2009-04-25 14:24
Informacje związane z naszą działalnością
« wróć 1. Koordynujemy wyjazd do strefy dla specjalistów atomistyki oraz pokrewnych dziedzin. W odróżnieniu od innych naszych wypadów do strefy - ten wyjazd będzie skierowany wyłącznie do pracowników dydaktycznych uczelni, operatorów reaktora w Świerku, naukowych pracowników instytutów atomistyki, studentów specjalności jądrowych, doktorantów, ewentualnie poważnych dziennikarzy. Jest to wyjątkowa okazja zobaczenia stanu prac przygotowawczych do rozbiórki sarkofagu. Uczestnicy tego wyjazdu będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć halę turbin, sterownię reaktora nr 3 (może nawet wejść na reaktor nr 3). Będzie również możliwość rozmowy z byłymi pracownikami Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jednym z punktów programu będzie przejazd po Rezerwacie Czarnobylskim i spotkanie z mieszkańcami strefy, ale tymi bardziej "ukrytymi". Ze względów organizacyjnych liczebność grupy będzie ograniczona do 15 osób.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt. Przewidywany termin wyjazdu - czerwiec.

2. Planujemy również opcję zobaczenia zamkniętej strefy z lotu ptaka. Ramowy plan wyjazdu wyglądałby następująco:

Przelot samolotem do Kijowa, zakwaterowanie w hotelu, wcześnie rano transport na lotnisko pod Kijowem, przelot helikopterem w kierunku zamkniętej strefy, przelot nad strefą - Prypeć, bliska okolica elektrowni (2 km od Elektrowni obowiązuje zakaz lotów), miasto Czarnobyl, Oko Moskwy, dawne składowiska sprzętu używanego do likwidacji skutków awarii, lądowanie w mieście Czarnobyl, przejazd po strefie wg. naszego zwykłego programu, przed zachodem słońca powrót do Czarnobyla i jeszcze jeden przelot nad wszystkimi miejscami przy zachodzącym słońcu, powrót do Kijowa, nocleg w hotelu, czas wolny w Kijowie.

Cena - wiadomo, tanio nie będzie - wynajęcie helikoptera kosztuje. Czekamy na miale od osób zainteresowanych tematem. Termin wyjazdu - jesień.

3. Strefazero.org postanowiła ruszyć w końcu z tym co było głównym celem jej powstania = rozszerzamy zakres naszych zainteresowań. Co jest kolejnym obiektem na celowniku? ...Kosmodrom Bajkonur (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajkonur). Wyprawa wygląda następująco: przelot samolotem z Moskwy (samolot eksterytorialny, "linia" wojskowa) bezpośrednio na lotnisko na kosmodromie, pobyt na terenie przez 3 dni z oprowadzeniem po obiektach, w programie start rakiety kosmicznej. Plan jest tak rozłożony, że start rakiety miałby miejsce naszego 1 dnia w tym miejscu, a gdyby warunki pogodowe, techniczne itp. nie pozwoliły na start - mamy jeszcze dwa dni zapasu, aby to zobaczyć. Jedną z ciekawszych rzeczy, które wciąż znajdują się na kosmodromie jest - http://pl.wikipedia.org/wiki/Buran_(wahad%C5%82owiec) Myślę, że bardziej reklamować miejsca nie trzeba.
Cena - jeszcze wyższa niż opcja nr 2, ale chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Cena po pierwszym rozeznaniu - 1500 $, ale wszystko zaczyna się w Moskwie, trzeba jeszcze doliczyć cenę wizy, transportu do Moskwy, noclegów w Moskwie i rzecz jasna tego co można jeszcze zobaczyć w tym mieście oraz okolicach, a jest tego trochę. M.in.:

Gwiezdne Miasteczko - miejsce szkolenia rosyjskich kosmonautów od 1960 roku http://tnij.org/c9dh
Monino - Centralne Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej http://tnij.org/c9dg  
Muzeum czołgów w Kubince http://englishrussia.com/?p=1460


Ponieważ wyprawa nie zapowiada się ani na tanią, ani na krótką, najpierw szukamy konkretnych zainteresowanych osób, a później będziemy rozmawiali o wariantach.
Termin: wiosna 2010?
Mailing Aby otrzymywać informacje o nowościach podaj adres email: 

StrefaZero.org © 2008-2015
Hosting: Hostname.pl