącznie 2 dni.
Dozymetry: Terra P, Polaron Prypiat x2, DP66M, Biełła.


05 mar 2018 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2012 11:14
Posty: 60
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
A jakie skutki miałaby ta eksplozja poza skażeniem wód gruntowych i akwenów (no i gleby w tym miejscu)? Czy miałaby wpływ na coś jeszcze?


05 mar 2018 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016 06:23
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
Post Re: Kilka pytań dot. katastrofy ("Czarnobyl" Pawła Sekuły)
Na pewno by narobiła sporego "bałaganu" w samej elektrowni i jej najbliższej okolicy.

_________________
Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

4x w Strefie na Ukrainie, łącznie 12 dni.
1x w Strefie na Białorusi, łącznie 2 dni.
Dozymetry: Terra P, Polaron Prypiat x2, DP66M, Biełła.


05 mar 2018 20:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL